Още едно пътешествие към древността

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Magi Todorova
Дълго кафе
Мнения: 131
Регистриран на: Дек 30, '12, 22:27
Местоположение: София

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Magi Todorova »

Благодаря Миша ,прекрасен разказ :tzeluvka:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Миша »

Тези дни си разглеждам снимките от различните години на пътешестване из дебрите на българската история и сърцето ме заболя, когато видях какво е представлявало само преди няколко години Траянови врата , преди 2-3 години минахме отново оттам и видях последиците от поредното кощунство , което повсеместно е налазило древните руини, мутрореставрацията - замазани с цимент зидове, дострояване , разни недомислени алеи, изглежда точно като нов градеж на някое самозабравило се настояще величие, ако бяха инсталирали някакъв статист с огромен корем и римска тога, излегнал се на припек с бокал вино в ръка нямаше да се изненадам, точно на тези мисли ми навява днешния изглед на някога величествената крепост. За това си позволих да поправя темата и да кача отново снимките, които бяха изчезнали, ще ми се да запомня тези руини точно така, както бяха при първото ми посещение, с всичките белези на столетията , с далечното ехо на жестоки битки и безмерен героизъм...
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от ch.petrov »

Уви, сега е актуално по този начин да се "усвояват " средства по европроекти
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3885
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от scleri »

Мише, много хубава тема. Разкошни снимки, и грабващи думи.
Замислих се колко малко познаваме собствената си страна, а се юрнахме да обикаляме по чуждите.

Не съм се качвал на Траянови врата. Какво е било донякъде видях благодарение на твоите снимки. Какво е станало ти ще ни покажеш / ако можеш, и ако искаш /
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Миша »

Не, Склери, няма да покажа, буквално ми се дорева, когато се качих последния път, маса пари, похарчени на вятъра и тотално обругаване,
няма и помен от усещането на древна твърдина

Всъщност защо да не погледнете, може пък аз да греша и на мнозина да се харесва новия изглед :eeeh:

Изображение

Това да ви прилича на хилядолетна крепост :snif: ? Какво послание носи :snif: ?

Сега си представете как всичко е тотално замазано с цимент, до степен да не се вижда тухла

преди
Изображение

сега
Изображение

Снимките са от нета, не мога да снимам нещо, което дълбоко ме е огорчило
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3885
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от scleri »

Определено някой се е развихрил. Това по-скоро прилича на филмов декор, а не на исторически обект.


По принцип аз не съм против някакво леко дострояване направено с мярка което да даде на туристите зрителна предства за това как е изглеждало някога това място. За учените обекта може да е интересен запазен такъв какъвто е бил, но ако искаме да е интересен и на обикновения човек два, три камъка изровени от земята не стигат.


Ще дам пример с тракийското светилище на остров Самотраки. Там на входа на главния храм има изправени няколко колони, и част от капител. Това прави храма в пъти по-атрактивен за масовия турист. Парчетата от оригиналните колони си стоят където археолозите са ги открили. Реставраторите не са използвали тях, а са изработили копия. Копията са от същия материал от който са и оригиналните колони.
Ето виж за какво говоря:

Отпред са парчетата от оригиналните колони. , а на тяхното място стоят изправени техните копия.

Изображение

Без колоните разкопките ще са по-автентични, но обикновения човек не може да си представи как е изглеждал храма. Гръцките специалисти не са се развихрили като нашите. Не са " възстановили " целия храм, но тези пет колони изведнъж правят обекта по-реален.

Представи си това място без колоните, и ще видиш колко по-скучно ще изглежда. Онази невидима граница която отделя го отделя от кича обаче не е премината.

Изображение


Изображение


Извинявай че оспамих хубавата тема. Ако кажеш ще махна веднага последния си пост.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Миша »

Не, не го махай! Точно на място си е.

Траянови врата беше достатъчно запазена крепост, на снимките всъщност не се вижда добре, но част от основните крепостни стени заедно с кулите бяха на места над 4 метра , крепостните стени с помещенията също бяха очертани добре, единствено трябваше да се разчистят подземните тунели и да се консервира, естествено не с бетон , достатъчно според мен беше да се онагледи с макет, който между другото е може би единствената добра идея на "реставрацията" , ето го макета, разположен е вътре в крепоста и дава доста добра представа как е изглеждало някога

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Миша »

Така и така съм на тема хилядолетни руини, ще ви разходя до още едно свято място , което почти не пропускаме да посетим, минавайки по Подбалканския път, всъщност често избираме да минем точно по този път, за да отидем до Еленската базилика. Това е един от най-старите раннохристиянски паметници по нашите земи, вписан в културното наследство на Европа. Построен е върху древно тракийско светилище, около което е съществувало голямо антично селище, за което се смята, че е тракийския град Бурдана на бесите, официалната датировка на първия християнски строеж е втората половина на 4 век, когато християнството се налага като официална религия във Византия. Първоначално базиликата е била типична бузкуполна , като по-късно е пристроен купол, което според историците е рядко архитектурно решение за това време. Храмът е разрушен някъде към 6 в. и близо 200 години мястото запустява. Възстановен е след присъединяването на този район към България при хан Тервел, като освен базиликата е съграден цял манастирски комплекс , укрепен с крепостни стени и бойни кули, което също е рядко срещано. Манастирът става богато културно средище до 15 век, когато е разграбен от Яя паша , зет на султан Баязид II , според преданията с богатствата на манастира Яя паша построява джамия на свое име в Скопие. Манастирът продължава да действа като духовен храм до 1700 г, когато е сринат от турската войска с топове, ограбен и опожарен. Местното население обаче продължава да почита свещеното място и до ден днешен. Това е бегъл преразказ на това, което съм научила от нета, има още доста информация, мястото е безкрайно красиво и спокойно, достъпът удобен.

Допълнителна информация за цялата местност и история , интересно е
http://wikimapia.org/30548500/bg/%D0%9E ... 0%B8%D1%8F

Ето и малко снимки за илюстрация.


Изображение

Въпреки тежката си хилядолетна история храмът е запазил част от своето величие, останките му се възвисяват на над 8 метра височина

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Миша »

отблизо

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Още едно пътешествие към древността

Мнение от Миша »

Външните стени на базиликата , зад тях крепостните стени на манастирския комплекс


Изображение

Крепостните стени с бойница на четирите ъгъла
Изображение

останки на основи с крепостна стена зад тях

Изображение

в дъното зад храма е част от стената на бойната кула
Изображение



Храмът продължава да живее, около оброчния кръст продължават да мъждукат свещици.
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”