Казуса с околоблоковите градини

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от Гео, граф »

boggy написа:Здравейте,
имам малко нужда от помощ :) Решила съм да кандидатствам по проект Зелена София.Доста е трудна процедурата, но твърдо съм решила да се преборя и да получа каквото искам. Имаме отзад на блока доста голямо пространство, на което може да се сади, правят композиции .
Дали да си викна специалист да ми измисли кое къде да сложа и как да разположа или може и вие да ми дадете по някоя идея и сама да се справя с внасянето на проекта?

Боги, никакъв специалист не ти трябва, тук има отлични ландшафтни дизайнери, на които специалистите ще ме прощават, ама не могат да им стъпят в стъпките дори :nod: ! Процедурата е направена така, че като прочетеш указанията, да легнеш с тежък главобол, а всъщност опитен човек (като Красияна, за която ти е подсказала Зеленко) може да свърши работата за няколко дни :daaa: . Имаш да изпълниш няколко неща преди това - 1) Да свикаш общо събрание на входа/блока и да вземеш подписите на колкото може повече хора, че са съгласни да се облагородява околоблоковото пространство. 2) Да подадеш молба в общината на база на този списък с желание да ти се издаде СКИЦА на свободното пространство. Тук мноооого внимавай какво ще получиш - спрямо определената квадратура ще можеш да кандидатстваш за съответното ниво на средства.

Ще имам око 2000лв , които да използвам за цветя, иглолистни, широколистни храсти, луковици, рози, материали, пейки, перголи, беседки,.......кошчета....каквото си избера, само да влезна в тези 2000лв.
Притеснява ме малко,че има 2 големи бора, които правят сянка и няколко кестена :( под тях трудно вирее каквото и да било :( Та трябва много хубаво да се помисли и да предам схемата :)

Не, мила, няма да дават пари, а МАТЕРИАЛИ :swait: ! Всъщност точно това е основното и най-важното в проекта - да се измисли колко (не къде, а колко!) и какви дървета, храсти, рози, луци, пейки, огради и т.н. ще бъдат нужни за случая. Това ще го направите с Красияна - в указанията всяко растение или друг материал е остойностен и вие трябва внимателно да прецените как да се впишете в определената сума. Схемите за садене и подреждане са си в твоята глава (или на хартия, че се забравя ;-) ) и общината не я интересува как точно смяташ да ги разполагаш. Само да си знаеш, че материалите ще получиш някъде през есента.

Какво ще кажете?Да се захващам ли?
Благодаря Ви за отделеното време :)

Задължително се захващай! Ще помагаме с каквото можем :daaa: . Пожелавам успех :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от Гео, граф »

wenche написа:Ние реализирахме такъв проект за около 5000 лв. Инициативата дойде от общината !!! моля ви се, те ни изготвиха и проекта, дадоха ни списък на растения и инвентар (пейки, маси, кашпи, кошчета ...), като трябваше да изберем от всички продуктови групи. Пейките и масата ги сглоби фирмата, която ги достави, а растенията трябваше да си ги посадим ние, разбирай платихме да ни ги насадят, щото в нашия блок саде баровци живеят. За съжаление се случи горещо и сухо лято, поливахме нередовно и голяма част от растенията си заминаха. Моят съвет е - намерете отзивчив служител в общината да ви помогне и избирайте храсти и дървета, а за едногодишните форумът е насреща.
Мдааам, Вени, в коя община живееш (със същия успех бих попитала на коя планета живееш :lol: ), защото моята община Подуяне чудо стори, само и само да ме провали - издадоха ми скица, която нямаше нищо общо с реалността. Твърдя го най-отговорно, защото едната ми специалност в географията е картография и мога да чета техническа документация сравнително добре 8-). Скицата беше нарисувана (точно това е думата) от някой, дет хабер си нямаше от такива работи. Беше определена площ 540 м2, съответно кандидатствах за сумата над 500 м2, а Столична община без обяснения ме дисквалифицира. Като започнах да ровя, да пиша писма и да искам обяснение, ми беше доведено до знанието, че съм превишила определените критерии :shock: ... При положение, че тези критерии те сами са ги заложили в проектната документация, няма какво да коментирам :slips:. Точно затова предупреждавам Боги да внимава със скицата!!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от boggy »

