Родопите...

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Родопите...

Мнение от mucunka »

Тази есен моите възпитаници отиват в първи клас.В знак на благодарност родителите им ни подариха на мен и на колегата 4 дневна почивка в гр.Девин. Признавам си, не познавам Родопите, ходила съм само до Смолян за ден-два.Няма да пиша за хотел" Орфей" и престоя ни там.Има достатъчно снимки в нета.Темата е за планината и за хората там.За хората само ще кажа, че и та са като планината-тихи, спокойни, кротки, слънчеви, доволни, с една дума-щастливи.Вероятно планината ги прави такива.
Всеки ден имахме организирана някаква екскурзия.Единия ден посетихме две пещери.Първата бе Ягодинската пещера.
Пътят до там е изключително живописен.И тесен,много тесен, понякога се провирахме под надвеснали скали.
Изображение.

Изображение

За съжаление не позволяват да се снима в Ягодинската пещера, понеже е много стара, и от светлината се развива мъх по образуванията .Почти цялата е с т.н тигров ефект, няма как да ви го опиша.Все едно по стените са опънати тигрови кожи. Нещо изключително красиво са пещерните бисери.В една ниша, ей, така, в тъмното, в мокрото, блестят различни по големина бисери, за наличието на които си има обяснение. Водата е попаднала върху песъчинки, незнайно как появили се там.Върти ги и равномерно ги калцира и те се превръщат в бисери.Изумително е. Изумителни са и образуванията.Трябва да се видят.
Отвън посетихме пещерното жилище,в което са живяли хора през 4 периода. Не бях виждала такова досега. Почувствах се някак странно. Нахлуха образи на хора, деца, животни, мечка, за огън. В последствие разбрах от разказа на гида, че е имало голям пожар.
Това е пещта, в която са пекли керамичните съдове.

Изображение

Ето запазени съдове, заедно с кости на различни животни.
Изображение

Това е детската стая.
Изображение
След това отидохме в "Дяволското гърло".Намира се близо до Триград. Ждрелото е изключително.

Изображение

Изображение
Входът на пещерата
Изображение

Тя е млада пещера, няма образувания.Има фрески
Изображение

Изображение

Изворът на Афродита.Тук всеки си мие очите и оставя монета.
Изображение

Впечатляваща е с реката, която минава под нея и се чува, особено в "Бучащата зала", там има и водопад.
Нарича се така, защото водата минава буквално през цепнатина.И не се знае, какво прави под пещерата. Установено е чрез оцветяване на водата, че пътува час и половина, а е изчислено, че трябва да премине за 5 мин.Имало е експедиция да установи това, но при цепнатината, където и клечка не преминава, двамата водолази,мъж и жена, са загинали. Черешката на тората е излизането от пещерата.За да стане това се изкачват 230 почти вертикални стъпала. Имах чувството, че никога няма да изляза, но успях, с малки почивки.Слънцето ме зовеше и помагаше.

Изображение

Тук реката влиза в пещерата. На пръв поглед не е голяма, но е величествена и потайна. Никой не знае какви ги върши там, долу, под скалите.
Изображение

И в двете пещери нямаше много посетители, по това време хората явно пътуват по чужди дестинации. А България е толкова красива.Тук, в Родопите, като че ли времето е спряло.В хармония живеят и традиции и съвремие. Във всяко село има джамия, шалвари не видяхме, хората си работят, не натрапват присъствието си.
Тук е кацнала джамия,
Изображение

а тук-кафе.
Изображение
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Родопите...

Мнение от mucunka »

Продължавам разказа си за втория ден от общуването ми с Родопи планина. Само ще допълня към предишния си разказ, че имахме платено изкачване с бъги до едно много високо място,наречено Орлово гнездо. Tам има платформа, от която се виждат планините от птичи поглед. За съжаление ние бяхме 2, а трябваше група от 6 човека, за да се осъществи. Търговия на млади момчета.Снимки от нета
Изображение

Това бе преход по екопътека, близо до Девин.Пусто , девствено, чисто, почти без намеса на човешка ръка. Пътеката е дълга 5 км. в едната посока, криволичи покрай реката.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И така, наслаждавайки се на красотата, радвайки се на всяко цвете, стигнахме до разклона за
Изображение

Тук започна катеренето, бая високо, но си заслужаваше.
Изображение

В началото бе лесно

Изображение

Изображение

Изображение
Ставаше по-високо
Изображение

Тук поседнах с компания, за да си почина
Изображение

Тук видях Лисана. но не пожела да я снимам
Изображение

Водопадът вече се чуваше в далечината.Очаквах нещо голямо и силно.Но това, което видяхме, ни изуми.Нее голям и мощен,но е невероятно красив. Водата пада от много висока скала, удря се в нея , отскача и танцува на хиляди посоки.Слънцето само допринасяше за тази магия. Насладете се и вие, дано да я усетите.Това е първото, което видяхме отдалеко.
Изображение

Изображение

И отблизо

Изображение

Изображение

Долу пада в едно малко езерце.
Изображение

Нямаше как да не се съединя с природата, с вселената.
Изображение

Слязохме и продължихме пътя си по екопътеката, който взе да става по-труден,защото продължаваше по много дълги висящи пътеки покрай скалите.Под тях реката бучеше.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ето го известния Родопски силивряк, който живее у нас само тук.наричат го Орфеево, безсмъртно цвете.И след 50 г. хербаризация то ще оживее. За съжаление бе прецъфтял вече.

