Напояване

Публикувай отговор
GIOIA(Джоя)

Re: Напояване

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Пепина,моята поливна система я купувах от тук. http://aqua-irrigation.com/%D0%BF%D1%80 ... 0%BD%D0%BE
преди 3 год.Хората бяха много любезни да ни изтърпят и обяснат подробно какво ни трябва за нашата градина и как да си ги сглобим сами.
Та нашите маркучи са надземни,но имат и такива,които се вкопават и май бяха на принципа на изпотяването.
Чети в сайта им, май добре е обяснено.
Дано намериш решение :stiskam:
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Напояване

Мнение от janethd »

Някой запознат ли е с този разпръсквач.Ако може да ми дадете съвет,понеже обмислям да го купя:GARDENA Разпръсквач AquaContour Automatic
http://razpryskvach-za-polivane.pazaruv ... 199208707/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Напояване

Мнение от janethd »

pepina написа:Много мисля за поливна система, защото поливането в момента ми отнема средно 3-4 часа дневно, и докато полея докрай (3 дни за цялата градина), в началото вече е сухо. А дъжд не вали с месеци, включително и сега, когато удави България, у нас едвам ръснаха няколко капки. Но мразя как изглеждат тия маркучи върху почвата. Питах на доста места, казват, че трябвало да са отгоре, иначе се запушвали. Не зная дали има алтернатива :eeeh: Освен да закопая обикновена тръба и да извадя от нея по едно тънко маркуче точно до всяка роза. Играчка, самоделно, но поне няма да ги гледам постоянно. А и ще мога да си копая спокойно.
Другият ми проблем е по-фундаментален. Насадила съм розите из целия двор, като между тях има едни покрити с трева "пътища" с ширина около 2 метра. Нямам обособена поляна, нито такива правилни кръгли тревни петна, та да съвпадат с диаметъра на разпръсквача. Плюс това по тях се ходи постоянно, а по най-широкия (3 м) минава и камьон, влизат коли, няма как да се сложат там пръскачки. Може да има някакви потъващи, не знам.
Скоро бях в Замъка в Равадиново (може би сте чували за него), където градината е вълшебна! Разбира се, те имат цяло езеро като водоизточник :D . Мисълта ми е, че никъде не видях разхождащи се маркучи по повърхността, освен няколко магистрални покрай алеите. А всичко е обилно полято. Някак си.
Изчислих, че ми трябват около 3 кубика дневно (засега), т. е. с дебит 500 л/ч би трябвало да ми е достатъчно. Не съм много наясно с техническата част, признавам, но се опитвам да се "обуча". Не съм сигурна каква точно е връзката между дебит и налягане, т. е. дали помпа с такъв дебит ще създаде в системата необходимото налягане от поне една атмосфера и от какво зависи това. Дължината на маркучите ще е грубо около 500-600 м. Не ми се купува помпа с по-висок дебит, първо защото цените много скачат (вадя от 34 метра и не става с евтините варианти), и второ защото дебитът на самия сондаж не е много висок - не повече от кубик на час. Иначе трябва да се разправям с допълнителен съд (още пари, къде ще го държа) и хидрофорна система.
Извинявайте, че така си изливам нестройните мисли ;), но ще ми е от помощ всеки коментар.
И аз съм по същия начин !Разгледай това
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Напояване

Мнение от calico »

Пепина, капковото е едно, а поливна система е друго. Питай Люб, тя е с поливна система НМ е майстора. Всичко е скрито, там разпръсквачи няма, пръска се ниско долу. И твоя двор може да стане така, но си иска копане за каналите

друго: ти изчисляваш разхода на вода на база на това, което сега хабиш като вода. При капковото, и може би и при поривните системи, разхода е многократно по-малък.

и аз не харесвам маркучи отгоре, а навремето не сме направили поливна система и вече е късно. И точно като теб- всеки ден по 4 часа, разделено е на три части, и е сухо та сухо от орехите и дърветата въпреки поливането. Гледам само да са живи и да не умрат за вода, нищо друго- ни фасон, ни цвят, нищо. При нас не е валяло цялото лято.
ето днес загърмя, затрещя, облаци и росна толкова, че плочите под дърветата са сухи.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от nora »

Ние имаме сондаж с два съда по един кубик и поливна система. Смятам, че това е най- важното условие за градина ,освен разбира се да има двор.Всеки лев инвесиран в подходяща ПС се връща и като време и като удоволствие и като по-хубави цветя. Колкото по-рано ,толкова по-добре.
Това,което аз знам е че за един декар са необходими 3,5 - 4 куб.м. вода за денонощие.Като цяло подземните маркучи по-често се запушват.Има най-различни пръскалки и има много и различни програматори. Стига ТМ да има технически познания в Гардена ще го консултират идеално.
В Гардена в Младост до Мак Доналдс един от продавачите предлага услугие си и за монтаж,сметки и нагласяне.
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Напояване

Мнение от pepina »

Благодаря ви на всичките! :liubov:
Всъщност самата поливна система започвам да я правя саморъчно октомври месец, с надеждата, че земята ще омекне малко и ще може да се копае. Ще ползвам подземно обикновените черни тръби за вода, като на всяко храстче ще слагам тройник и маркуче нагоре. Кръговете и крановете съм ги измислила вече, имам ножица и лепачка, не ми трябва друго. Ще трябва само да си изясна къде и колко филтри ще са необходими, защото все пак водата е сондажна. Имам съмнение само за дебита на помпата (както казах, мисля да е повече от 500 л/час) и как стоят нещата със зимното източване на водата. Не мисля, че може да остане по тръбите, всичко ще стане на решето. Теренът има естествена денивелация около 40-50 см, но не вярвам да постигна идеално нивелиране, все някъде ще има "корем" и ще се събира вода. Може би с компресор ще може да се опразва ефективно?
Що се отнася до разните програматори и други такива неща, там нямам яснота засега, много не ги разбирам. Но така или иначе повече от 500 лева на този етап не мога да дам за системата без помпата (която ще е около 1000 лева или малко повече), така че може и на първо време да не се програмираме :dovolen: .
Онази джаджа на Гардена е много хитроумна, обаче само едното струва близо 600 лева, а на мене ще ми трябват около 20 такива :mrgreen: Засега няма да има райграс ;) . По-нататък ще видим.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Напояване

Мнение от Бобсъна »

Кука,бутилка от бира и една инфузионна система-това ми е капковото на голямата китайска роза..

Изображение

Изображение

:ieeee: :ieeemyzh:
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Вискяр »

Микродъждуване - основно поливане на 13 декара в Градина Вискяр.

[video][/video]
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Напояване

Мнение от didak »

Пепина, нещо не мога да разбера какво и как е разположено в твоята градина, та да помогна ако мога. Някава по-обща снимка или схема ако имаш?
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Напояване

Мнение от pepina »

didak написа:Пепина, нещо не мога да разбера какво и как е разположено в твоята градина, та да помогна ако мога. Някава по-обща снимка или схема ако имаш?
Дидак, много мило! Утре ще нарисувам схема и ще я кача. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”