Напояване

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

mimivd написа:Мише,при поливане от чешмата,незнам какво е налягането.Помогни ми с информация,ако имаш представа маркуч с какъв дебит на вода на капкообразувател и какво налягане ми е нужно.Сега се чудим и за разстоянието между капките-дали е удачно да е 30 см за домат и краставици.
Налягането във водопровода трябва да е някъде около 4 атмосфери, капковите маркучи обикновено работят с атмосфера и малко до 2, така че трябва и това да прецените, за краставици и домати 30 см не е удобно, ние сме се спрели на 15 см между капките и дебит 0.8 л на час , така поне на нашата земя се получава равномерно поливане, при по-голям дебит се получават локви и земята се сбива
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Мише,знам,че поливането е според почвата,нашата е песъчлива .При маркуч като вашия и почва като нашата,на колко дена и по колко часа би следвало да се полива домата и краставичките?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

mimivd написа:Мише,знам,че поливането е според почвата,нашата е песъчлива .При маркуч като вашия и почва като нашата,на колко дена и по колко часа би следвало да се полива домата и краставичките?
А, не, тука не ме бройте :mrgreen: , аз такива съвети не мога да давам, полива се според нуждите, не според програматора , единствения съвет, който мога да дам е, че на песъэклива почва ще трябва да поливате по-често
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Това не е малко.Благодаря ти!
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Първо искам и тук да честитя на всички новата година,желая ви здраве и късмет!
И сега,да кажа как се оплетох като пиле в кълчища...
Може ли някой да ми обясни каква е разликата между таймер,програматор и компйтър за капково напояване.
На нас ни е необходимо устройство,което да ни заменя изцяло за поливането,в същото време можем да отделим около 300-400лв за тази автоматизация
По-горе съм пасала,че мястото е около 200 кв м с различни зеленчуци,които изискват различен режим на поливане(обособяват се 4 секции).
Значи ли това,че устройството трябва да бъде за 4 зони,с 4 клапана,към които да се вържат отделните зони-като това,което открих в Амазон
:ufff: в момента не мога да кача снимка,ще опитам след малко отново...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Изображение

Това е устройството
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от renimoss »

Здравей! Понеже и аз съм на тази вълна мога да споделя теоретичния резултат от моите проучвания по въпроса.
Не съм много сигурна в терминологията, но спред мен това, което си показала е таймер с 4 извода, за които връзваш директно 4-те кръга на поливната си система, а то самото е вързано за тръбата-майка и казва кога, кой кръг и за колко време ще работи. При програматора самото устройство не се връзва директно с тръби, а то управлява чрез ток т.нар. електромагнитни клапани, които са вързани за различните напоителни кръгове и програматора им казва кога кой и за колко време да се използва. Т.е. двете устройства имат еднаква функция, но различни ексти. Не мога да кажа за цените, но мисля, че при равни други условия таймерите са по-евтини (защото са по-прости). Програматорът има това предимство, че може да го монтираш където си искаш, стига да има ел. захранване и до него да достигат жиците на клапаните, т.е. не зависиш от разположението на тръбата-майка. Освен това има такива, при които има възможност да се добавят допълнителни изводи за нови кръгове. Някои програматори могат да се оборудват и с датчик за дъжд, който да спре напояването през дъждовно време. Доколкото знам у нас най-добри са продуктите на Hunter и Rainbird.
И да, щом имаш 4 зони с различен режим, значи ти трябват 4 клапана/кръга за напояване ...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Благодаря ти много,renimoss!
Друго е като ти го обясни някой разбираемо.Права си,че този вариянт е по-евтин,освен това устройството работи с батерия,което при моите условия е по-удачно.Трябва само да проуча дали има възможност за връзване към него на датчик за дъжд.
Дано да се справим! :stiskam:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от renimoss »

mimivd написа:Благодаря ти много,renimoss!
Друго е като ти го обясни някой разбираемо.Права си,че този вариянт е по-евтин,освен това устройството работи с батерия,което при моите условия е по-удачно.Трябва само да проуча дали има възможност за връзване към него на датчик за дъжд.
Дано да се справим! :stiskam:
При варианта с батерия трябва много да внимаваш да не свърши баш когато ви няма за по-дълго време и е горещо или ако поливаш нощем и не виждаш дали полива или не. От опит казвам, щото аз използвах подобен на балкона докато сме в отпуска (капково на балкона е една друга лудост) и една година му свършила батерията и имах доста свидни жертви, ама това от недоглеждане. Ако внимаваш - няма да имаш проблем. Улеснение в тази връзка би било ако таймерът показва на дисплея колко батерия остава и не си забравя програмата при смяна на батериите - обърни внимание при избора на устрийство. Успех и да покажеш резултата :tzvetentze:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Напояване

Мнение от mimivd »

Не думай,да се изтощи батерията по никое време. :stiskam:
Четох ,че с една 9V батерия се изкарва около една година,звучи ми много невероятно,но ще видим.Ще внимавам за всички възможни пробойни,които биха се появили :stiskam: ....а капково на терасата (аз имам три,а една от тях е дълга 10 м и едва се минава от саксии през лятото)би било чудесно,но аз нямам външна чешма,а с бидон е почти равностойно на поливане с лейка.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”