Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ljuboznatelna »

Не мисля. Аз не бих рискувала, но все пак не знам за какво става въпрос. Два -три пръста как да е, но цяла педя ми се струва прекалено....
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от calico »

казал ти го е, понеже аризонските кипариси имат много плитки корени и една по-силна буря ги събаря, дори и да са големи- това ако е на открито място, но ако ще ти е защитено от ветрове и на завет, аз не бих го закопала толкова- стъблото може да загние.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ln_none »

Не е на завет, а при нас като духа, не се шегува. А корените му като са плитки, разпростират ли се много настрани? Понеже се каня да го бодна в центъра на главното ми цветно градинче, ще си имам ли после проблем с коренаците, като тръгна да слагам китки?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от calico »

ами не знам Ноне, казвам това, което съм прочела - че са неустойчиви на ветрове.
ако е на открито, зарови го, пък ако не се хване, значи не е там мястото за такова дърво
прочети повече за тези дървета и сама ще прецениш :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ljuboznatelna »

Радостта ти ще трае само няколко години. Онзи ден отсякохме 11 годишен аризонски кипарис, който насадихме метър, а стана над 11м. От миналата година около него започнаха да умират клони на някои храсти. Чудовище е това.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Di_Va »

Аризонците стават доста големи, нали знаеш? Аз имам на двора 6 броя, отгледани лично от мен от семена, поради различното им местоположение и малтретиране :lol: , сега са на различна височина. Това, което мога да кажа от личен опит е, че в първите няколко години, при сняг и вятър, който при нас е преобладаващо западен, сме ги намирали напълно хоризонтирани и засипани със сняг, после разравяме, изправяме и привързваме... и така няколко години. Сега вече са големи и това не се е случвало, но май в последните 2-3 години и сняг не е трупал много...
Иначе са лесни растения, нарастват бързо и понасят всякакви резитби, не зная колко са дълговечни. Относно по-дълбокото засаждане не мога да помогна, но около ствола на единия от нашите, има мравуняк, които е станал конус с височина повече от 20 см. около стъблото и нямам наблюдения нещо да е попречил.
Виждам и други мнения и май е добре да премислиш добре идеята с точно това иглолистно.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ln_none »

Боже, божке. Момичета, много благодаря за съветите :tzvetentze: но определено имам нужда от още. Изобщо не съм подготвена, не съм чела нищо за пустите иглолистни, щото нямах мерак да взимаме. Половинката отдавна помрънкваше, особено откак ни изсъхна елхичката, та го заведох за РД да му вземем борче и взехме гореспоменатия, един лъжекипарис и една туя Голд. Сега гледам, че лъжекипариса също големичък става. Поне туята в градинчето мога да сложа, нали?

Изображение]
Изображение
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Daniela Pargu »

Ноне,добри съвети са ти дали всички :daaa:
Аризонеца го сади задължително на завет ,някъде по края на парцела,защото си става голямо дърво :daaa:
Около него можеш да си садиш каквото ти харесва, но се съобрази с нарастването му- да може съседите му
да ги преместваш при нужда.
Това с насипа около него - след засаждането насипи торфена, лека почва ,но не слагай плътно до ствола!
Ако все пак си е на ветровитичко- от сега заложи някакви колчета за привързване - ММ ми беше
направил от винкел с ухо и с въжета ги връзвахме за зимата!
Но аз подстригвам/отпадъка трупам под короната/ и ги садя в групи по три.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ljuboznatelna »

Няма нужда да четеш, огледай парковете и градините наоколо, и ще видиш какви размери са. Търсих снимка на аризонския, но той е между останалите дървета и трудно се забелязва.Понеже ми е до оградата и е част от живия плет, можех и да го оставя, но хвърля много сянка и ще ми умрат сините смърчове.
Туите ми приличат на източни, задължително ги подкастряй всяка година, така хем ще ги задържиш по-малки, хем ще сгъстят. От тях можеш и някакви топиари в последствие да направиш. И от аризонския става, но той расте по-бързо и стеблото му надебелява много.
Ето ти една форма на аризонския, която можещ да поддържаш доста години.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ljuboznatelna »

Тук е зад високия син смърч, и е по-висок от него. Пускам ти тази снимка, за да добиеш представа за мащаба. Щерка ми голям човек.
Спойлер
Покажи
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”