Растения за южен отворен балкон.

Аватар
Стаси
Кафевар/ка/
Мнения: 803
Регистриран на: Май 18, '14, 18:45
Местоположение: София, Редута
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от Стаси »

Този смърч не е умрял от изложението, а по-вероятно от кашпата. Гледам на южен балкон доста иглолистни, включително и смърч, съвсем успешно вече 4 години. Саксиите са пластмасови с много отвори. Пред тях слагам по-ниски саксии с хойхери или друто, каквото имам в момента, за да не се напичат корените на иглолистните.
Кашпата трябва зимата да е на сухо място - да има отгоре друг балкон или навес. Ако ще се кваси цяла зима, по-добре е да подбереш комбинация от едногодишни.
Много добре изглежда комбинация от клек, почвопокривна хвойна ( Juniperus horizontalis 'Golden Carpet' , 'Blue Chip', 'Prince of Wales' ) и лавандула или хойхера ( Plum Puding примерно издържа доста добре на слънце ).
За сезонни - Канната е супер подходяща. Плаши се само от градушка, не боледува и е страхотна, дори и само на шума. Иска си редовно поливане обаче. Канните ги гледам на другия южен балкон в керамични кашпи 25 см с по един отвор отдолу, но с 2-3 пръста дренаж от много едър керамзит. Удобството е, че есента вадиш коренищата и ги прибираш някъде на относително хладно и не ги мислиш цяла зима. Това лято се бяха самозасели при тях и няколко кълдаръмчета - паснаха си идеално.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от botan »

Мене ако питате смърча си е заминал от нередовно поливане, но това не се коментира. :mrgreen: Трябва ми нещо, от чиито труп мога лесно да се отърва, че тоя смърч ме изподра целият. Аз за това и се дърпам от иглолистните. :mrgreen: :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от libra »

Каскаден розмарин съм купувала от тук,но не мога да върна лентата,от къде точно.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от zeleno »

Изображение

аз имам подобна подборка в сандъче , западен балкон - пече до залез , повечето растения са ми подарък от Джоя - ако погледне ще напише как се казват / при нея са в камънака , според мен всичко което оцелява в един алпинеум ще оцелее и при посочените условия
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от botan »

В личната колекция имам доста дебелецови, но освен хилотелефиумите, които не стават повече 50-60 см височина всичко друго е почти равно със земята, а ми се ще да има обем над саксията.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от Skio »

Ботан, аз имам не лош опит със саксии, но бих желала да си изясня на какво казваш "отворен балкон", преди да ровя из фото архиви, или да тичам с фотоапарата. Че няма покрив ли? Или че парапетът е ажурен?
Като начало само ти казвам, че 40см не е кой знае колко голям диаметър(и не споменаваш височината), но ако наистина си представиш растения, които просто преливат от саксията, защото са особено щастливи да живеят на именно южно изложение, то тогава би трябвало да се има представа за поне около 70см ефективен диаметър, което пък би означавало, че на примерно ширина на балкона 120-30 см преминаването покрай въпросната саксия(ако е наложително, та дори и само за да се простира) ще е едно непрестанно посритване с коляно на бедните преливащи ;)

Само мнение от личен опит - абсолютно потърси в душата си какво би желал и харесвал, не ти трябват картички от интернет. Южно изложение е истинска карта, скрита в ръкава! Например в една от най-ефектните средноголеми саксии, които съм виждала на живо, живееше чисто и просто една ботаническа афганистанска смокиня, безумно красива - и си издържа на студ даже. Съществува едно цитрусово, което е най-красиво точно през зимата, голо и покрито със сняг - заради огромните си изкривени бодли(не ми се подава име в момента, ще го потърся).
Иглолистните все пак биха предоставили едно отлично присъствие. Заради заглавикването, поне за 5-6 години, без нужда от радикални интервенции, което е предостатъчен период от време, за да се избистрят други стратегии.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от botan »

Ааа казал съм, 30 см е висока и 35 литра пръст побира. Предвид че е 3.5 пъти по-голяма от най-голямата която мога да си позволя на моите балкони за мен е голяма. Това ми е предоставено и за това върху него мисля. Под отворен балкон имам предвид неосътклен. Има стряха, има 3/4 ажурен парапет и 1/4 плътен.
Според мен и картичките от интернета са полезни, естествено няма да направя нещо, което да е едно към едно, но дават допълнително идеи. А и дискусията около тях и попринцип помага доста. Вече имам няколко растения предвид. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от zeleno »

botan написа: Окт 28, '18, 08:46 В личната колекция имам доста дебелецови, но освен хилотелефиумите, които не стават повече 50-60 см височина всичко друго е почти равно със земята, а ми се ще да има обем над саксията.
както подсказа Венче , можеш в средата да заровиш една саксия в която да слагаш нестудоустойчиво цъфтящо / и най-обикновено мушкато би свършило чудесна работа
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от Di_Va »

Батанчо, за високо растение ти предлагам стипа, прилича на първата снимка от wence на предната страница, имам и мога да ти изпратя, и със сигурност издържа на южен балкон, проверено е! Освен това на нараства толкова, колкото и позволиш - ако е на тясно си стои малка и кипра ( може да е в отделна вкопана саксийка), ако е вън може и доста да порасте.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за южен отворен балкон.

Мнение от botan »

Благодаря за предложението!
Имам събрани семена от коило от единствената останала точка с нативна растителност в квартала. Там растяха няколко туфички, на които първо общината им такова таковата като изряза и изхвърли вътре храстите, които обграждахаедин стълб, но обграждаха и защитаваха и тази местност и след това някакъв предприемач тотално ги довърши като си разшири нивата отвъд черният път, който минаваше до нея.
Та ако ще е коило се чувствам длъжен първо да се опитам да призова духовете от миналото. :stiskam: :stiskam: :stiskam:

За момента като централно растение съм се спрял на сирийски хибискус. Даже бях разпитал в темата, ама само щурчета се чуха. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”