Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
незабравка

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от незабравка »

Тази тема на мене много ще ми е полезна,щото и аз като англичаните -мога да тествам растенията само до нашенките -18 градуса,че и толкова няма наполедък.а пращам растения из цяло БГ-а американци и чужденци всякакви само ме объркват-градусите в различните сайтове подскачат нагоре и надолу. :hmmmmmm:
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Бобсъна »

ToBo написа:
denitsavm написа:Че те и Gloire De Dijon я дават 7ма зона, а си вирее чудесно... :nod:
Ето, точно такива неща ми се ще да виждам написани тук.
Танет, Севлиево и Кнежа зимата като че ли не са в БГ. Не знам защо е така, но са най-студени.
А някой има ли фуксия Tom Thumb? Мойта е от Холандия, от тази пролет. Дават я устойчива, но в един чешки сайт са обяснили подробно зазимяване, придружено с ориенталски танци и вуду магии, както Дал е писала по-горе. Затова ме вълнува личен опит. Благодаря предварително.
http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=65&t=1047" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

Туй е снимка преди десетина дена
Изображение
На спанак, в дясно и салата, сяти навън октомври, термометъра при тях показваше
мин -40
макс +18
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

ToBo написа:Да се отчета от първа ръка след зима с -24 градуса за растения за зона 8 и нагоре.
Клематис florida Sieboldii - днес се появи над земята жив и здрав, като се има предвид, че е насаден на изключително лошо място, на което капе и замръзва вода
Фуксия Tom Thumb - покара още преди седмица - две
Акантус White water - няма и помен от него, чакам
Обикновената пасифлора, която миналата зима издържа -15, изглежда мъртва и мухлясала :hmmm: Ще я почакам още малко дали няма от земята да избие.
Всички са били "защитени" с купчинка слама от окосената трева
Съседите казват, че е имало -27 тая зима. Пасифлората тръгна от земята. Но тя е близо до къщата, така че не е видяла чак -27. Интересно дали ще цъфти тая година :hmmm:
Акантуса го няма още :snif:
Никога не е късно да засадиш клематис...
незабравка

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от незабравка »

Акантуса може да загине от прекалено прогизване на почвата през зимата.При мене тази зима се споминаха-Coreopsis Ruby Frost,Gaura Pashionated Rainbow,Penstemon Strawberry Tuffy-oт Витрофлора са ,всичките ги дават до -18,толкова не е падало тази зима,обаче валя много зимата и земята си беше сериозно прогизнала.Сега имам в разсадника-Agastache Cudos Mandarin-до -24 градуса,обаче за него брийдъра -Тера Нова си предупреждава,че може да загине зимата,ако не му се осигури много добър дренаж-демек като копам дупка на дъното дебел слой баластра ,отгоре пясък.Щом рози започнаха да за загиват при тези ненормални зими ,какво остава за видовете многогодишни цветя,които по принцип си обичат сухичко.или стипите разни и други сухолюбиви треви. :snif:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от ToBo »

Влагата ми измъчи предимно розите и 4 клематиса, които си бяха под вода цяла зима :nod: Всичките са живи, но тръгнаха късно, сега растат и още не са цъфнали.
Никога не е късно да засадиш клематис...
незабравка

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от незабравка »

Да докладвам тука каква защита осигурих на топлолюбивите растения тази шантава зима. :mrgreen:
Значи,нахлузена автомобилна гума около корена-пълнеж от сухи стебла и листа от мискантуси,стипи ,паникуми,пенисетуми и всекакви други културни треволяци .На някои места и клонки от иглолистни сложих след презимната резитба на елички и смърчове.Това за тези на които и без това стъблата им зимата отмират-фукции градински,леспедеца,ромнея и др.

Изображение


Ето и един елаеагнус-защита само около корена,понеже е на завет.-отвън до стената на оранжерията.Същото и за абелиите.

Изображение


За по кекавите-Отново треви и стъбла ,увити около короната,отгоре агротекстил.Така съм завила-малка лагерстремия.цеанотус листопаден,гомфростигма,лоропеталум,маслина,евкалипт.

Изображение

Изображение
Deleted User 5091

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Deleted User 5091 »

Много интересна и важна тема. Аз съм си определила зона 5b за градината и ще следя тази година дали вярно съм я определила. Би било добре да си допълним в профила и зоната, в която сме, както е направила Любознателна.
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

mija написа:Много интересна и важна тема. Аз съм си определила зона 5b за градината и ще следя тази година дали вярно съм я определила. Би било добре да си допълним в профила и зоната, в която сме, както е направила Любознателна.
Съгласна съм да допълваме зони, само не разбрах как си определи твоята, като 5b :hmmm:
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

Ето още една карта на Европа и зоните й
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”