Казуса с околоблоковите градини

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от лалесъм »

Боги, също едно от първите неща, които трябва да се предвидят са оградки или жив плет - заради буклуци и кучетата най-вече :nod: Преди да махнеш дърво помисли дали не може да го оформиш, намалиш, впишеш с подрязване :nod: Китки и за сянка има много и красиви :nod: В София не е така лесно премахването на дървета ....и слава Богу.
Успех :stiskam:
Последно промяна от лалесъм на Фев 7, '18, 16:31, променено общо 1 път.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от zeleno »

относно дърветата
не пип , че пляс :mrgreen:
единственият , естествено незаконен начин , е дървото да "изсъхне" някакси
и дори тогава ще го премахнат чак след две-три години , като загине някой човечец при някоя си буря , примерно
само тогава се размърдват
до миналата година оправяха веднъж годишно уличното осветление , сега имаме писъмце от кмета с учтивата молба да се спасяваме поединично
като праща скица кое трябва да косим - половината квартал ни е прилежаща площ
като искаш да сложиш знак за забранено паркиране - всичко е общинско , не може
и те така
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от zeleno »

оградка също е незаконно :mrgreen:
но е приемливо да наредиш вкопани гуми , пълни с пръст , да позиционираш във всяка по една относително разчепатена роза с меки клони и да привържеш клоните на съседни рози така , че да се получи нещо като ограда
като розите трябва да са простоцветни и максимално неатрактивни , по възможност на собствен корен / тук форума може да помогне /
ако е храст ще го кършат , ако ще простосмъртна форзиция да е
розите все пак бодат
ако не стават и за ваза - в десятката си
лалесъм

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от лалесъм »

Зеленко, зависи от общинския кмет явно. В Младост всяка пролет се режат стари и подрязват дървета..само дето аз все не съм подготвена да взема мулча :mrgreen: Не че сме кой знае колко цветуща община, но ми прави добро впечатление :nod: Предполагам по проект е станало, но съседния блок е преустроил чудно градинката си, като основно парите са изхарчени за пейки и перголи :nod: На мен ми се струва разумно, защото повечето блокове от времето на ленинските съботници си имат нелошо озеленяване, но не се поддържа напоследък и най-плачевна е инфраструктурата - това виждам и от снимките на Боги.
пп - оградката по проект, бе :lol: , но надали живият плет е незаконен :hihihi:
boggy написа: Та , относно пректа изчетох всичко вчера, доста работа ме чака....:)
Тя и после е многото работа - да се поддържа след приключването на проекта :nod: Най е добре да има цветни доброволци и трудолюбиви съкооператори :liubov2:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от zeleno »

дебатириме си просто
за жив плет е нужно повече време и купешки материал
Изображение
имам в предвид нещо подобно оформено от живи клони - това може и за година да стане
както и да е
и , разбира се , да се поддържа .... една още по-дълга тема
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от boggy »

То всички в нашият болок са възрасти много : ( ще се падне на мен всичко да правя май и на мм :) Но ще се справим, аз ако го видя както искам и да е хубаво ще му се кефя много и ще го правя с желание :)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от Гео, граф »

Неприятно ми е да те разочаровам, Боги, но без списък с подписите от общото събрание в общината няма да ти направят скицата. Така че трябва да действаш по реда в програмата. Освен това не си прави експерименти с рязане на дървета, защото рискуваш някой комшия да те натопи и да отнесеш солена глоба. Можеш да напишеш няколко писма до общината (щото с едно няма да стане) и да изискаш да дойдат и да преценят кои дървета са излишни или поне на кои могат да се повдигнат короните, демек да се орежат по-ниските клони. Но такова действие може да предприеме единствено общинската управа, защото тези площи са нейни. Ако ти си позволиш да действаш на своя глава, го приемат за самоуправство и попадаш под ударите на закона :snif: .

