Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от ida_ili64 »

Идеята ми за тази темича е една лека дискусия, която се зароди в пътеписа на Дал "Сицилия" . И за да не я спамим, пък и защото имам много въпроси, си мисля, че с мненията си тук можем да си бъдем и полезни , вихрейки и страсти за преживелици,вълнения, доволства и недоволства от обслужването тук и там, какво би било добре да не правим или къде да внимаваме, как да си организираме пътуването и всичко, всичко което съпътства едно пътуване в дадена държава, включително и не на последн място какво е забранено да се внася и изнася от дадена страна( нещо много важно наистина, защото човек не може да е инциклопедия и да знае какво е забранено и какво- разрешено ).
И така...
Възникналата дискусия бе за това дали са мързеливи или- работливи сицилианците? Аз си мисля, че всеки за нещо такова, ще даде своята субективна преценка, на база преживяното от него си. И това е съвсем нормално.
Това, което обаче мен ме заинтригува по вече обаче, бе мнението на Виола :

" Такааам, аз мога да кажа, че съм обиколила почти цяла Италия, включително островите, и на Етна също съм се качвала преди да изригне и да забранят достъпа до него. Не звуча скромно, но искам да изразя мнение. За да се види най-хубавото от тази страна е нужно да ви разведе или екскурзовод, или някой местен. И естествено, е нужно време, за кратко време не може да се види много и всичко.
А на Дал разказа ми хареса изключително, много е забавен и ми допада колкото и пъти да го препрочета. От снимките, които е постнала се вижда, че не е изобщо лошо, там където е била. :daaa: Според мен всичко зависи от настойката. "
И така, аз прочетох Дал от А до Я и на един дъх, защото е написано увлекателно, а се зачетох защото Сицилия ме привлича от няколко години и не си спомням точно къде , някой бе постал една снимка на Таормина...в която се прихласнах.Така се започна моята...Сицилия, за сега, само в мечтания... :dovolen: . Та аз ще съм благодарна да науча например през коя българска туроператорска фирма е добре да се пътува за и в Италия например, как да се намери добър екскурзовод , който да е и водач , какво е хубаво да видя на о.Сицилия, колко дни е необходимия минимум, за да разгледа човек наистина поне основните важни дистинации на острова? Какви са усреднените цени на напитките и храната, къде може да се хапне прилично и да не е скъпо? И ... наистина държа като ме обслужват, да ме гледат щастливо и усмихнато, а не вяло да ми вземат поръчката и да ме гледат врадебно или с досада! На каква цена за ден може да се наеме малка кола клас А - икономичен.
Сигурно съм пропусала още много неща, но пък за това е отворена тема, ще питам.
И така, Виола, Йоанка, Николай и всеки който е бил в Сицилия, ще съм ви признателна когато намерите време, желание, хъс за писане... да ме посъветвате на база вашия опит.
И така...микрофона е ваш!
Оффф, а пък мен ще ме изгонят вече от достъпа до компа, щото колкото пъти стана , толкова пъти сабарям мишката, която е супер стар модел и е с кабел, а тя се тряска на плочите с такъв трясък, че все имам чувството че се е сцепила и ще и диря чаркалъците...
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от Виола »

Ида, аз не мога да ти дам насоки за никой тур-оператор, защото не съм ходила в Сицилия посредством разни фирми. Имам приятели и отвреме-навреме си караме ваканциите там. Когато отидем, са на наше разположение. Та не знам доколко бих ти била полезна. Но със сигурност си заслужава да отидеш до там. Много неща могат да се видят, няма град или градче, в което да няма някаква архитектурна забележителност от различни епохи. Тур-операторите едва ли могат да предложат всичко, но поне подбират най-интересните и посещавани дестинации.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от ljuboznatelna »

Аз мога да помогна само с една друга дискусия, не е Сицилия, но е Тоскана http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=716214.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от ljuboznatelna »

Хм, не мога да променя вече мнението, истината е, че като го пуснах, се усетих, че не е за Сицилия. Толкова много ми се е искало на подсъзнателно ниво да посетя Тоскана! :D
Но пък точно днес си говорих с една приятелка в Америка точно за Италия и как ще живеем там заедно на стари години... :lol: Защото е някъде по средата, не за друго :lol:
Направо да постна целия подфорум, защото има няколко различни теми за Италия http://www.bg-mamma.com/index.php?board=22.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Сицилия познавам от сериала за Комисар Монталбано, който тече спокойно и лежерно, както описва живота там Дал. И от поредицата Без задръжки с Антъни Бурдейн, който представи Сицилия без да подбира кадрите, с хубавото и лошото в нея.
dal

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от dal »

