Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от ida_ili64 »

И така искам да ви разходя из Мелник- "нашия град". Наричам го така, защото нашта семейна история с Вилфрид започна тук, въпреки, че се познавахме вече от няколко месеца...
За мен Мелник е силна и добра енергия, за любителите на вино- един от винарските райони на България, познат на мнозина с "широка мелнишка лоза" ( сега се оказа, че се налага т.н. "ранна мелнишка лоза", каквото и да значи това) . Освен история, си имахме и предистория- едно вино, което ни доведе тук, за съжаление се оказа, че вече не се произвежда и винзавода в Дамяница... се превръща във...ферма :shock: , край нас днес се разхождаха ято пуйки, я в едно ограждение забелязах над 40 прасенца...Какво да се прави, ръководството- сменено, завода закупен от руснак, "Червено вино от Хърсово" вече не се произвежда, а в завода се предлага на средно статистическия българин вино от начална цена... 9 лв / само един вид и после - серията "Ничия земя" - "NO man´s LAND" под ново име сега - "LAVA " с начална цена - 15 лв. Не мисля, че целта е да се продава и пие хубаво вино- уви!
И така, Мелник.
Започвам с една снимка свързваща древността , съвремеността и непреходността в най-малкия град на България:
Изображение
На всякъде у нас се застроява, същевремено- старото и автентично се руши, но пясъчните "резени" над Мелник си остават, макар, че с годините причудливите природни образования менят своята форма. Една красива прородна снимка от високото с моя "манекен" на нея :)
Изображение
Следващата снимка е с моята любима старинна къща от Мелник - за съжаление някак си оставена на съдбата и историята, поради позната вече история- много наследници и липса на единство помежду им...Жалко! Къщата е прекрасна!
Изображение
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от ida_ili64 »

Нета ту се появява, у изчезва в нашия хотел " Деспот Слав".
Ето го и него:
Изображение
Поовехтял, пожулен, плачещ за постягване, но въпреки всичко чаровен. Това е "апартамента" който наехме с ваучер от Почивка.бг за три нощувки с полупансион. За мен - стая с разширение, но има собствено излъчване:
Изображение
Терасата към ресторанта, където сутрин закусваме на слънчице, макар, че вече се усеща есента и е хладничко:
Изображение
Конкуренцията нараства с всяка изминала година, а туризма, уви- намаля. Градчето от 500-те жителя, с които аз го помнч от уроците по география, вече наброява- няма и 200 жителя. Няма я вече и лечебницата с фелшера, когото помня от 2005 г, няма аптека...Има обаче механи на всяка втора крачка- празни...
Изображение
макар- много пъстри, цветни с мушкатата си и големите кратуни:
Изображение
Или - фалирали, като нашата първа кръчмичка тук през 2004г- механа " Оги" :
Изображение
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от ida_ili64 »

Днес е петък- хотела се понапълни с гости - всички по линия на Грабо или друга подобна фирма. Разговорихме се със собственичката на хотела( оказа се , че той е съсобственост на по вече хора и е обявен за продан- не от днес). Не е лесно, конкуренцията нараства, ваучерите водят до по- голяма клиентела, но печалбите са много ниски и едва смогват да покрият разходите. Съответно през деня персонала седи пред трите телевизора и гледа турските сериали по ТВ- то, където има само три канала : БНТ, БТВ, Нова ТВ- Пари за друго- няма. Става ми тъжно, но това не е първото място, където действителността е такава. И мислено им желая успех и да оцелеят... до догодина, когато сигурно пак ще дойдем в Мелник. Защото се стараят, доста по- вече например от мързеливото и пренебрежително отношение на гърците в Керамоти, където сервитьорката я мързеше да дойде до нас и да ни донесе менюто, а после ни сервира всичко на куп в средата на масата. А целия туризъм на Керамоти е около 90 % от българско население, което е и изкупило доста от построените апартаменти там след 2007 г.
И въпреки всичко, Мелник винаги ще си остане в сърцето ми със запазено място. Едно кътче на България, сгушено между пясъчните причудливи хълмове и Пирин планина.
Къщите тук са построени с речни камъни- обли и големи, а специфичния за Мелник комин напомня пясъчен връх, ето го тук, на третата къща в ляво:
Изображение
както и на средните къщи в ниското тук:
Изображение
Къщите са на силно терасирн терен, дворчетата са миниатюрни, някъде дори ги няма, но това не означава, че хората не обичат цветя! И всяко свободноместенце- е засадено. Макар, че сушата не е пощадила и този град и са се развили доста болести: по лозите, тиквите и други цветя, от рода на маната. Ето едно местенце:
Изображение
Отгжлеждат боб в саксии, люти чушлета- също.
Ето и още една градинка- бе ми неудобно да влезна по- навътре, но и от тук се вижда:
Изображение
Всяка къща прилича на другата, но само на пръв поглед. Всъщност , всяка има своя индивудуалност идваща основно от малките чардаци и балкончета- стари:
Изображение
Изображение
и новопостроени:
Изображение
От тук тръгва пътя за Роженския манастир- ако човек реши да се пребори с пясъчните хълмове и да се качи до там пеша:
Изображение
Посоката е- фото-галерия-та...И е доста трудно разбираема,но на нас няма да ни е за първи път да изминем този маршрут - утре. Ако времето е хубаво и имам желание за снимки, ще ви разведа и до там. Посъветваха ни да отидем до " Преподобна Стойна", лечителка, живяла отдавна по тези места, а от там имало друг път за Роженски манастир- ще видим какво ще ни подскаже сърцето утре. :)
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от Гео, граф »

