Кои цветя сме яли като сме били деца

Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от къщичка »

Все ми е в ума такава тема, тези дни като пусках заявката за семенцата на Т и М забелязах, че в сайта са си направили отделен раздел за ядливите цветя и растения, което ме подсети как като малка хапвах някои цветя, пък съм убедена, че не съм била единствена.

Много обичахме "питките" на слеза, тогава естествено не му знаех името.
Късах цветчета на розите, които оставях да престоят във вода и после я изпивах.

През 90-те години нямаше дъвки орбит и дъвчех борови иглички за свеж дъх :lol: Сега като се сетя и умирам от хил!
И много обичах една дребна детелинка, която правеше "краставички",които бяха киселички.
Имах период, в който опитвах на вкус различни листа от дървета, цветя разни, лапешка работа!

И в сайта се зачетох, че някои части от растенията са ядливи - игликата, латинката, от фуксията пък правят мармалади, лалетата, виолите, юката също, монардата, кукуряка, хибискуса, гладиолите, центауреуса… Нахвърлям само, които запомних.

Хайде сега признавайте си кой какво е обичал да пасе :lol:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от kim »

:mrgreen: Доста неща съм опитвала. Като теб слез, бяла акация, рожков /казвахме и лилавата акация :D /,
киселите семена на шмак /така ли се казваше/ и изсмуквахме сладкото на едно диво цвете със ситни сини цветчета.
Има и още, но сега не се сещам.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от botan »

Лалетата и кукуряците са отровни, тъй че не си експериментирайте.
Аз като малък съм ял щурец и явно ми е харесало щом не съм искал да го изплюя :mrgreen: , а в по-съзнателните ми детски години си спомням как кака ме открехна, че бялата част на цветчетата на червената мъртва коприва е пълна с нектар и сладка. А и листенцата на зайчият киселец редовно похапвах, то и сега де, ако се счупи някое листо си го преживям.
По-големите тъпотии дето съм пробвал са били вече като голям като се замисля. Някои успешни, други не чак толкова. И до днес си пробвам нектарии други течности изпусани от растенията. Успешните опити са били с тученица, див крес и удебелените корени на оксалис дебилис (те имат сладникаво-воднист вкус). Пробвал съм и луковицата, ама това нещо е толкова фрашкано със скорбяла че чак я усещаш по езика като много ситен абразив. Латинките имат зелево-лютив вкус. Плодчетата на фуксиите имат свеж пиперлив вкус, малко бият на грозде, ама без семките и сладостта. Бегониите са кисели, даже има и рецепти за салати с тях.
Седумите макар и воднисти са със степчив вкус, но пък могат да се правят туршии с тях. Счупените листа на фаленопсисите въпреки приятният аромат на разрязана диня имат горчив вкус - там беше най-голямото ми разочарование. :hmmmmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от calico »

от обикновения оксалис. И сега си го похапвам, ама внука ме конкурира и гледам все пак да останат и листа

Хоя. Много сладък сироп
Акация естествено, бяла
латинка

и правихме дъвка от корените на онова синьото, цикорията
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от Миша »

Ей, че хубава темичка ,детство мое реално и вълшебно :liubov2:

Цветчетата на високия флокс, много са сладки , и на детелината, а най-хубавата дъвка е от едва захлебило жито :potekoha: .Дядо веднъж домъкна някакъв сладък корен от полето , не знам какъв беше , който са него беше най-вкусното нещо, обаче за нас беше ...бляк
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от kim »

Плодчетата на някакъв вид върба :hmmm:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от Миша »

И папур, обелен, особено сладък е на прешленчетата :D и лененото семе, и маковото , като се замисля бая сме пасли :lol:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от Гео, граф »

В гората по деретата близо до поточетата по влажни места има една нежна трилистна детелинка (може и вид оксалиос да е), от която берях букети, за да ги хапвам по-дълго. И можех да паса да припадък киселец по поляните в подножието на Пирин. И хлебчетата на слеза помня, и сладкия мед на акацията :D !

Ах, Къщичке, как ме върна в детството :slove: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
незабравка

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от незабравка »

Цветове на бяла акация съм яла.Сок от от тръбичките на цветчетата на великденчето.Пък тази есен опитах зрели плодчета на лейцестерия формоса-четох в някакъв американски сайт ,че били ядливи с вкус на карамелизирана захар-нищо подобно хора. :twisted: Захар определено няма ,ама нещо като лидокаин със сигурност-изтръпнаха ми езика и джуките на N-та степен-зъб да ми пломбираха нямаше да усетя сигурно. :D Тъй,че леко с експериментите. :mrgreen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Кои цветя сме яли като сме били деца

Мнение от milena02 »

Освен, че като деца пасяхме бяла акация, детелина и киселец, голямата ми слабост са латинките. Имат вкус на пресни репички. До ден днешен си украсявам лятото салатите с латинки, но никой не ще да ги яде, аз ги изяждам всичките. И им се чудя на консервативния акъл на моите другари. Нито е отровно, нито нищо, само е вкусно; но понеше е цвете, не го ядат.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”