Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Публикувай отговор
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1430
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 279 пъти
Получил благодарност: 423 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Ема »

marillia написа:Ема, кукурячето ти е супер! :liubov:
От къде си го взимала?
Мarillia, съвсем случайно миналата година по това време го видях на тротоара пред едно малко магазинче за цветя, строен с още няколко по-зимоустойчиви, за да привличат клиенти....е, привлече ме, грабнах го веднага, макар че не беше евтин, около 20 лева, а и изобщо не бях сигурна, че ще издържи зимата. Не само че издържа, а и настина, ама наистина ме радва с цвят почти цялата година. Мисля, юли някъде орязах старите цветове и август, септември отново беше в цвят. Туфата вече е 30/30, с нищо не съм го торила досега, лятото е почти на пълна сянка, през останалото време, като окапят листата, е на шарена сянка, доколкото голите клони му правят такава. На най-влажното място в градината е, а до миналата година на това място растеше голям смърч и мисля, че почвата там е кисела.
незабравка

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от незабравка »

nadin написа:
maleas написа:В една голяма саксия имам два кукуряка и една лавандула. Кукуряците вече трета седмица са ми на пъпки. Подходящо ли е да ги почерпя с малко осмокот?
Изчакай малко да се стопли. Сега те ползват стари резерви от миналата година. В този студ дето се очаква и замръзналата почва нищо не се усвоява.Нека почнат да поникват новите листа и тогава. Реално с новите листа започва и активната вегетация и тогава имат нужда от торене.
Да,права е Надето- при Осмокот и всички други капсулирани,бавно разградими торове освобождаването на хранителни вещества зависи от температурите.Дори и да се наторят сега,поради студеното време растението няма да усвои хранителни в-ва,капсулата ще започне да ги отдава по-късно.Хубавото при тези торове е ,те не се разграждат и отмиват от водата,която постъпва в почвата през студеното време.Така наистина това ,което не се е усвоило предходната година остава като ''стара резерва '' и се усвоява на следващата пролет. :nod
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от maleas »

Nadin, незабравка
Благодарности от мен
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2690
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 106 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от marillia »

Ема написа:
marillia написа:Ема, кукурячето ти е супер! :liubov:
От къде си го взимала?
Мarillia, съвсем случайно миналата година по това време го видях на тротоара пред едно малко магазинче за цветя...
Благодарности за отговора! :tzeluvka:
Ще дебна и аз из тротоарите на цветни магазини, та дано да имам твоят късмет.
Пожелавам ти кукурячето да те радва още дълги, дълги години. :tzvetentze:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от shoshy »

Днес гледах обикновен бял нигер предлагат, само :snif: .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 380 пъти
Обратна връзка:

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от nadin »

По това време понеже освен оранжерийните примули другоцъ фтящо няма, наистина зареждат с кукуряци. Трябва да се оглеждат витрините на цветарските магазини и може да се попадне на нещо. Повечето хибриди на нигера имат само лек розовеникав отенък и то в началото на цъфтежа после избледняват и позеленяват. от червените нигери няма да има защото още са доста скъпи за да ги продават в кварталните магазини. Ако има червени или гъсти то те ще са ориенталиси.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2176 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Мария Николова »

Може ли да се дели коренище на "купешки" кукуряк за разсаждане? Имам червен и бял, подарък от Noel, вече на 3 години. Двете коренчета, навряни едно в друго и общо в краката на Пашмината. :ufff: Искам да ги разделя и преместя по-далеч от бодлите. Напирам още сега да правя, но по-добре предварително да попитам сега ли е моментът, или кога?
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 380 пъти
Обратна връзка:

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от nadin »

Мария Николова написа:Може ли да се дели коренище на "купешки" кукуряк за разсаждане? Имам червен и бял, подарък от Noel, вече на 3 години. Двете коренчета, навряни едно в друго и общо в краката на Пашмината. :ufff: Искам да ги разделя и преместя по-далеч от бодлите. Напирам още сега да правя, но по-добре предварително да попитам сега ли е моментът, или кога?
Ми кукуряците не обичат местене, но ако копаеш дълбоко и се опитваш да не нараняваш много корените става. Най-добре е да се местят или много късно есен или сега преди да са се показали новите листа. Ако ги местиш сега цветът ще замине. Разделяй внимателно, защото имат малко връхни пъпки от които тръгват новите листа и цветове и е възможно да отцепиш пъпка без корени. Също разрезът го поръси с нещо срещу гниене защото във влажни години има опасност да загният.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 380 пъти
Обратна връзка:

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от nadin »

някой иска ли кукуряци от скъпите немските? че са пуснали в онлайн магазина от американските хибриди и се замислям. :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2176 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Мария Николова »

По-добре да си останат там да се мъчат в бодлите.
Те може да имат друго мнение и да не ги забелязват.
Щом си цъфтят, значи им е добре. :daaa:
Ако стане поръчката, предварително ще премисля къде да садя новия кукуряк. 8-)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”