Малка разходка до Македония

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от serena »

На следващия ден тръгваме към България, като минаваме през Битоля и Велес. В Битоля се поразходихме по центъра, който беше безлюден сутринта в неделя
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Паметникът на Филип Македонски
Изображение

А при тази гледка зяпнах, защото не очаквах в началото на ноември на не много по-различен от нашия климат да видя това
Изображение петуниите са истински

На път за пазара минахме през старата битолска чаршия, но всичко беше затворено
Изображение

Като видяха хора, край нас се завъртяха едни охранени битолски котараци (аз съм много по котките, та залепнахме взаимно), които почерпихме с парченца закуски
Изображение

Бивше военно училище, сега музей
Изображение

Продължихме към България, минавайки по-късно през деня покрай яз. Александър Македонски (има си хас да се казва другояче). Очевидно е било доста сухо през последните седмици, защото язовирът беше полупразен, а и дърветата по склоновете бяха със сухи листа.
Изображение
Изображение

Благополучно посред нощ се прибрахме в Шумен. Общо взето, не намирам големи разлики между Македония и България като природа, само дето беше по-сухо. По полетата имаше оформени големи масиви обработваема земя, както и у нас. Докато пътувахме, се натъкнахме на ситуация, която градски хора като нас не могат да видят често - ято птици си летеше над полето и изведнъж към ятото отвисоко се стрелна и заби по средата хищна птица, вероятно сокол. Ятото буквално се разпиля на всички страни, птиците все едно удариха на бяг, след което пак се събраха. Хищникът отново ги нападна и това се повтори още няколко пъти, докато той накрая спря атаките. Беше направо като танц!
В Македония навсякъде разбират български, посрещаха ни усмихнати, на доста места приемат и български пари, особено по сергиите за сувенири и седеф - охридският бисер. А да четеш македонски вестник си е живо забавление - все едно четеш на нашенски диалект, разбираш всичко, но звучи странно и смешно. Най-много ми хареса Охрид със старите къщи и романтичната атмосфера, с удоволствие бих го посетила пак след време, като понаваксам и с останалите мечтани дестинации.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от Acebia »

Македония :liubov: ... прекрасни снимки от Серена!
Само да си кажа,,че на тема Македония съм много чувствителен, защото съм половин македонец.
Често посещавам втората ми родина, в ежедневието ми 50/50 използвам двата езика, всеки ден, и на двата ми комютъра наред с BG и EN имам и МК шрифт.
Една голяма заблуда битува - как македонците разбират българския и обратното... да ви кажа, че не е съвсем така, много често някои близки фонетично думи означават съвсем различни неща. На прима виста се сещам за думата "вредно", която на македонската езикова норма най-общо значи - полезно. Примери има още.
Така нареченото "крадене на история" и новия облик на центъра в Скопие няма да коментирам, това е политика и бягам от нея.
Много ме дразни българската негативна пропаганда дето я чета и слушам по медиите... колко били зле и бедни в Макдеония, с това не мога да се съглася. Беднотията си я има както навсякъде по Балканите и тя е еднаква.
не прочетох Серена да споменава за това как след границата всяко едно годно за обработване парче земя е посято. разликата е очевадна на фона на пустеещите земи в кюстендилско, гюешевското плато до сами границата.
От билото Деве баир се виждат едни баири с пръснати тук-таме къщи (около тях е обработваемата земя на семейството което живее) ами до всяка такава къща има прокаран път и улично осветление, къде в Бг може да се види това. Не прочетох и за многото ферми които са по пътя накацали от ляво и дясно, предимно с овце.
За мен е много вълнуващо всяко пътуване, даже ми се струва, че оттатък браздата като стъпя и ми е по-леко да дишам. След Крива Паланка релефа е много различен - скалист, но с неизменните огромни тополи, които придават очарование на пейзажа, старите изоставени къщи, селата с киприте къщи и спретнати дворове. навсякъде из дворовете е зелено и цветно и то по тертип много по-различен от българския.
Скопие е прекрасен град, чист и зелен. Животът е много по-спокоен, хората живеят по-спокоен живот. Обожавам разходките в центъра, най-вече заради хората и македонската реч дето слушам около мен. Обожавам Чаршията с нейните дюкяни, кафенета и джамии, Милениумският кръст на палнината Водно ми е на сърцето (въпреки че съм мюсюлманин по рождение, атеист като философия), всеки път като пристигам и си тръгвам мислено го поздравявам и сбогувам с него, като му обещавам, че съвсем скоро пак ще съм там, за да го видя, да си стои там да пази моят град и да ме посреща. :cry:
violi16
Кафевар/ка/
Мнения: 899
Регистриран на: Юли 25, '10, 17:00