Я кажи сигурна ли си, че това са повече от 500 м2? Ако си показала всичко, което може да се работи, според мен няма такава квадратура, но може и да не съм права. И друго - какво е изложението на площите? Защото ако е южно, ми се струва, че можеш да минеш само с орязване на ниските клони, за да стане по-светло. Освен това Лаленцето е права, има чудесни китки за сянка :nod:

Не се вкарвай в приключение да вземаш пари от касата, защото не знаеш как ще реагират комшиите. Ще се наложи да направиш всичко сама, важно е тяхното съгласие или поне на над 50% от живущите (мисля че имаше такова условие, не помня добре). Оттам нататък форума ще помогне много повече, отколкото който и да било друг. Пращам ти телефона на Красияна на лични, за да се консултираш с нея. Тя е правила достатъчно такива проекти, ще те посъветва и за растенията, та не бързай с тях. Когато аз участвах в програмата, една колежка също се запали и тя също подаде документи. В тяхната община (Надежда) ѝ бяха оказали неоценима помощ, бяха я връщали два пъти, за да дооправи документите така, че да мине проекта. И мина! Впоследствие се оказа, че от 50-60 проекта в цяла София 11 са в Надежда. Само за сравнение - у Подуяне от 4 проекта не мина ни един :hmmmmmm: ! Така че е много важно колко са добронамерени общинските чиновници.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 5091

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от Deleted User 5091 »

Никога не бих се съгласила да ми реже някой големите дървета пред блока :mrgreen:
Може да се вкарат в цялостна концепция или ако не може, пак не се пипат.
Божееее, добре, че има глоби!
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от boggy »

До 500м2 е, т.е ще отпуснат 2000лв в растения и пейки.Аз дори не съм помисляла големите дървета да ги режа.Оглеждам се в някакви дребни, които не растат или храстчета, на които не им е там мястото.Разбира се, че боровете и кестениtе няма да ги пипаме.Те са си хубави, но правят сянка, с което ще се съобразим.

Тук е югоизточно изложение, много е светло попринцип,но клони може да махнем малко ,за да открият .

Благодаря зя телефона, ще се обадя.
vlados
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Юни 4, '22, 16:53

Re: Казуса с околоблоковите градини

Мнение от vlados »

Гео, граф написа: Фев 7, '18, 12:59
wenche написа:Ние реализирахме такъв проект за около 5000 лв. Инициативата дойде от общината !!! моля ви се, те ни изготвиха и проекта, дадоха ни списък на растения и инвентар (пейки, маси, кашпи, кошчета ...), като трябваше да изберем от всички продуктови групи. Пейките и масата ги сглоби фирмата, която ги достави, а растенията трябваше да си ги посадим ние, разбирай платихме да ни ги насадят, щото в нашия блок саде баровци живеят. За съжаление се случи горещо и сухо лято, поливахме нередовно и голяма част от растенията си заминаха. Моят съвет е - намерете отзивчив служител в общината да ви помогне и избирайте храсти и дървета, а за едногодишните форумът е насреща.
Мдааам, Вени, в коя община живееш (със същия успех бих попитала на коя планета живееш :lol: ), защото моята община Подуяне чудо стори, само и само да ме провали - издадоха ми скица, която нямаше нищо общо с реалността. Твърдя го най-отговорно, защото едната ми специалност в географията е картография и мога да чета техническа документация сравнително добре 8-). Скицата беше нарисувана (точно това е думата) от някой, дет хабер си нямаше от такива работи. Беше определена площ 540 м2, съответно кандидатствах за сумата над 500 м2, а Столична община без обяснения ме дисквалифицира. Като започнах да ровя, да пиша писма и да искам обяснение, ми беше доведено до знанието, че съм превишила определените критерии :shock: ... При положение, че тези критерии те сами са ги заложили в проектната документация, няма какво да коментирам :slips:. Точно затова предупреждавам Боги да внимава със скицата!!!
Скоро си мислех, че зад блоковите пространства, са идеални за малки паркчета. Ние не сме в блок и нямаме такова, но доста в комплексите имат. Трябва само бордюрчета и чакъл за евтина алея, една беседкс, за да стане място за седянка, няколко съвета за сенколюбиви растения и за дизайн( мисля, че в общините плащат заплати на такива специалисти) и малко помощ от общината. Не знаех, че има и такива програми! Къде мога да потърся инфо?
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”