Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от nadin »

Да четох някъде че са го нападнали някви гъбички ли, инсекти ли бяха не се задълбочих, но и не вярвах че няма да се вземат мерки. :svekurva: Жалко че вече го няма. Така като чета си набелязвам къде да ходя за да гледам интересни растения, а тракийския дъб не го бях виждала. :cry:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от calico »

nadin написа:Много е красиво за слънчев алпинеум.
Сестра ми тази година бяха ходили да го снимат и каза че все още се намира тук там. Ама нали виждате къде се намира съвсем близо до Айтос и селата, няма никаква защита освен на хартия и когато хората не им пука е почти сигурно заминало.
ММ е от Айтос, и Генгера го имаше и преди 40 години като се женихме, колко преди това не знам, и още го има.
Ще го бъде :daaa:

а чинари има по улиците на Раднево, садени като съм била дете още, и още ги има. Много красиви, много, ако имах голям двор щях да имам чинари
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от Миша »

Аз пак ще се върна на дребосъците ,в последно време се ровя из нета за саксифраги,и попаднах на много красиви екземпляри,у нас повечето видове са защитени,в чужденеция си ги продават свободно,дори на някои пише,че са от Червената скала в България,а това е резерват със специалнен статут :evil:

Започвам със saxifraga sancta-една от малкото цъфтящи в жълто саксифраги,също от Червената скала,среща се и в подножието на вр Ботев ,освен в нашата страна в естествени условия се среща само в Гърция и Турция ,включена в Червената книга на България,заедно със Saxifraga bryoides, S. exarata, S. pedemontana

saxifraga sancta
Изображение

още саксифраги ,срещащи се у нас

Saxifraga bryoides
Изображение


saxifraga pedemontana subsp

Изображение


saxifraga stribrnyi-много ценен вид сред колекционерите на редки растения
Изображение

Изображение

saxifraga spruneri
Изображение

saxifraga marginata 'Balkan'-открита в Централен Балкан,откъдето носи и името си
Изображение

saxifraga exarata
Изображение

saxifraga pedemontana
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от nadin »

Миша написа:Аз пак ще се върна на дребосъците ,в последно време се ровя из нета за саксифраги,и попаднах на много красиви екземпляри,у нас повечето видове са защитени,в чужденеция си ги продават свободно,дори на някои пише,че са от Червената скала в България,а това е резерват със специалнен статут :evil:
За съжаление е така. Аз съм чувала за фирми за екологичен туризъм и за разни орнитолози и ботаници, които организират групи колекционери на яйца и цветя специално по нашите защитени територии. Жалко наистина но така е когато парите са най-важните.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от renimoss »

Ако растението не е включено в списъка на CITES за търговия с видове от дивата флора и фауна, то няма проблем да се продава АКО е отгледано напр. от семена (или по друг начин, така че да не ощетява дивата популация) и впоследствие размножавано в изкуствени условия и има съответния документ. На теория. Но събирането и продаване на редки, застрашени и ендемични растения (и животни) за съжаление е практика, и което мен най-много ме възмущава, че се практикува и от някои професионални ботаници (срам за гилдията, към която и аз се числя), които са абсолютно наясно колко са редки. Хайде, да кажеш някой неспециалист не знае какво си е скубнал, въпреки че някои са много добри в разпознаването на реастенията. Затова тази рубрика много ми харесва, че хем запознава хората с уникални растения, хем повишава природозащитната култура. Дано само няма и такива, които си мислят, че щом е рядко то непременно трябва да го има и в двора им. В 90% от случаите растенията, събрани от природата умират, но са и невъзвратимо загубени за нея. Извинете за отклонеието и малко насвързаните мисли, но наистина това за мен е много болна тема и емоционално и професионално!
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от dobis »

Преди много години , влизам в оранжериите на Бургасцвет. Под една маса , като наредени едни саксии с волски език.... ама много нещо. Питам жената това пък от къде е ? А , наште ходиха някъде по Странджата и го надомъкнаха в чували ....

Коментара е излишен.

През лятото едни чехи , яко нагзили из планината - миии малко семперчета си открили хората ...замъкнаха ги по Чехия , напролет ще са вече в сайтовете им , 2 евро парчето.... Най-вече ме възмути , аз разбрах по-късно за този им подвиг , че най-вероятно е някаква разновидност на Sempervivum leucanthum , още не съвсем добре определена, може би и неопределена още ...и имали наглостта да оставят 3-4 на едно място...да си имате и вие де ...демек- глупаците , не знаете по какво се разхождате и какво тъпчете и газите. Заболя ме много.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от nadin »

О даа през лятото в Странджа непрекъснато прескачат разни летовници. Лошото е че повечето чужденци си имат български водачи, защото не е толкова лесно да се намери рядко растение, трябва някой да те заведе при него. Същото е и с гнездата на птиците, трябва някой дето го знае да ти го покаже. Това е най-тъжното.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от Миша »

Много болна тема ,същото е и с археологическите ни паметници ,дори не ми се пише за някои места,които сме посетили,като гледам как са разорани и изтърбушени :snif: скоро прочетох за едно уникално място,което много исках да видя ,но вече няма как да стане това ,унищожени рисунки на над 8000 години, и ми е толкова болно,отрязали от скалите с флекс и заминали незнайно къде :snif:

сори за спама ,ама :cry: ...
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от dobis »

Надин , безкрайно права си . В случая с чехите и да не са ги завели , са им показали мястото. Лошото е, че точно там в гугъл ърт има страшно много снимки. И тези снимки са наслагани от туристи , които освен всичко друго и цапотят яко. Никой няма навика като се из...е в гората да си почисти.
Вижте ме , и аз бях тука ...А какво ще се случи след това ...не се и замислят.
Мисля си за времето , когато никой нищо не знаеше за този район , когато беше гранична зона и се влизаше само с открит лист. Те това време трябва да се върне , ние друго не заслужаваме. Вече съм станала толкова мнителна , че и приятели не водя на някои места , когато нещо цъфти или се е показало. Или ако го мярна , удържам се , минаваме -заминаване , след ден два се върна вече сама да му се порадвам. А най-лесно ми е да отбия водата като кажа , то бъкано сега с мухи и комари, има много змии, има кърлежи .. минава им веднага ищаха...толкова са и искали да се качат.
А най-ме е яд , като видя накой горски или от управата на Парка , да придружава някой намазан софиянец и да носят изваден корен зеленика , баш на 3 юни , в най-големия калабалък. Вижте ме , нося си корен и никой нищо не смее да ми каже щото съм с еди си кой си. Бе аланкоулу ...що го съсипа, БЕ ..това по това време е абсурд да оцелее. Горските в двора на горското още не успяват да я заловят, ама как да му скършиш хатъра - той еди си кой си е...и с каква надменност само отваря багажника на е-хее...колата :shock: ...и бум вътре. Дори няма да си направи труда да го засее , ще го изхвърлят на първата автомивка момчетата...ама...
Край , спирам че пак подпалих...

нещо хубаво , за душата

Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от Албена »

Едно диво цвете,което най -неочаквано миналата пролет грейна от канавката край пътя - диви гладиоли /Gladiolus palustris/
Изображение
За съжаление нямах фотоапарат.
Този вид диви гладиоли са родом от Централна и Северозападна Европа. Те се срещат в източната част на Франция , Швейцария , в южната и източната част на Германия , на Чешката република , Словакия и Полша , а също и в региона на Балканите.Периодът на цъфтеж е май - юни.Предпочитат влажни и богати на хумус ливади и горски поляни.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”