Здравейте, благодаря ви за подкрепата.Със сигурност ще се заема :) Искам да ви сложа снимки, за да видите за какво става въпрос.
Но последните пъти не ми разрешава да слагам снимки : Незнам, защо....
не ми разреши тук да кача снимки, та ги направих от др място:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Та , относно пректа изчетох всичко вчера, доста работа ме чака....:) Разбрах всичко, но аз не съм Домоуправител, това дали ще е проблем?
Иначе другите неща ще ги направя. Тази скича на пространството мога ли да отида сега да я взема?Без да съм домоуправител и без да е стартирал проекта за тази година?Просто,за да се подготвя :)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от Мария Николова »

Боги, сега е момента да свършиш нещо на ръба на закона, че после няма да има мърдане.
Махай остарелите дървета за повече светлина и ги мисли за "грозно поломени от бурята", което е наложило махането им. Ако в някой момент някой те пита. Но до есента всичко ще е "овехтяло" и никой няма да те пита.
И друго. Обмислете с Красияна в документа за съгласието на живеещите в блока има ли възможност да се прокара съгласието им от някое мазе срещу бъдещата градина да се изкара маркуч за поливане и за достъпа ти до това мазе. Например предложение за размяна само на ползването на мазета между теб и някой друг собственик. (Без промяна на собствеността, че е много сложно, те са "закопчани" с апартаментите.)
Много е важна водата за поливане!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от boggy »

Оххх и аз си мислех тези малките да ги махна, номе заплашиха, че щели да пишат санкции.Щее хвана неделя мм да ги ракарамее :) мерси
За маркуча, има вода точно до нашето мазе, това не е ли ок?То се намира точно долу на маликите прозорчета където са долу на блока???
Ще стане супер,аз съм сигурно, но може ли да помоля някой да и помогне с избора и разпределението на растенията?Аз даже мога да взема пари от касата, като ажа, че наемам ландшафтен специалист. Смятам, че е оправдан разход, защото немога сама да се справя с измислянето на всичко.
лалесъм

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от лалесъм »

Боги, също едно от първите неща, които трябва да се предвидят са оградки или жив плет - заради буклуци и кучетата най-вече :nod: Преди да махнеш дърво помисли дали не може да го оформиш, намалиш, впишеш с подрязване :nod: Китки и за сянка има много и красиви :nod: В София не е така лесно премахването на дървета ....и слава Богу.
Успех :stiskam:
Последно промяна от лалесъм на Фев 7, '18, 16:31, променено общо 1 път.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от zeleno »

относно дърветата
не пип , че пляс :mrgreen:
единственият , естествено незаконен начин , е дървото да "изсъхне" някакси
и дори тогава ще го премахнат чак след две-три години , като загине някой човечец при някоя си буря , примерно
само тогава се размърдват
до миналата година оправяха веднъж годишно уличното осветление , сега имаме писъмце от кмета с учтивата молба да се спасяваме поединично
като праща скица кое трябва да косим - половината квартал ни е прилежаща площ
като искаш да сложиш знак за забранено паркиране - всичко е общинско , не може
и те така
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от zeleno »

оградка също е незаконно :mrgreen:
но е приемливо да наредиш вкопани гуми , пълни с пръст , да позиционираш във всяка по една относително разчепатена роза с меки клони и да привържеш клоните на съседни рози така , че да се получи нещо като ограда
като розите трябва да са простоцветни и максимално неатрактивни , по възможност на собствен корен / тук форума може да помогне /
ако е храст ще го кършат , ако ще простосмъртна форзиция да е
розите все пак бодат
ако не стават и за ваза - в десятката си
лалесъм

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от лалесъм »

Зеленко, зависи от общинския кмет явно. В Младост всяка пролет се режат стари и подрязват дървета..само дето аз все не съм подготвена да взема мулча :mrgreen: Не че сме кой знае колко цветуща община, но ми прави добро впечатление :nod: Предполагам по проект е станало, но съседния блок е преустроил чудно градинката си, като основно парите са изхарчени за пейки и перголи :nod: На мен ми се струва разумно, защото повечето блокове от времето на ленинските съботници си имат нелошо озеленяване, но не се поддържа напоследък и най-плачевна е инфраструктурата - това виждам и от снимките на Боги.
пп - оградката по проект, бе :lol: , но надали живият плет е незаконен :hihihi:
boggy написа: Та , относно пректа изчетох всичко вчера, доста работа ме чака....:)
Тя и после е многото работа - да се поддържа след приключването на проекта :nod: Най е добре да има цветни доброволци и трудолюбиви съкооператори :liubov2:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от zeleno »

дебатириме си просто
за жив плет е нужно повече време и купешки материал
Изображение
имам в предвид нещо подобно оформено от живи клони - това може и за година да стане
както и да е
и , разбира се , да се поддържа .... една още по-дълга тема
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”