с нас там имаше компания мъже и жени , които си обикалят света да гледат архитектура и антични постройки
те си бяха направили предварително програма и логистика , пътуваха с рент а кари - 35-40 евро на ден мисля излизаше без горивото
островът си е голям , табелите около нашия регион бяха Месина 210 км , еди какво си- 280 км , и изобщо не е лесно за кратко време или с ограничени средства да се обиколи , а има много какво да се гледа и обикаля
пътна карта на сицилия с растоянията ще ориентира всеки мечтаещ какво ще му струва , като си приготвите между 25 и 60 евра такси за всичко , което искате да огледате
навътре в селата може и да е евтино , но по крайбрежието и където има исторически паметници и антични находки изобщо не е евтино
не са евтини нито напитките , нито храните
Ако имаш приятели живеещи там нещата се променят , защото ти отпадат 4/5 от туристическите несгоди и неволи -знаеш къде как да отидеш , къде да се храниш , спането отпада , или е оптимизиран разход

Като цяло , и преглеждайки темите в бг мама / то там всяка втора е на какво топлиш пюрето към морето и как закрепваш столчето детското на задната седалка / , освен малко снимки нищо различно от това което написах не видях
С две думи , който иска да отиде да си организира нещата и да си приготви дрехи обувки и пари и предварително да си проучи маршрутите и локациите , а от там вече да си организира и нощувките според регионирането. Със сигурност северната , източната и южната част на острова трябва да се обикалят на три отделни етапа.
С кола определено е решение и удобство , пътищата са хубави , но е добре да се проучат цени и фериботи ако не искате на самоход да обиколите цяла бивша югославия и цяла италия по дължина до долу и от там през Месина -Сицилия.
Ако нагласата ви е обаче почивка и плаж все пак ,ако се чувствате млад да започнете с фотографския пътешественически туризъм , защото например моята беше точно такава - по средиземноморието е пълно с много по луксозни и уредени места , при които ще получите наистина перфектно обслужване , лукс , самолетни билети , летищни такси , олинклузив на 2/3 от цената която ще оставите в Сицилия към един и същи период в летния сезон .
Т.е. всичко си зависи от това какво искате и колко давате , за да го получите :nod:
А не че на Сицилия и сицилианците им има нещо , много са си добре , и виното им е много хубаво наистина .
И при двата ви варианта - почивка на море / туризъм и обиколки по забележителности туроператорите с нищо няма да ви помогнат
З а варианта - почивка на море- ще ви вземат едни хиляда евро за седмица още от юни със закуски и нааай много вечери вътре в цената на едни три звезди , което няма да е кой знае какво извън прекрасната природа на острова . Всеки поглед към чаша и чиния ще ви струва допълнително.
За 600-700-800 евра в Крит , в Кипър , В Анталия , в Бодрум , в Египет, в Испания направо ще се размажете тотално на пет звезди
За половината от тези пари в Тунис /Палма юни ще се сцепите от глезотии за същия седемдневен пакет олинклузив в световна верига
За сто евра повече на море юни в Мароко правите имперския тур , а в Дубай да не говорим колко неща ще видите дето ги няма другаде по света
За 900/1000 евра отивате в Тенерифе , Мадейра и наистина изкарвате прекрасна почивка за една седмица с храна и самолети и летищни такси
Защото над 1200 евра с малко финтове вече имате съвсем други почивки и дестинации- от там нагоре са ви доминиканите венецуелите и след това мавриции , малдиви , индии с гоа и т.н.
Круизите луксозните струват по малко пари за 7 дена от моето висене там извън сезона за седмица
За варианта туризъм и обикаляне на Сицилия по сметки на хората от групата за една седмица без да броим платените по 700 евра на човек всяко семейство похарчи още по 1500 евра средно , без да броим шопинга-хората си бяха заможни и бяха решили да огледат наред , разходите им това са бензините рентакарите таксите по разните вили / разкопки/храмове / лифтове към етна и каквото там още се сетиш за гледане
Накрая с въздишка си говореха , че не си е струвало трошенето и търчането.

Разбира се , че всяко нещо може да бъде описано по хиляди възможни начини и е според човека най вече.
Ако съм сама в житейски аспект бих си купила къща с двор там , разбира се :mrgreen: От мъка по петрич , не за друго
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от Leni »

Хубава идея за темичката .. добре е да обменяме опит кой с кого и как пътувал.. Като фотографи със съпруга ми обожаваме да пътуваме и понеже имаме познати в Бохемия обикновено се доверяваме на тях. Включително след седмица пак с тях заминаваме на почивка в Коста дел Сол. Та като си говорим за Италия понеже и на мен ми слабост видях, че имат хубав пакет за крайбрежието на Амалфи и Капри - разкошни региони. Ако някой е ходил нека даде малко идеи за там, аз още не съм. Иначе 2 пъти бяхме сами в Гърция, като си запазихме хотели през Букинг - веднъж на Метеора и един път на Корфу.
пускам малко снимки от Метеора - Корфу още не съм го качила
http://leni-s.com/skalnite-chudesa-na-meteor/
:ieeee:
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от ida_ili64 »

