Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от botan »

При мен за наземни растения безпочвените субстрати не са ми се доказали като особено ефективни.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Ботан,Миша,благодаря ви! :tzeluvka:
Очаквах да чуя това,което пише Ботан, но навярно ще постъпя така,както казва Миша!
Иначе почвата във въпросните саксии е в съотношение 2 части торф : 1част градинска почва. :dovolen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Миша »

botan написа: Мар 11, '18, 20:21 При мен за наземни растения безпочвените субстрати не са ми се доказали като особено ефективни.
Въпрос на опит, научиш ли се да гледаш само в торф ще откриеш колко много труд и нерви спестява, и колко по-добре се развиват растенията, до сега не съм имала проблем с нито едно растение, единственото, което трябва да се избягва, е подгизването на торфа, оттам вкисляването
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от botan »

Явно зависи и от торфа и от условията с които разполагаш. Ти какъв торф ползваш?
На мен точно почвените смески ми спестиха и труд и нерви и финанси, преди това като бях само на торф то не беше неравномерно изсъхване, бързо изсъхване, отдръпване от саксията, бавно омокряне, вкаменяване (което не се оправя лесно), почти мигновено изчерпване на хранителни вещества и какво ли още не. За това сега ползвам чист торф само за покълване.
Магдалена написа: Мар 11, '18, 20:31Иначе почвата във въпросните саксии е в съотношение 2 части торф : 1част градинска почва. :dovolen:
Нищо чудно, че са се появили проблеми, това не е добро съотношение и смеска за мушката.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Миша »

Ползвам основно 3/4 бял торф +1/4 черен с неутрално РН или леко кисело. Нормално е торфът да ти изглежда по-сух, така и трябва, нормално е и като поизсъхне да се отдръпне от саксията, всъщност ако го държиш по-мокър точно тогава изчерпва много бързо хранителните в-ва, те просто стават неусвоими, защото мокрият торф бързо вкисва. Дори изсъхнал торфът се омокря лесно, но без киснене!, знам колко обичате кисненето, но това е огромна грешка! Сухият торф се полива, водата се оттича бързо, но вече торфът е поел мъничко ,достатъчно, за до почне да пие на следващото поливане, след половин-един час поливаш отново , обикновено 2-3 пъти през час-два са достатъчни торфът да поеме достатъчно вода , дори да е бил много сух. Днес напр вадих едни малки мушкатца, цяла зима са стояли в разсадни саксийки 7 см, не са поливани нито веднъж за цялата зима, т.е. торфът е на камък, достатъчни им бяха 3 поливки през половин час без никакво киснене и торфът се омокри, сега ще изчакам да се посъбудят и ще започна по-редовно поливане.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
snezhina
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Авг 28, '16, 19:11

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от snezhina »

Миша написа: Мар 11, '18, 21:28 Ползвам основно 3/4 бял торф +1/4 черен с неутрално РН или леко кисело. Нормално е торфът да ти изглежда по-сух, така и трябва, нормално е и като поизсъхне да се отдръпне от саксията, всъщност ако го държиш по-мокър точно тогава изчерпва много бързо хранителните в-ва, те просто стават неусвоими, защото мокрият торф бързо вкисва. Дори изсъхнал торфът се омокря лесно, но без киснене!, знам колко обичате кисненето, но това е огромна грешка! Сухият торф се полива, водата се оттича бързо, но вече торфът е поел мъничко ,достатъчно, за до почне да пие на следващото поливане, след половин-един час поливаш отново , обикновено 2-3 пъти през час-два са достатъчни торфът да поеме достатъчно вода , дори да е бил много сух. Днес напр вадих едни малки мушкатца, цяла зима са стояли в разсадни саксийки 7 см, не са поливани нито веднъж за цялата зима, т.е. торфът е на камък, достатъчни им бяха 3 поливки през половин час без никакво киснене и торфът се омокри, сега ще изчакам да се посъбудят и ще започна по-редовно поливане.
Боже,Мише,какво научих днес,не съм го и предполагала!!!Благодаря,хиляди пъти!Както винаги си със 1000% КПД :ieeemyzh:
незабравка

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от незабравка »

Това с накисването и аз го отчитам за грешка голяма-при мен се е случвало зад гърба ми забравени растения със спекан торф и почти нулев тургор да се налеят до прогизване,барем да дойдат на себе си преди да съм забелязала.Обаче този шок,засушено-преполято определени растения направо ги тушира . :nod:
Впрочем аз слагам на 250 литра торф едра фракция половин количка едрозърнест промит пясък ,така и при пресъхване не става баш на кирпич.Вкарвам осмокот, а на розите в контейнер и биохумус една трета .
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от maleas »

Обръщам се към всеки с повече опит - есента посях фацелия и преди да завали снега беше станала към 2см равномерно по цялата площ.В момента има само няколко петна .Моля Ви кажете ми къде сбърках? Може би не е трябвало да сея есента или? :eeeh: :snif:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Миша »

maleas написа: Мар 27, '18, 16:23 Обръщам се към всеки с повече опит - есента посях фацелия и преди да завали снега беше станала към 2см равномерно по цялата площ.В момента има само няколко петна .Моля Ви кажете ми къде сбърках? Може би не е трябвало да сея есента или? :eeeh: :snif:
измръзнала е,не се сее есен, но не се притеснявай, не е отишла зян, фацелията отделя фитонциди, които прочистват земята, дори и мъничка да е била все нещо трябва да е свършила
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от maleas »

Благодаря ти Миша !!! :tzeluvka: :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”