Изображение

Стигнахме дотук.Предстоеше ни още 800 м. екстремно изкачване до следващия водопад, но се зададоха тъмни облаци и решихме да се върнем обратно.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 716 пъти
Получил благодарност: 1480 пъти

Re: Родопите...

Мнение от Гео, граф »

Ех, Родопите ! Моите любими Родопи :sheart: ... Никога няма да им се наситя. Продължавай, Муцунче :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Родопите...

Мнение от Миша »

Муцуенка,благодаря ти за преживяването :tzvetentze: ,чакам още :stiskam: Родипите са любимата ми планина ,макар отдавна да не съм ходила по нея ,върна ме години назад ,помня посещението на този край,тогава Ягодинската пещера все още официално не беше отворена за посещения,но правеха изключения за малки групи.За малко обаче щях да изпусна посещението на този забележително кътче,защото тогава беше погранична зона ,а аз едва бях навършила 16 години ,но не си бях извадила още паспорта,за малко да остана да чакам групата при граничарите ,едва ме пуснаха :evil: Помня ждрелото,тясно и безкрайно красиво,и страшно ,поне на мен тогава така ми се стори,защото движехме с някакво старо ръждясало бусче,което застрашително се накланяше на всеки завой :eeeh: -незабравимо изживяване :eeeh: Но пък там съм яла най-вкусната пъстърва на керемида :dovolen: Ягодинската пещера ми е много смътен спомен ,явно не съм била толкова впечатлена от нея,но Дяволското гърло и Ухловицата ги помня,сякаш вчера съм била там ,Дяволското гърло съм го запомнила с онзи страшен грохот,все очаквах да чуя някакъв зловещ кикот,от който ти настръхват косите :mrgreen: Не направихте ли екскурзия до Ухловицата?Уникална пещера е,една от малкото пещери с дендрити и хеликтити,за тези,които не знаят,това са образувания ,създадени под въздействието на въздушните течения,приличат на корали,дървета,малки слънца,оставаш с впечатлението,че се намираш в някакво подводно царство ,как ми се иска отново да отида там,макар че изкачването на безкрайните стълби до пещерата сигурно ще ми се види бая тежичко :snif:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Родопите...

Мнение от mucunka »

Мише, това бяха екскурзиите,които организираха от хотела.
Тук слагам няколко снимки от Ягодинската пещера.От нета.
Драперии
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Това е новогодишната зала. Тук всички спалеолози от района посрещат нова година, има и елха.
Изображение
Има и обредна зала, където се сключват бракове.Има и стената на истината.Тук се лепи монета, и ако падне означава че си изневерил. :dovolen: Моята не падна. :daaa: :ieeee:

Изображение
Ето я леопардовата кожа, за която ви говорех
Изображение
Изображение
Бисерите
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Родопите...

Мнение от Димана »

Муцунке, благодаря за разходката. :tzvetentze: :gush: :tzeluvka:
Бяхме по този маршрут преди време, ама сега виждам колко неща съм пропуснала. ;)
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Родопите...

Мнение от mucunka »

И градът е красив по своему.Малък, сгушен в планината, топъл, юутен.За съжаление и тук почти няма поминък.Концесионерите, на минералния извор се сменят,все чужденци и хората не доумяват защо не може това да бъдат българи или държавата.С носталгия си спомнят за времето, когато хиляди са работели там. Сега добивът на вода е изцяло автоматизиран, модернизиран, почти няма намеса на човешка ръка и много хора са съкратени. Друга част работят в рибарниците, където всеки ден по няколко тона пъстърва тръгва за големите хипермаркети. Собственикът, естествено, е чужденец. ;) Наблизо , в едно село, Михалково, тече естествено газирана вода.Пих от нея , хареса ми.
Та, ето и хотелът, лукс, е, но прилича на конак, на известен наш политик е, и се връзва с архитектурата на града. И почти празен, въпреки достъпните цени. И в момента, покрай празниците, има добри оферти. Изглед към двора от терасата
Изображение

По-високото крило на хотела
Изображение

Само не знам този купол за какво е...
Изображение


В двора има чудесна градина за отдих
Изображение

Изображение

Навсякъде присъства образът на Орфей, фреска на стената в градината
Изображение


тук във фоайето на спа центъра, с Евридика,
Изображение

Изображение

Розаруумът във вътрешната градина
Изображение

Тежки врати към ваните
Изображение

Лоби барът, празен...
Изображение
Планината напомняше за себе си от време на време.
Изображение

А иначе, по пътя, празни, построени и недостроени хотели
Изображение

Накацали капанчета, и те-празни
Изображение

Воденица, с тепавица
Изображение

Тези гледки дълго ще нося в сърцето си.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И си обещах, че ще се върна в Родопите.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Родопите...

Мнение от dancheto »

Красота неземна, българска! Благодаря Муцунка за разходката, прекрасни снимки от прекрасно място! :daaa: :tzeluvka:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
mama_li

Re: Родопите...

Мнение от mama_li »

Благодаря, че ме върна отново по тези прекрасни места! Сърцето ми е в Родопа!
Аватар
nikolica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1036
Регистриран на: Дек 1, '09, 06:57
Местоположение: пловдив

Re: Родопите...

Мнение от nikolica »

Муцунка и мен ме върна към всичко видяно и преживяна в тази магнетична планина. Един от ярките ми спомени е пътуването от Смолян към Златоград - след един завой пред очите ми се появи картина като в приказките - долу видях един град огрян от слънцето и сякаш наистина беше златен. Намерих подобна снимка в нет-а
Изображение
Няма нужда да се ядосвате за нещо, което може да се промени. А ако не може да се промени, съвсем няма смисъл.
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”