Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Blue sky »

Хелеборусите са род от Европа и Азия в семейство ранункулови.

Изображение Изображение

Това е група очарователни малки многогодишници, които са популарни и се отглеждат от дълбока древност, често се споменават в разни легенди. Споменават се още в древногръцката и римската литература, а в средновековието са масово култивирани като лечебни растения - срещат се огромни колонии покрай изоставени и рушащи се манастири. Съдържат голама група алкалоиди, част от които отровни при поглъщане в големи количества и до днес се използва в хомеопатията и народната медицина, но все повече набира популярност като градинско растение. най-голямото предимство на вида е фактът че цъфти през зимата - от декември до март, дори са наричани коледни рози, но има и сортове с цъфтеж през април-май.

Изображение

Основно са две големи групи - стъблени и безстъблени видове, отделно има разработени и много модерни сортове, предимно от безстъблената група.

Изображение Изображение

Кукуряците са крайно непретенциозни растения, лесни за отглеждане. Търпят пълна сянка, но малко сутрешно или следобедно слънце значително подобрява цъфтежа, търпят всякакви почви, но идеалните са богати и добре дренирани. Веднъж установена колонията, са силно здръжливи на суша, но нямат нищо против и влагата. За съжаление това са скъпи растения, тъй като много трудно се размножават - семената се нуждаято от поне година за да покълнат, а и дават много големи отклонения от родителските форми, а вегатативнотото деление на туфата е непрактично, тъй като бавно нарастват и формират колонии; затова основно се практикува тъканно размножаване. От зона 6 нагоре са вечнозелени растения, но е добре през пролетта старите листа да се изрязват, за да може по-добре да се види цъфтежа.

Onyx Odyssey Strain
Изображение
Golden Sunrise/Mellow Yellow Strain
Изображение

Berry Swirl Strain
Изображение

Изображение

огромна галерия сортове
http://www.hellebores.org/gallery.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение Изображение Изображение

полянка
Изображение

[video][/video]
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Блу, благодаря ти за прекрасната тема! :tzeluvka: :tzvetentze: Напълни ми очите с тази галерия :nod: . Лошото е, че сега искам от всичките :mrgreen:
dal

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от dal »

жива да не бях , сега виждам че тия хелеборуси са кукуряци т.е. -ех ботаникоооо :mrgreen:
даже като гледах тема с поръчки са чудек тия па хелета от къде изникнаха и защо нищо не знам за тях :liubov:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

:lol: :lol: :lol: Ооох, Дал, ми питай мари булка :lol:
dal

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от dal »

Виола написа::lol: :lol: :lol: Ооох, Дал, ми питай мари булка :lol:
еми ще питам , ама то една глава , кое да побера първо в нея?
ами да не спамим , но тъй и тъй тука ти се обяснявам , откак съм тук и разбрах кво всъщност е т.нар. "китайска роза" -кой да ми каже че ще ги влачим чак от щатите?! :D
ами поръчка сено от англия? вероника от англия , ма тва трябва да си луд
ами лилиумите? ами лудите с амарилисите? а храстите? ми тревите? а кактусите? а орхидеите , о лудост поголовна , фалче малче налче галче и педаликус пантофикус ?! имена сортове?! а градински? за кое да питам по напред , да дода те дърпам за полата :Виолинче , я кажи кукуряка има ли 6000 хибрида ?! ааа туй ли било то хелеборус?! а, добре! :potekoha: :hihihi: :tzvetentze:
млъквам
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Дал, другия път поръчвай, па после ще обсъждаме ;) :lol:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Blue sky »

Само не разбрах да си признавам ли къде видях около 100 тина вида на цени от 3 до 6 евро, с много евтин транспорт, или не :lol:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Blue sky написа:Само не разбрах да си признавам ли къде видях около 100 тина вида на цени от 3 до 6 евро, с много евтин транспорт, или не :lol:
:o Блу, иска ли питане? Бързо казвай къде, че вече не стоя спокойно :lol:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Lizi »

Имало и такава тема :o :
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от greeneyed »

Аз се чудя какви са тези листаци, цяла зима останаха недокоснати от студа, а то какво било- кукуряк! Много е засмяно, ще го вардя! :D

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”