Палудариумът - що е то?

Публикувай отговор
edibg
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Окт 26, '10, 21:39
Местоположение: Варна

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от edibg »

Bull написа:А такива таймери които можеш да им зададеш примерно 10 секунди да бачкат има ли?
Мога да ти направя за две три седмици, ако искаш и с часовник, кога да включва кога да изключва...т.е. ще редактирам малко моя проект и ще съкратя софтуера и хардуера:).

Колко помпи ти трябва да управляваш и на какво напрежение ?:)

А иначе и аз мислех за подобни дюзи за мъгла, та и затова сложих този електро магнитен клапан.Но в 60л. аквариум нямам място за помпичка от чистачки, а и ще е шумна.Може би в следващ проект :).
Аватар
Bull
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Ное 10, '10, 20:48
Местоположение: Hell

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от Bull »

Еди,благодаря ти за предложението :sbow: но още не съм доизмислил проекта докрай.Ако се наложи непременно ще ти се обадя. :daaa:
Някои оставят нещо след себе си само когато клекнат!
edibg
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Окт 26, '10, 21:39
Местоположение: Варна

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от edibg »

Ок, аз и без това съм още на етап търсене на фирма, която да изработи кутията, че тя е най-големия проблем.
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от Веско6969 »

edibg написа:Ок, аз и без това съм още на етап търсене на фирма, която да изработи кутията, че тя е най-големия проблем.
...каква кутия ?
Луд умора нема...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от lila »

Веско6969 написа:...каква кутия ?
На Пандора :hihihi:
edibg
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Окт 26, '10, 21:39
Местоположение: Варна

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от edibg »

Здравейте, колеги и дами :)...
Да ви е честита новата година, здраве късмет и нови палудариуми :)...
Моя взе да се скапва :(.Преди дни ми отказа и единия елемент на пелтие и сега не мога да достигам със същата скорост желаната температура(т.е. от 26 до 29.5С го прави по-бавно сега ), ще поръчам нов, но проблема е друг :).
Забелязах, че сфагнума който е около водната част вече се надига, а този по-средата на вивариума си стои като изсъхнал :(.На места, се виждат едни кафяви нещо като изухнали стръкчета.От какво може да е?
Вентилация има...предния джам се запотява когато се включи влагогенератора(добавих опция да се включва автоматично помпата и влагогенератора като почне да топли) 5-10мин след това се изчиства.
Снимки : първа, втора.
На втората снимка в долния ляв ъгъл се вижда как има по блед мъх...какво му трявба според вас ?...пръскам го по един или два пъти на ден, влага бол, но ползвам дейонизирана вода.Мисля си да взема евентуално някакъв обогатител...нещо като тор да сложа във водата и една луминисцентрна лампа GroLux т.к. имам още едно свободно реле на 220V с което мога да е управлявам от контролера :).
Някаки съвети ?:)
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от johnstalker »

Еди, с какво осветяваш в момента? Не слагай никакви торове! Причината за това покафеняване и изсъхване на сфагнума вероятно се дължи на вентилацията, и, или на прекалено силна светлина. Това го забелязах и при мен във временния аквариум в който гледам сфагнум.
edibg
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Окт 26, '10, 21:39
Местоположение: Варна

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от edibg »

С диодите, около 1400lux мах, но през деня не работят RGB-тата което прави макс 800-900 lum за площ 0.2м2, а и осветлението като тръгне сутринта в 07:30 тръгва на 2% мощност постепенно се усилва до към 14:00 когато е на 100% и след това до към 2230 намалява до 0% отново т.е. спира пак постепенно.Не мисля, че му е толкова силно.
А вентилацията в случая може да пречи или да помага?Т.е. да е прекалено силна и да е доста сух въздуха вътре(на парно сме и в стаята е около 40-50% влажността).
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от johnstalker »

Вентилацията изсушава връхчетата на сфагнума. Предположения са това де. Аз я спрях и сега чакам за резултат.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от lila »

Изчисти внимателно почернелите връхчета и внимавай отрязаното да не пада върху сфагнума отдолу. Според мен е черно гниене - виж връхчетата. Сфагнума не обича много торене - ако си решил все пак, първо пробвай с ниски концентрации, но след като решиш проблема. Вентилацията помага - кажи каква е влажността вътре.
За много години и да е успешна и за теб :tzvetentze:

Moss needs a sufficient lighting to grow optimal (5000-6500° Kelvin). The minimum quantity
of light is approx. 650 FC (foot candles), it corresponds to approx. 7000 lux/m2. As comparison
one can take a 36 W fluorescent light that puts out maximally 1200 lux.
It is important to control the nutrient content of the water. Regular water exchange is necessary
in order to prevent enrichment of nutrients. We recommend a complete exchange of the water
every two weeks.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”