Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

Зависи и от ветровете, да :nod:
При нас след първата есенна буря всичко става някак "обръснато" от вятъра. Тая есен започнаха строеж в парцела зад нас, откъм вятъра (обикновения де ;) ) И сложиха една шатра - държат си там някакви работи - която прави завет на Мини Еден. Ми тая роза стана вечнозелена :shock: ще й махам старите листа едно по едно :mrgreen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

лалесъм написа:
ToBo написа:
лалесъм написа: То и аз съм си написала зоната в профила, ама дали се разбира :angelche: И то локалната зона :nod:
Да не е това, дето пише "баш кафе майстор" :hihihi:
Аха, някъде там - баш майсторски съм я определила :lol:

Еее, ама, Белисима, ти отвсякъде си 6+ :angelche:
:lol: :lol: :lol: момиценцеее ще ти кажа аз на теб :lol: с теб сериозно не мож се говори.... айде дай си ми зъбките :mrgreen: :hihihi:

Тобо, абе 6 зона сме си, а другото е Кнежа, за южна България и морето на пиша, там си е по-топло. Мястото на една роза е много важно за зимуването, така е :daaa: Ако, е до стена, завет или нещо я пази зимува в пъти по-добре, отколкото ако е в средата на двора.
Все си мисля, че особено за розите подслъгват и производителите. Старинните, диви рози имат в гените си изпадането в летаргия или приспиването на розата зимата /изтеглянето на соковете/. Затова много от видовете оцеляват и в 4-5 зона без проблем. С хибридизацията на съвременните видове, това им качество се разпада и според мен самите производители не знаят наистината или пишат по една зона от тях, за да продават повечко :angelche: Розите лесно се подвеждат от топлината и трудно изпадат в покой и това с приспиването им е проблем не само тук.
Най-сигурно е да се прави зимно укритие, но нас дружно ни мързи :hmmmmmm: тъй че поне аз ще се дообзавеждам с рози, които да понасят този студ и ще махам тези, които мръзнат обичайно /това за катерачите и големите храстови/ :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от calico »

айде и от мен малко принос, макар че не е кой знае какво
това е карта на северната граница на разпространение на някои видове

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 5091

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Deleted User 5091 »

bell написа:
mija написа:Много интересна и важна тема. Аз съм си определила зона 5b за градината и ще следя тази година дали вярно съм я определила. Би било добре да си допълним в профила и зоната, в която сме, както е направила Любознателна.
Съгласна съм да допълваме зони, само не разбрах как си определи твоята, като 5b :hmmm:
5b съм определила на база на доста ниските температури всяка зима -25 град., северен склон, северни ветрове, растения, които мръзнат. Днес например си имаше сняг въпреки, че в София в града си беше пролет.
Засега за градинарските ми цели съм си определила 5b, въпреки това съм засадила някои цветя и иглолистни, които са за 6 зона. Ако не измръзнат следващите години ще си промена зоната на 6а.
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

Ами при мен нищо от големите рози не оцеля и мога смело да кажа, че не е въпрос на укрития и защити.
Когато земята е дълго замръзнала розите нямат шанс според мен.
Само шипките виреят.
Ся аз съм се замислил да продължа укритията, протекшъна и под земята, ма то в тоз случай по добре розариум да си направиш т.е. оранжерия.
Последно гледах два Айсберга, макар че според мен туй не е роза, а бяла шипка. Дават ги с укритие в зонана 3, а ез укритие в зона 4. Аз съм 5.
Ми миналата година въпреки протекшъна ме изоставиха и мен ми писна и на тяхно място турих чемшир и нямам грижи.
:mrgreen:
Deleted User 5091

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Deleted User 5091 »

Аз хубаво си бях почнала само с иглолистни и рододендрони :hmmm:
Имаш ли слънце или си със северно изложение?
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

Начи имам си двор закътан и ги сея до къщата и в градинка и в сандъци над зенята
Лятото ми почва през юни и свършва през септември и е много свирепо.
Говорим за юг. до къща на завет.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от kim »

Аз коя зона съм? Между източни Родопи и Сакар планина? :hmmm:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

кой кога са му първите и последни дати на слана, замръзване, мраз
http://www.plantmaps.com/interactive-bu ... te-map.php
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”