Кои цветя сме яли като сме били деца

Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от lenuza73 »

:D Изглежда всички сме пасли едно и също.... и аз съм от тревопасните...много обичах плодчетата на слеза,детелинката и мустачките на лозите
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от juliboss »

хехе, много добра тема, Светле :dovolen: питките на слеза бяха любими - имаше го и на село, където сме пасли какво ли не, имаше го и в града из тревните площи. Видовете киселец няма да споменавам, както и лапада и копривата, защото са си традиционни хранителни растения, също и множеството билки за чай и лек. Сещам се за тези по-необичайни на първо четене - цветовете на салкъма, детелината и бегонията, нектара в тръбичката на мушкатото, заедно с близалцето на плодника, присъцветните листчета на маргаритките, киселият оксалис, всичко на латинката, ластуните на лозата (мммм, чудни са), венчелистчетата на шипката и розите (после малко ни се разстройваха стомахчетата ;) но най-вече розовите листчета ги джуркахме с вода в лимонадено шише с пръчица, за да си правим одеколон ;) ), много важен беше цвят от бъз (не бъзак!), цялото съцветие е сочно и вкусно, а най-хубаво е панирано. Цвят от тиква, намерена край някоя ограда или бунищенце :lol: жълтото венче го ядяхме сурово, а баба го правеше и пържен, по-късно намерих рецепти и за пълнен цвят с плънка и паниран, но още не съм пробвала. Много вкусно нещо, въпреки,че не е цвете, е семката на бука - вкусна ядчица, но не бива да се яде в големи количества. С листенцата на едно растение навремето си оцветявахме дъвката в зелено, беше киселичко и много приятно, даже всички му викаха киселец, после разбрах, че това е Fallopia multiflora - китайският ивазив, който му викат и жив плет у нас, а се оказа, че е супер ценна китайска билка - коренът наподобява човешка фигура (мъжка или женска), нарича се „коренът на дълголетието”, като трябва да се пие екстракт от корен "от същия пол" :lol: То и лициумът беше като жив плет, но него го ядяха само кокошките, ние не сме и помисляли с тези сигнално червени плодчета, приличаха ми на отровни :D пък то бил супер полезен. Върнах се в детството наистина :daaa: Благодаря, Къщичке :tzvetentze:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от къщичка »

Джулс, ти трябва да грабнеш приза за най-тревопасна :D Имала си голям опит с похапването :tzeluvka:
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от juliboss »

:lol: абе хич не изглеждам като вегетарианка де :lol: Светле, то голямо шляене по къра беше навремето, като не помагахме в градините или не си четяхме задължителната литература за през лятото, все търчахме нейде като волни птички, нямаше компютри и интернет, телевизията беше черно-бяла и ...така. А растенията са ми изначален интерес. Една баба пък ни черпеше със сладко от теменужки, приличаше на сладък сироп в който плуват мухи :D сега вече е време да предавам знания - вече научих внука ми да яде акация, и все се навърта край мен да му дам от козята брада като плевя в градината.
Обаче най ме впечатли Ботан - опитал е фаленопсиса даже :lol: Аз като бях заплесната по кактуси опитвах плодчета на мамилария. Сега обаче чакам да цъфне Dendrobium chrysotoxum, че да си направя чай от него ;)
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 249 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от радост-31 »

Tania911 написа:Като селско дете, естествено съм яла много зелении.Бяла акация, плодчетата на слез,,латинка( и до сега с плодчета в оцет редовно замествам каперси).
Аз като яла само детелина, великденчета и акация искам да попитам за латинките- всички ли са ядливи и как и кога се взимат плодчетата за консервиране? То малко не е по темата, но преди три години голям смях падна- една леля обърка разсада и вместо да ми даде разсад за розови домати ми дала корени за жълто чери. Аз много си ги харесах и все си слагах за украса на салатките. Идват гости и започват да оглеждат и побутват доматчетата. Накрая детето пита майка си "Мамо, това отровното защо е в чинията?" :D :lol:
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от juliboss »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от valichka »

Най-вероятно нямаше и да се сетя какво съм пасла като малък шущер, ако не бях прочела темата...
Късах цвета на петунии и облизвах тръбичката. Хем сладни, хем лепне, а и ароматец има... :nod: :nod: :nod:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от Мария Николова »

Не само като гущер, но вече и като крокодил :lol: се разхождах из двора с петуния в устата - много сладък и ароматен нектар!
И още. Мустачки на лози. Ситните кафяви детелинки, с които сега се боря поне да намаля популацията им. Бялата акация. Цветче на индрише. Латинка. Розовите цветчета на плевела гергьовче. И сините цветчета на още един плевел.
Както и нещо, малко в страни от темата. Лепях листенца от червено мушкато на устните, вместо червило. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от Миша »

На латинката какво се яде, знам за семената, обяче май и цветовете се използвали ?Какъв вкус имат? Да взема да си купя едно пакетче латинки и да пробвам :hmmm: Обаче нали пускаше един лепкав сок, какво се прави, за да се махне ?
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от botan »

Цветовете и листата имат вкус на лютиво зеле. Не знам за кой лепкав сок говориш. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”