Растения за южен отворен балкон.

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Растения за южен отворен балкон.

Мнение от botan »

Споделете моля, какви растения си гледате по южните балкони. :)
Открехна ми се възможност да озеленя една саксия с фи 40 и височина 30 см на южен балкон, но нямам опит нито с такова изложение, нито с такива размери на саксиите. Горе долу имам някаква идея за общата визия: нещо високо като централен акцент, разни други неща които да правят преход от централното растение към ръба на саксията и други ниски, спускащи се от ръба. Обаче какви да са тези неща...хем за слънце, хем лесна поддръжка, хем целосезонен ефект, хем подходящи за саксия идея си нямам. Знам само че ми се иска нещо с жълти листа, тъй като саксията е тъмно зелено-русо-синкава :mrgreen: и ще се получи добра комбинация.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от Mike »

Една по едра еуфорбия -например Е.абисиника. Грижите са микроскопични. Моята е метър и половина висока в саксийка 10см.

Изображение

Мушкато -но по едро растение.
wenche

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от wenche »

Първо да сложа няколко снимки за настроение

Изображение

Изображение

Лавандула, розмарин, евонимус, карекс, бръшлян, юниперус и една вкопана саксийка да пази място за сезонно цъфтящо.
Или изцяло иглолистна композиция.

Изображение

Изображение
wenche

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от wenche »

Изображение

Изображение

Искам го ей този розмарин

Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от Havga »

На първата снимка, двете висящи какви са и стават ли за слънце? :)
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от libra »

Eй,този розмарин е за 7 зона.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от greeneyed »

Havga написа: Окт 26, '18, 19:00 На първата снимка, двете висящи какви са и стават ли за слънце? :)
Дихондра, саксията се прибира за зимата.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от botan »

Благодаря за предложенията момчета и момичета! Млечките наистина са страхотни растения и много подходящи за южен балкон, нооо ако е затворен, иначе тоя бодил да го мъкнеш напред назад всяка година минимум по два пъти определено не си е работа, особено в моя случай с голяма и тежка саксия, която и без резервоар с вода стърчащ 2 метра над нея ми е трудно да вдигам. :)
Та, поне в моят случай, се търсят зимоустойчиви растения, които мога да оставя на вън, независимо многогодишни или едногодишни.

Венче, показала си страхотни снимки, но повечето от тях са или сенколюбиви, или влаголюбили или нежни към температурите растения. Иглолистни при всички положения няма да оцелеят в моите условия. Преди е живял смърч в тази саксия и според архива много бързо се е споминал. Розмарините оцеляват на балкон, на южен предплагам ще им е още по-добре. Спускащият се го има в Гърция много. Ако ходиш, от там можеш да си вземеш, само че до сега всичките ми опити да го вкореня резник все са били неуспешни.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2151
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 54 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от flora »

За съжаление малко малка е саксията, при по-голям размер можеше да сложиш клематис или роза и декоративни треви, бръшлян. Аз на южен балкон още не съм уморила един Chamaecyparis pisifera Boulevard и две ерики в сандъче с поливане не особено редовно.Посадени са миналата есен като украса за зимата и така си останаха.
Изображение Изображение
wenche

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от wenche »

Аз имам три саксии с лавандула, които разнасям из двора за замаскиране на празни места, след лалетата напр.
Чемшир също ще се чувства добре в саксия с южно изложение. Докато дойдат гадините.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”