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от violi16 »

Аз вчера се върнах от поредно посещение на любимия Охрид. Снимки няма да качвам, ще се повтарят с постнатите по- горе. Към разказаното до тук ще добавя само, че атмосферата, отношенията между хората, спокойствието са точно като тук, преди 20-30 години. Ведри, мили и любезни, никъде не се усеща досадата от еднаквите въпроси на потока туристи.
Новото което видях е идеята да се направи покрив върху сцената на Античния театър, започнали са изграждане на метална конструкция, в завършек щяло да бъде нещо като мида. Хрумка на последната културна министърка. Вследствие на което ще се промени акустиката и по лошо ще се скрие изгледа към езерото, което сега е фон на сцената и особено вечер е неповторима гледка. Има обществено недоволство към идеята, надяват се новия министър да спре проекта. Това е сцена на която имат изяви световно известни имена като Хосе Карерас, Болшой театър и пр.
Театъра е открит само преди 100 години от руски археолог, забелязал използвани наоколо каменни плочи с издълбани номера на места. Посочил предполагаемото място под каре къщи, изложени на юг с изглед към езерото.Оказал се прав. Но за да преместят хората живеещи в къщите трябвало да изчакат всеки да даде съгласието си доброволно, без принуда. По младите се преместили в предложени къщи, апартаменти в замяна. Няколко по- възрастни хора не пожелали да се преместят и просто ги изчакали... и тогава започнали да копаят, някъде около 1998 година.
Много се надявам античния театър да не се превърне в нещо като новия център на Скопие.
http://violi16.snimka.bg/flowers/2014.821675" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от Acebia »

Снимките са от 2009 г, Скопие, един квартал където живеят предимно хора от т. н. средната класа. Истинското лице на града.

Поглед към планината Водно с Милениумският кръст.
Изображение

Студентските общежития "Гоце Делчев"
Изображение

Улиците в моя квартал
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
sasho_923
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 28, '12, 15:55
Местоположение: Ловеч-София-Франция

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от sasho_923 »

Благодаря за приятната онлайн разходка, вече затвърдих очакванията си за там. :ssun:
И аз съм решил един ден да я посетя. Личи си, че страната е в прогрес. Но ще трябва да поизчакам да направят и жп линията, че аз съм го планувал да отида с влак. Но за момента трябва да мина през Београд, за да отида в Охрид. :idea1: Пък и тъкмо ще достроят, това което са започнали.
PS. Само се питам, това подбрани кадри ли са с тези изкосени красиви дворчета и тези измазани къщички или на всякъде е така?
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от Acebia »

sasho_923 написа:Благодаря за приятната онлайн разходка, вече затвърдих очакванията си за там. :ssun:
И аз съм решил един ден да я посетя. Личи си, че страната е в прогрес. Но ще трябва да поизчакам да направят и жп линията, че аз съм го планувал да отида с влак. Но за момента трябва да мина през Београд, за да отида в Охрид. :idea1: Пък и тъкмо ще достроят, това което са започнали.
PS. Само се питам, това подбрани кадри ли са с тези изкосени красиви дворчета и тези измазани къщички или на всякъде е така?
Колега, ми то всеки знае, че с влак е най-евтино, но и с автобус не е скъпо да се пътува до Македония... не предполагах, че във Франция плащат толкова малко за бране на пъпеши и грозде... :dovolen: И все пак не отлагайте за дълго, а като истински Балканджия мятайте дисагите през рамо, мускалите в пояса и ... солунската митница ви чака. :nod:
Аватар
sasho_923
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 28, '12, 15:55
Местоположение: Ловеч-София-Франция

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от sasho_923 »

Колега, не е до парите, а до усещането. Не бих заменил влака за автобус при никакви условия. И съм далече от този сектор. А за заплащането, кой шеф на тази планета не би се радвал да плаща близка сума до минималната, стига държавата да му го позволи. :) Но щом ти е интересно заплащането за бране на грозде... взимат около 700 евро на седмица (зависи колко бързо работиш). :) Все още си начертавам какво искам да видя като отида в Македония, не обичам да се мятам ей така в нищото. :D
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Малка разходка до Македония

Мнение от presto »

serena написа:
До църквата имаше още един обект, за който не ни разказаха, но предположих, че е било нещо като светилище
Изображение

Това трябва да е Баптистериума на църквата - кръщелния купел. Византийската традиция налага той да е извън самия храм, обикновено е вдясно от входа и трябва да е покрит с нещо като балдахин от камък.
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”