СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от Skio »

мечтица написа: Юли 9, '18, 09:50 мнение от Asarina » нед юли 08, 2018 7:22 pm

Пиша от телефона и от Лидл стана ЛИДЕР и от резници - редници.....
Азаринке,ами направо ще станат ЛИДЕРОВИ редници! :lol:
:lol: :lol: :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от Skio »

vanina_g написа: Юли 8, '18, 20:19 :lol: :lol: :lol:
Ама как бе Skio, направо си е страхотна паницата - калена, нашарена с нашенските си рисунки, тип троянска керамика, и това, че не се мие, абе пълна вкусотия! :potekoha:
Аз обичам люто и ще си спретна и аз такава паница, ама покрай нея що нещо се изяждаааааа не е истина! Отидоха ми килограмите :hmmmmmm:
Много съм доволна, че не си се обидила, Ванин!
Ама не можеш да си представиш какъв смях се смях, а всъщност навярно повече се смях на себе си... защото не ям сирене(почти не), не ям люто, никога не бях и чувала за лютика, в семейството ми се използваше думата пахарка, та относно паница не съм и толкова сигурна какво точно е, камо ли калена паница, и то при условие че умът ми знам ли защо поставя ударението на първото "а" - един вид кална, или направена от кал? :srofl: :srofl:

И както си се гърча в недоумение дали въобще успявам да разбера написаното от Ивко, пред очите ми застава веселият ти аватар със сбърчен от възторжени усилия нос >> без малко да припадна от смях :lol:
Вече знам каква е паницата, искам я, ще търся да си купя, а ти докато си отчуваш лютите чушки, медитирай върху рецептата, че по средите нощи съм преравяла нета заради теб ;)

"Мистерията на кнежката лютика

Лютиката е северняшко, врачанско, най-вече кнежко ястие. не е ломско, не е арчарско, пък камо ли свищовско. Това, което там ядат и наричат "лютика", освен че е сквернословно е и невярно, защото е обикновен пишман турлю-гювеч или миш-маш.
Лютиката се прави от пресно изпечени и обелени червени и зелени чушки. Може и жълти. Това, което прави лютиката лютика е обработката на чушките чрез скълцване в калена паница с дървено чукало, наречено тлъчник.
Първо се хвърлят в паницата няколко скилидки чесън, нарязва се и главица лучец. Посипва се със сол, но не много, и се кълца до пихтиеста смес. После една по една се слагат чушките. Престъление е да се нарежат, това им придава метален вкус, ножът гаче я прерязва и не е същото. Счукването продължава докато и последната изпечена и обелена чушка не се раздроби.
В сместа се счукват задължително и опечено доматче и опечена щастлива чушчица. След това се взима една хубава дъхава бучка сирене, около 300 грама и се счуква в сместа.
Отгоре се налива оливце и се разбърква.
Това чудо се яде с топла питка и се топи с парче питка до пълно отопяване на паницата. Вилици не се ползват.
Всички топят в една паница, може и да се раздели на две най-много, НО САМ ЧОВЕК НЕ СИ ТОПИ В ПАНИЦА. "
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от clock »

Skio, кажи ми, моля те, ти нали наистина не си мислиш, че паницата не се мие? :hmmm:
А за автора на горното писание мога да кажа, че не е северняк, писано е "наизуст " и с насмешка. И най- важното - убедена съм, че никога не е ял северняшка лютика.
Най- малкото тогава щеше да знае, "тлъчника" не е тлъчник, а клъчник или клъчОк, както го наричат при нас. Щото работата му е да кълца, все пак. Червен лук за първи път чувам да се слага, а " дъхавото" сирене го заменяме с домашно. Може да е от кравата, която познаваме или пък от овцете в кошарата. Има различни видове лютики, но всяка една задължително се залива не просто с олио, а със силно сгорещено олио. Така че като залееш лютиката тя да започне да цвърчи. А паницата " не се мие" защото традицията е да се прави в калена (демек от кал, от глина) НЕГЛЕДЖОСАНА паница (разбирай пахар) която колкото и да я миеш си е поела от миризмата на лютиката.
Вярно, че лютика е диалектна дума. Дори и телефона не знаеше за съществуването и досега. Същата като търмък, на който пък тук си му казват гребло.
И някакси не можа да ми стане смешно от твоя коментар. Може би е защото не съм в Европата и хуморът ми е съвсем ограничен.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от сюзан »

Не знам какво е "калена" и още не ми е ясно, но знам какво е паница. Ние правим кьопоолу от печен патладжан, като го чукаме с чесън в дървен захлуп с дървено чукало. След като се счука добре и стане еднородна смес, се налива по малко олио или зехтин и се бърка като майонеза. Мисля, че всички го знаете това, някои слагат и печена чушка, и домат.
Но туй нещо с печени чушки, чесън, лук и сирене ще е вкусно, ще го пробваме.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от clock »

Сю, лятото редовно си правим лютика от печен патладжан, печени чушки и печени домати. Скълцваш малко чесън, после и всички печени зеленчуци, заливаш с врящо олио, разбъркваш докато се поеме от зеленчуците и после топиш със топла содена питка. Сиренето е в отделна чинийка. Пробвай, мисля че ще ти хареса.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от сюзан »

Ааа, Клокче, и ние казваме търмък на греблото. То, не знам младите сега знаят ли тази дума, аз я знам от баба си.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от сюзан »

clock написа: Юли 9, '18, 14:08 Сю, лятото редовно си правим лютика от печен патладжан, печени чушки и печени домати. Скълцваш малко чесън, после и всички печени зеленчуци, заливаш с врящо олио, разбъркваш докато се поеме от зеленчуците и после топиш със топла содена питка. Сиренето е в отделна чинийка. Пробвай, мисля че ще ти хареса.
И тука така се прави. Чудно ядене става.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от clock »

:D Да де, аз точно старозагорско - новозагорско- ямболско визирах. От там го знам и аз като дете. Тук обаче като кажех търмък и ме гледаха странно. Затова отдавна вече си му казвам гребло.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от Asarina »

Skio написа: Юли 9, '18, 12:14
мечтица написа: Юли 9, '18, 09:50 мнение от Asarina » нед юли 08, 2018 7:22 pm

Пиша от телефона и от Лидл стана ЛИДЕР и от резници - редници.....
Азаринке,ами направо ще станат ЛИДЕРОВИ редници! :lol:
:lol: :lol: :stiskam:
Вече ги закупих редниците - 2 броя, маскирани като резници :D
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: СМЕХОТЕРАПИЯ Форум HobbyKafe.com

Мнение от Asarina »

Имаше един стар габровски виц. - Габровка дала назаем на съседката си кален гювеч. Съседката обаче го счупила, купила нов и го върнала. Габровката промърморила - Моят си беше попил мазнината. :D
Толкова относно миенето...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”