Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

Не намерих такава тема, а често се лутаме по този въпрос. В търговските сайтове студоустойчивостта се отбелязва на английски като hardiness или растенията са hardy до еди-колко-си градуса. Много от тях дават заблуждаваща информация по простата причина, че не знаят що е истински студ (визирам главно Англия).
Като световно мерило се е установило USDA зона (United States Department of Agriculture – те първи са обявили някакви стандарти по въпроса). Ето за България:
Изображение
Такова зониране има и за жега, но не намерих карта.
А ето и температурната скала за студ:
Изображение

За жегата не намерих по Целзий, но все пак за ориентация:
Изображение
София и по двата показателя влиза в Зона 6.
Предлагам тук да слагаме такава информация и най-вече лични наблюдения за различни растения, защото схемите и картите са едно, а опитът на българска земя – съвсем друго.
А ето и предложения от Аляска: http://www.alaskahardy.com/results.php? ... =Perennial" onclick="window.open(this.href);return false;
Каквото видите в този сайт нЕма начин да не оцелее в БГ.
Ако има такава тема, съм направила преговор :hihihi:
Никога не е късно да засадиш клематис...
dal

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от dal »

имаме разни такива , и теми , и инфо , и карти , но са попиляни из сайта
добре си ги насъбрала , но да знаеш че освен слънчеви , студови и т.н. зони има и кълкови зони- т.е. си има едни дето вечно са с настръхнали бутчета.
Та те тези девойки ще пишат как завиват рози с юрган , как топлят здравец с калорифер и как растения за трета зона го държат лятото на парното. :hihihi:
-- Нооо , от темата ще си има полза :mrgreen:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

:lol: Аз на децата толкова не им треперя, та на китки.
Гледам, че все има някой да пита за това или онова растение.
Само най-смелите гледат навън вечнозелен зимноцъфтящ клематис, но има и митове за развенчаване.
Аз например съм засадила роза Osiria, която по сайтовете масово я дават зона 7, а аз съм я виждала да си оцелява в София без "юрган"
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Tanet »

Аз тук в Севлиево с редовните -29 , -31 май твърдо ще се числя и към 4-та зона :hmmm:
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
denitsavm

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от denitsavm »

Че те и Gloire De Dijon я дават 7ма зона, а си вирее чудесно... :nod:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

denitsavm написа:Че те и Gloire De Dijon я дават 7ма зона, а си вирее чудесно... :nod:
Ето, точно такива неща ми се ще да виждам написани тук.
Танет, Севлиево и Кнежа зимата като че ли не са в БГ. Не знам защо е така, но са най-студени.
А някой има ли фуксия Tom Thumb? Мойта е от Холандия, от тази пролет. Дават я устойчива, но в един чешки сайт са обяснили подробно зазимяване, придружено с ориенталски танци и вуду магии, както Дал е писала по-горе. Затова ме вълнува личен опит. Благодаря предварително.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от nadin »

Гледала съм ги тези карти но са доста общи . При нас от село до село и от котловина до долина климатът се мени. Аз за мойто поле съм определила 5 зона и си отговаря.По-миналата студена зима имахме 10 дена -27 градуса и всичко дето беше за 6 зона доста поизмръзна. Корените ги спаси само дебелия сняг.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

nadin написа:Гледала съм ги тези карти но са доста общи . При нас от село до село и от котловина до долина климатът се мени. Аз за мойто поле съм определила 5 зона и си отговаря.По-миналата студена зима имахме 10 дена -27 градуса и всичко дето беше за 6 зона доста поизмръзна. Корените ги спаси само дебелия сняг.
Напълно съм съгласна. Това за зоните го показвам, защото без да съм много активна във форума, постоянно срещам хора, които питат какво значи.
Иначе при мен е като при теб. На полето съм. На съседната улица е с два градуса по-топло. В съседния квартал с още два. Онази зима нямах щети, но нямах и "засукани" вносни растения.
Никога не е късно да засадиш клематис...
dal

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от dal »

всичко е относително , но да речем за колебаещите се 6-7 зона растения за мен съм си направила следните изводи за оцеляването им : например инд люляци , смокините , пампаската трева , цеанотуса и т.н.
-зависи от почвата , наклона , дренирането на терена -ако задържа вода тя замръзва заедно с повърхностните корени -един улук в близост , един наклон , ей такива неща наглед неважни ;
-зависи от колко е голямо растението - по старите и стабилни големи растения оцеляват по лесно от младите и крехките още
-зависи колко завет има , течение , колко сняг пада и кога - не е все едно сух студ -20 и преспи и над тях - 20 градуса
-зависи от гледането и торенето -добро поливане лятото и торене с повече калий закалява и узрява леторастите по добре от мижавите поливки и съпровождащите ги повърхностни корени , които лесно мръзнат
-три лопати оборски тор отгоре или една пробита саксия , или дори дървена щайга както е с процепите често вършат работа повече от всякакви защитни мероприятия
-често пъти парче вата ,дори обикновени вестници и един наелонов чувал след декември до края февруари вършат чудеса.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от nadin »

Тука намерих една статия с много подробна иформация за климатичните валежните зони в България, почвените типове и киселинността на почите в България за който се интересува
http://meteorology.meteo.bg/soil_drought_2.pdf
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”