Мелник, ех, Мелник :sheart: ! Чудно пътешествие си ни подготвила, Ида, благодаря ти за това :tzvetentze: !

Преди пет години празнувахме 15-годишнината на фирмата ни в Мелник. Тогава имаше доста хора по улиците на градчето, работеха всички кръчмички, а ние бяхме отседнали точно в хотел ''Деспот Слав''. Имам отлични спомени от него, виждам, че е запазил духа си, макар и поовехтял. Темата ме подсети, та си разгледах с носталгия албума от това приключение и ми стана хубаво на душата. Ще си позволя да се включа и аз с няколко снимки от Кордопуловата къща ...

Изображение

... с фантастичните й тавани ...

Изображение

...и рисувани стени.

Изображение

Изумих се когато видях тази спалня ! Не допусках, че някъде по нашите земи в някакъв истрически момент хората са слагали леглата си с главите под прозореца - за мен типично американска традиция. Да не говорим, че стаи с такава гигантска квадратура, двойни редове прозорци и ужасно високи тавани означава, че проблем с отоплението просто не е съществувал. После обаче се сетих, че Кордопулите са гръцки род и не би трябвало да се гледа на къщата като на типично българска

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от Di_Va »

В Мелник не съм била, а ми се ще да отида...., както и на много други места, не кой знае къде, а тук - у нас. И заради това съм много благодарна на всички пътешественици от нашия форум, които са така добри да споделят своите пътувания - благодаря Ви Ида, Гео! :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
nikolica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1036
Регистриран на: Дек 1, '09, 06:57
Местоположение: пловдив

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от nikolica »

На връщане, ако можете минете през с.Добърско, известно с интересната си църква. Село насред планината, но пълно с живот, поддържано, чисто.
Няма нужда да се ядосвате за нещо, което може да се промени. А ако не може да се промени, съвсем няма смисъл.
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от ida_ili64 »

Гео, тук всеки може да качва каквото има за Мелник, А спомените... са велико нещо-когато са хубави и положителни емоционално! :daaa:
Кардапуловата къща и аз я имам някъде от минали години, сега не ходихме, но минавайки на път за Преподобна Стойна днес видях, че я санират външно.
Изображение
А ето обещания разказ за Преподобна Стойна:
http://diva-edel-art.blogspot.com/2013/ ... st_21.html" onclick="window.open(this.href);return false;
За Роженския манастир ще е в следващите дни-много се изморих днес и едва написах първата част.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от Leni »

Ех чуден Мелник...почти винаги когато се прибирам от Гоце Делчев се връщам през краткия път през с. Пирин после покрай Мелник и Сандански. :ieeee:
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от greeneyed »

Чудесно си описала преживяването , Ида, в това българско градче. Поседнах на столовете в стаята да усетя атмосферата, да се върна назад във вековете. А природата- дал бог красота! Другия път да отидете в Роженския манастир, струва си пътя. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Мелник - планини от пясък или - Мелнишко вино.

Мнение от ida_ili64 »

Бяхме Грийни! :daaa: Общо извървяхме около 13 км, тръгнахме в 11ч и се прибрахме в 17.30- последния тур Рожен- Мелник с бусче. :)
Ето го и продължението:

http://diva-edel-art.blogspot.com/2013/ ... st_25.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”