Напояване

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Изображение

Това е устройството
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от renimoss »

Здравей! Понеже и аз съм на тази вълна мога да споделя теоретичния резултат от моите проучвания по въпроса.
Не съм много сигурна в терминологията, но спред мен това, което си показала е таймер с 4 извода, за които връзваш директно 4-те кръга на поливната си система, а то самото е вързано за тръбата-майка и казва кога, кой кръг и за колко време ще работи. При програматора самото устройство не се връзва директно с тръби, а то управлява чрез ток т.нар. електромагнитни клапани, които са вързани за различните напоителни кръгове и програматора им казва кога кой и за колко време да се използва. Т.е. двете устройства имат еднаква функция, но различни ексти. Не мога да кажа за цените, но мисля, че при равни други условия таймерите са по-евтини (защото са по-прости). Програматорът има това предимство, че може да го монтираш където си искаш, стига да има ел. захранване и до него да достигат жиците на клапаните, т.е. не зависиш от разположението на тръбата-майка. Освен това има такива, при които има възможност да се добавят допълнителни изводи за нови кръгове. Някои програматори могат да се оборудват и с датчик за дъжд, който да спре напояването през дъждовно време. Доколкото знам у нас най-добри са продуктите на Hunter и Rainbird.
И да, щом имаш 4 зони с различен режим, значи ти трябват 4 клапана/кръга за напояване ...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Благодаря ти много,renimoss!
Друго е като ти го обясни някой разбираемо.Права си,че този вариянт е по-евтин,освен това устройството работи с батерия,което при моите условия е по-удачно.Трябва само да проуча дали има възможност за връзване към него на датчик за дъжд.
Дано да се справим! :stiskam:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от renimoss »

mimivd написа:Благодаря ти много,renimoss!
Друго е като ти го обясни някой разбираемо.Права си,че този вариянт е по-евтин,освен това устройството работи с батерия,което при моите условия е по-удачно.Трябва само да проуча дали има възможност за връзване към него на датчик за дъжд.
Дано да се справим! :stiskam:
При варианта с батерия трябва много да внимаваш да не свърши баш когато ви няма за по-дълго време и е горещо или ако поливаш нощем и не виждаш дали полива или не. От опит казвам, щото аз използвах подобен на балкона докато сме в отпуска (капково на балкона е една друга лудост) и една година му свършила батерията и имах доста свидни жертви, ама това от недоглеждане. Ако внимаваш - няма да имаш проблем. Улеснение в тази връзка би било ако таймерът показва на дисплея колко батерия остава и не си забравя програмата при смяна на батериите - обърни внимание при избора на устрийство. Успех и да покажеш резултата :tzvetentze:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Не думай,да се изтощи батерията по никое време. :stiskam:
Четох ,че с една 9V батерия се изкарва около една година,звучи ми много невероятно,но ще видим.Ще внимавам за всички възможни пробойни,които биха се появили :stiskam: ....а капково на терасата (аз имам три,а една от тях е дълга 10 м и едва се минава от саксии през лятото)би било чудесно,но аз нямам външна чешма,а с бидон е почти равностойно на поливане с лейка.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

mimivd написа: Яну 2, '18, 19:57 Изображение

Това е устройството
След близо година време да кажа, че това устройство работи перфектно... е, ММ видя малко зор докато го монтира,(фитингите са различни), но в крайна сметка се получи. Сега идва следващата трудност. Всичко щеше да бъде наред, ако не беше толкова променлива пролетта. Дъждовете ни разказаха играта. Вали, не вали... спираме го заради дъждовна прогноза, в града вали, на село не вали и ние пак сновяхме напред - назад. Сега искаме да купим датчик за влага и дъжд, обаче Мелнор вече не го произвеждат, има го само в американския амазон, обаче става много солен с митото.
Ако някой е минал по този път и се е справил по метода направи си сам, моля за съдействие.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Напояване

Мнение от gevkati »

В раздел градини и дизайн има тема за поливната система. Пиши и там, май повечко хора я четат.
Аз ще следя с интерес. :stiskam: :stiskam: :stiskam:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

:daaa:ще чакам довечера синчето да ми прехвърли мнението там, аз не се справям с това.
Sofiya Stoicheva
Kафенце
Мнения: 49
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 82 пъти
Получил благодарност: 56 пъти

Re: Напояване

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Здравейте,
да си задам тук въпросчето, надявам се да го видят повече хора.
Има ли някой с пречиствателна станция, който изпорзва филтрираната вода за поливане? С капково или с разпръсквачи?
Доволни/недоволни, има ли някакъв остатъчен мирис? Разбира се фирмите, предлагащи самите станции твърдят, че няма никакви проблеми...
Благодаря :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”