Сурва 2011

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Сурва 2011

Мнение от Миша »

Дано някой се откъсне от темата с поръчките и погледне тук :stiskam: :tzvetentze:
Предлагам ви една разходка ,която ще ни пренесе в не толкова далечното ни минало,да поизгоним злите сили,разните му караконджули и таласъми,да прогоним студа,да се потопим в старите обреди за плодородие и здраве.С една дума,да посетим ежегодния фестивал Сурва в Перник,да погледаме чауши, бабугери, станчинари, дервиши, сурати или джамалари,или просто -да видим кукерите.
Ето снимчици от миналата година.Чувството да чуеш и усетиш 140 чанове в един ритъм е невероятно изживяване,наистина усещаш как злите сили препускат през глава, препъвайки се, надалеч от грохота :D Заслужава си да поизмръзнем мъничко,а има и с какво да се позгреем :angelche:

Забравих да пиша,няма много време за умуване,фестивалът започва В ПЕТЪК,28 -ми януари
http://www.bgizlet.com/index.php?option ... &Itemid=80" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Сурва 2011

Мнение от Titi »

Браво, Мише, че ни подсети и показа. Уникална традиция е това.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сурва 2011

Мнение от Миша »

Тити, :gush: .Пък аз вече мислех,че никой не ми обръща внимание на призивите :evil: :tzvetentze:
Тази година се очакват над 100 групи,повече от 5000 кукери,групи от Македония, Сърбия, Италия, Испания, Словения, Черна Гора и Украйна, ще има гости и от далечна Палестина
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Сурва 2011

Мнение от Galq 03 »

Мише и по нашия /Бургаския/ край я има тази традиция :nod: , но при нас тази година май няма да има такива прояви в региона заради шап-а :snif: Разбира се май е малко пресилено, защото костюмите им са изработени преди години, но за по-сигурно.... :hmmmmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сурва 2011

Мнение от Миша »

Галя,тази традиция я има по много райони,но това все пак си е фестивал,с групи от цяла България,заслужава си да се разходи човек и да се потопи за малко в мистиката

Понякога ме хваща яд,все въздишаме по чуждото,цъкаме с език как са запазили традициите си,а забравяме нашето,родното :evil:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Сурва 2011

Мнение от Blue sky »

Мише, пак удоволствие създаваш :tzeluvka: :gush:
аз няма да мога да отида, но чрез твоите снимки, сякаш мога да чуя звънците :gush: :tzeluvka:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сурва 2011

Мнение от Миша »

Не,Блу,не можеш да ги чуеш :mrgreen: И аз мислех така,но като дойде тази група,не знам от къде беше :oops: :ufff: ,с чанове сигурно по 3 кила всеки :shock: ,при това една от най-големите групи,140 кукера,и всички скачат в един отмерван от тъпаните ритъм....в един момент сърцето ти вече тупти във същия ритъм,и сякаш и площадът скача под равния и глух тътен....това е нещо невъобразимо :shock: :shock: ТежкО на таласъмите,вдън гори Тилилейски сигурно са избягали :D И е толкова интересно да чуеш някоя баба с типичен трънски говор да нарежда и да гони караконджули :lol: :lol: :lol:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Сурва 2011

Мнение от Blue sky »

може и да успеем да отскочим :nod: такава си сладкодумна :tzeluvka:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Сурва 2011

Мнение от ravik »

Аз съм ходила една година преди няколко години. Беше много интересно и зверски студено. :D Оттогава всяка година се каня да отида пак и винаги този уикенд се пада кошмарно студен, но тази година съм се надъхала да отида пак. Пък ще видим. :dovolen:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Сурва 2011

Мнение от mucunka »

Преди една година бях,изживяването е неповторимо.
Не е много добро качеството,но чановете се чуват-групата е от.с.Ярджуловци,най-добрата група.
" onclick="window.open(this.href);return false;
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”