Аз реализирах една своя мечта - посетих Италия :daaa: . Екскурзията беше на Бохемия, от 24.10 - до 02.11 под името : "ЧУДЕСАТА НА ИТАЛИЯ ". Записах се в последния момент и... по интернет. И тук моя първи съвет - не го правете никога!!! Отидете си в офиса, седнете си спокойно на столчето и питайте, ама за всичко питайте, каквото ви дойде на акъла. Вие сте в правото си на клиент да научите всичко, което ви вълнува и за което си давате парите.
Аз ще ви акцентирам върху три - четири пункта.
1. Къде се намират хотелите, в които ще нощувате ? Не се записвайте на екскурзия за Рим например, ако ще нощувате '' някъде около Рим'' , значи, няма да усетите нищо от вечерен Рим и нощния му живот, а си струва да го съпреживеете.
2. В цената е включена нощувка и закуска. Ама - каква? Искайте да ви кажат точно меню и да не ви залъгват с идеята ''континентална закуска''. Нашата '' континентална'' бе хлебче, бутерче, триъгълниче топено сирене, конфитюрче ...и разбира се, кафе ,слава богу, че то не свърши...
3. Какво означава и как ще се извърши процедурата по застраховката ви '' Злополука по време на пътуване''? Казвам го, защото аз самата лично пострадах и не бих искала да ви се случи това, което аз преживях. И в момента все още се питам... дали разходите по прегледа ми в бърза помощ наистина ще бъдат заплатени от фирмата, както ми бе казано или- това бе само за са прспят моята подозрителност?
4.Поинтересувайте се дали екскурзиите, за които пише, че ако се резервират в момента на пътуването наистина ще са с 20 % по-скъпи, от колкото ако ги резервирате предварително. В нашия случай не беше така, цената бе същата, обаче вече не можеш да се откажеш, защото си платил...А аз например бих отказала някои от екскурзиите, за да имам собствено време да видя това, което бих желала.
И така - екскурзията беше легионерски поход : ставане в 6.00, закуска в 7.00, в 7.50 трябваше да сме с куфарите пред автобуса, в 8.00 - потегляне. Вечер- пристигане в мястото на нощувка между 20.30 - 21.30 ч ...Нямаше как да е друго яче и не се оплаквам, все пак посетих 10 града, за 10 дни, казвам го, за да сте наясно, какво означава такава една екскурзия с много градове, за малко дни. Безкрайно съм доволна иначе, защото така посетих основните дистинации в Италия, видях важните музеи с ескурзовод. От тук насетне - мога вече да се организирам сама или - екскурзия към определен район или- град. Моето място бе и си остана Тоскана. Искам да съм там с кола и да завия на ей този или ей онзи завой и да стигна до ето онази вила с петте високи и трите ниски кипариса и две пищни пинии отпред :dovolen: .
Маршрута : Загреб - Любляна - Болония - Пиза - Флоренция - Рим - Помпей - Неапол - Асизи - Венеция - Загреб. Три дни от които в Рим, ако не сте записани за Помпей и Неапол. Е, всички бяхме записани, с изключение на двете Мегита , които се оказа , че от умора са проспали целия ден в хотела.
Мечтаех за южна Италия, и по точно - Сицилия. Ако си направя извода по Неапол, то вече не мечтая за там. Венеция не е моя град, но там преживях нещо, което разтупка сърцето ми по- бързо. Ще го спомена, когато кача снимки.Обаче не бих отишла във Венеция пак.
В Рим ще отида пак ! Някой ден...Искам да отида пак в Trastevere, без да тичам като хамава и да откривам едно след друго уникални малки ресторантчета - това казват е кулинарното място на Рим.
Флоренция... струва си да се види, един ден - не е достатъчен. Поне 2-3 дни.
И така налага се да ставам, ще продължа после.
Сега обаче ще ви пусна нещо от днес. :dovolen:

http://diva-edel-art.blogspot.fr/2013/1 ... st_18.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от d_vitanova »

Боже, Ида, ти вълшебница ли си?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от ljuboznatelna »

Ех, Ида, страхотни дестинации, ама това всичкото за три дни! :shock: И сега май не е подходящото време, а и тия проблеми с организацията сигурно са развалили много от магията.
Чакам с нетърпение снимки! :)
Аватар
vili_ko
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Дек 3, '09, 19:36
Обратна връзка:

Re: Разходете ме моля, със вас! Искам да отида...

Мнение от vili_ko »

Казвала съм, казвам и ще казвам /боже, колко се повтарям/, че Ида има артистизма, таланта, идва и отвътре... Няма значение с какво се захваща. Мен ме няма никаква с фотоапарата. Виждам нещо хубаво, снимам, оглеждам, не го харесвам и трия ли трия... А тя и в движение снима и пак и се получава. Талант... :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”