Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от libra »

Би ли обяснила за слънчевата радиация за Перник и София, какъв смисъл се коментира? Че не става за лозарство?
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Noel »

libra написа:Би ли обяснила за слънчевата радиация за Перник и София, какъв смисъл се коментира? Че не става за лозарство?
По времето на социалистическото планиране за земеделие,учени са установили,че сумарно слънчевото огряване в района София,Перник и Владайския проход е по-малък от други райони на същата географска ширина.
Дадени бяха сложни формули за изчисление,но това което разбрах е средно часовете слънчево огряване над този район са под 2000 ч годишно,при норма от 2150 ч .за тази географска ширина.
Едно от обясненията беше,че в района на София се задържа по-продължителна облачност.(за смог и функциониращото на времето Кремиковци никой не споменава.Мисля че и в Перник е имало развита металургия).
И като се сблъскали с този феномен,нашите учени се обърнали за помощ към съветските учени .Заключението било,че това е феномен,който и досега не е обяснен.
По тази причина в софийско и пернишко не се отглеждат масиви от лозя и лавандула и слънчоглед.

Това съм запомнила,Либра. :tzvetentze:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от libra »

Владайския проход изобщо няма да го коментирам,там изобщо не огрява .София е на 600 м.н и е захлупена от смог .Надморската височина оказва влияние на температурите -около началото на октомври падат първите слани.Изобщо,пролетта идва късно,а есента-рано.За Перник промишлеността също е давала замърсяване на въздуха.Сега има промени в климата -аз помня непрогледните есенни мъгли в София.Сега мъгли почти няма,но колите са 20 пъти по вече.Въобще,и тук във форума по снимките на градините можем да направим разлика между пловдивско,морето,софийско и т.н.
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

troll написа:Знам го Уилям Бъфин и цялата серия Изследовател я знам , ма там има някои неща....
ти, ся , не вярвай на всичко дето пишат.
Кебекарските рози са най-хубавите в света и растнат и в Гренландия и на Антарктида.
:lol: на единия полюс бяла мечка мирише роза с умивка, а на другия полюс пингвин тича с венец на главата от цветовете на Уилям Бъфин. Следва финал и откъде а да се купи розата :angel2:

Това с хоремазите може и да си прав, но по наблюдения в тези места не пускат много, много от по-добрите растения.
Често рускините се оплакват, че няма ли достатъчно сняг няма укритие, което да помогне. Та, в този ред на мисли не знам при теб колко сняг е през зимата, какви са студовете и т.н.т., но със сигурност без сериозно укритие и най-зимоустойчивата роза няма да оцелее, но си е хамалогия, както и Либра е писала...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от calico »

абе вие в София наистина сте с най-малко слънчево годишно огряване ;)

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 5091

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Deleted User 5091 »

Но в София валежите са доста повече, може да си спестим някое и друго поливане :dovolen: Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Noel »

calico написа:абе вие в София наистина сте с най-малко слънчево годишно огряване ;)

Изображение
Даже Трън са преди нас :lol:
Но както Мия отбеляза ще се фукаме с дъжд :ieeee:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

Ето снимка{от сега} на пиперена мента, както пише на етикетчето.
Зеленото беше покрито със сняг при -20 -25°С.
Изображение
Кафявото - не беше покрито със сняг.
:mrgreen:
Аз като навали малко и с лопатата хвърлям сняг върху по-ценните неща.
:mrgreen:
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

А що се отнася до укрития за растения изимен протекшън аз съм най-виден професьонал.
Мога ясно да изкажа опита си така.
Едно растение, ако са му ниски температурите през зимата без протекшън ще се стресира и стагнира, а с протекшън - няма.
Обаче ако държи една седмица -35 до -40 ти си ги защитавай колкото си искаш.
Единственото оцеляване е ако ги внесеш вътре.
:mrgreen:
РОУЗ

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от РОУЗ »

Според възрастните ми съседи /селото е в Люлин планина/ Витоша като по-голяма планина привлича облаците и при нас вали по-рядко, отколкото в София. Селото е в Софийско, по пътя за Перник.
Според моите емпирични данни ;) - при нас духат такива зловещи ветрове, че облак дълго не се задържа. Но пък какви гръмотевични бури има... :hmmmmmm:
И мъгли почти няма, когато в София не можеш да видиш на 5 метра, на десетина км. от там нощем гледаме звездите.
Мисълта ми е, че районът София-Перник е с разнообразен микроклимат и единственото, което мога да обобщя е, че зимата е кучи студ, не всяка зима, но се случва.
Едната ми съседка късна есен прилежно увива с вестници стъблата на асмите и ги загриба. Преди години били измръзнали.
За десетина години ми е измръзвала кайсия, половината розмарин, и то с укритие, една млада пауловния, но беше на голямо течение, сега имам втора от три години, държи се засега,и не помня какво още, но не съм имала някакви масови щети, но пък и сух студ не помня да е имало, ако е било под - 20, снегът е бил 50-100 см, без снежна покривка и такива температри вероятно повече растения няма да оцелеят. :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”