посъветвайте ме за дърво

Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

посъветвайте ме за дърво

Мнение от vodo-leika »

Вкратце - приятелят ми скоро става на 30 и искам да му подаря нещо символично. Вариантът "куче" отпадна, та минах на "дърво" :D !
Шегата настрана - много ми се иска да му подаря дърво, което да засади някъде и да му напомня за този ден. Проблемите са няколко - идея нямам какво дърво да взема - овощно ли е да е, да не е ли; къде в София има подобни разсадници и най-сериозният проблем - нито аз ( както знаете :twisted: ), нито той имаме градина, та трябва да ме посъветвате какво дърво да взема, така че да оцелее "самостоятелно". Аз си го представям просто да харесаме някое място, в гора ли, в парк ли на някоя по-дива поляна, пред някой блок ли, и да го засадим. Нищо, ама съвсем нищичко не знам по темата, та моля да ме посъветвате! :oops: :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от Мария Николова »

vodo-leika написа:Вкратце - приятелят ми скоро става на 30 и искам да му подаря нещо символично. Вариантът "куче" отпадна, та минах на "дърво" :D !
Шегата настрана - много ми се иска да му подаря дърво, което да засади някъде и да му напомня за този ден. Проблемите са няколко - идея нямам какво дърво да взема - овощно ли е да е, да не е ли; къде в София има подобни разсадници и най-сериозният проблем - нито аз ( както знаете :twisted: ), нито той имаме градина, та трябва да ме посъветвате какво дърво да взема, така че да оцелее "самостоятелно". Аз си го представям просто да харесаме някое място, в гора ли, в парк ли на някоя по-дива поляна, пред някой блок ли, и да го засадим. Нищо, ама съвсем нищичко не знам по темата, та моля да ме посъветвате! :oops: :dovolen:
Водолейче, прочетох на глас на Ники ІІ и той каза, че моята внучка Марина си има засадена мъничка фиданка дъб. Хванала се и расте! Предлага ти и на теб да се спреш на дъб. :mrgreen: Ако е овошка, вече ще са й помляни клоните от алчни набези. След няколко години ще си отиде. Ако е декоративно дърво също ще е все кършено и пак временно, а дъбът ще изкара век и нагоре! Само докато е малко дръвчето, ще го кастрите, за да му оформите високо право стебло.
Ще чакаме на научим крайния ти избор. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от libra »

Изображение
Аз предлагам чинар/Platan/ яблан.В БГ има много вековни такива дървета.А улици с чинари ,направо обожавам.
Място за засаждане: любим парк ,по-далеч от хуните ,за да може да оцелее ,все пак ,преди да стане на сто години. Защо в парка ,а не в гората -за да може да го посещавате и да го поливате с някое шишенце,защото ще ви е доста неприятно ,ако изсъхне.
:stiskam: :stiskam:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от Tanet »

Има овощни дръвчета за отглеждане в контейнер, които достигат 1,5м и си плододават нормално. Тук на пазара продаваха такива. Иначе може и Гинко Билоба да му подариш, хем е лековито ,хем декоративно. Тези Лиственици , дето ги поръчахме на Ели от Витрофлората или Самбуктус Нигра също са много хубави и декоративни.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от calico »

моя съвет е лесен- ОРЕХ.
не ще пръскане, грижи, подрязване, той сам се оправя
ще си му берете орехите и ще ви напомня за себе си и със ореховите торти :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от vodo-leika »

Много ви благодаря за съветите! :tzeluvka: И мен по ме влече чинар или дъб, някак по-дълголетни ми изглеждат! :)
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от zeleno »

Аз съм засяла доста дървета и те съветвам като място да се ориентираш към блок или къща в която живе/те/
Дървото , каквото и да е то , трябва да се полива редовно поне първата година
Освен това не е ясно дали няма да се появи някой чиновник и да ти обясни , че нямаш право да копаеш и садиш , където си сакаш... :mrgreen: /разбирайв чудесно проектирания им и поддържан парк.../
Орех не препоръчвам по единствената причина - ромски набези
Това лято на моя орех му се изредиха три бригади...лумкат безжалостно , кършат , след тях - потоп
Иглолистните също страдат - стават на елхички по къщите на безсърдечни хора
Та нещо не толкова екзотично/кестен , пауловния , че расте бързо и т н /
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от vodo-leika »

Аз си мислех за някоя полянка в по-дивата част на Западен парк например, там чиновници май не бродят :D , пък и все мога да минавам да го наглеждам от време на време.
Имате ли представа дали дъб въобще се продава някъде и ориентировъчно колко може да струва едно такова дръвче? :hmmm:
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2151
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 54 пъти

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от flora »

Мисля, че преди време продаваха в Ботаническата при паметника на Левски. Казваха, че са от дъба, който бил засаден от цар Фердинанд.Ако не държиш да е с "родословие", мога да разгледам дали катеричките не са посадили в градината на вилата, както правят всяка година.Ще бъде много малък, но пък ще може няколко години да го гледате в саксия.
Изображение Изображение
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: посъветвайте ме за дърво

Мнение от vodo-leika »

О, това е чудесна идея за ботаническата! Безкрайно благодаря! :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”