Ацер

Публикувай отговор
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

И аз така в снега съм стъпкал една корейска елхичка. Много се намразих :evil:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ацер

Мнение от shoshy »

Тава е ацерчето, за което питах как да подрежа:
Изображение
Миналата година стеблото го пречупи снегът. Лятото разви няколко клонки, но от едно място и доста тънки. Струва ми се че трябва да премахна някои от тях.
Моля за съвет как да го оформя?
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Какъв сорт е клена? Дисектум ли е ?
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ацер

Мнение от shoshy »

Не съм сигурна за името ☹️, намерих тази снимка
Изображение
upload full resolution photos
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Ок, растежа на клонките е типичен за дисектум, но за по сигурно питам :dovolen:
Имам едно предположение, че трябва да се привърже най горното клонче почти плътно по пръчката, за да стои напълно изправено и да се скъси над нея.
По малкия от тези които са един до друг да се махне напълно и останалите 2 да се скъсят на 3-4 междурамия.
Но ми се иска да я пусна снимката и да питам в друг форум как биха постъпили.
Нека изчакаме техните предложения.
незабравка

Re: Ацер

Мнение от незабравка »

Ами той се мъчи направо да пада каскадно :lol: .Ами ако се оставят трите най-дълги клона ,изправят се много внимателно като се оплетат на плитка и така тройното стъбло се привърже изправено на стабилна пръчка и се клъцнат само връхчетата на клонките,за да почнат да разклоняват от там нагоре и да направят коронкаАз постъпих така с няколко плачещи червени букчета-бебета ,които бяха на много ниска присадка пък имаха по две еднакво развити клончета и ми беше жал да махна едното. :nod:
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Вече имаме един отговор https://www.houzz.com/discussions/51909 ... s-disectum
Привързва се плътно към колче един централен водач, ако се търси изправен растеж.
Или се оставят свободно да си растат , но тези двете колчета се махат и вместо тях се слага нещо като оградка.
Тогава ще си расте "вълнообразно " по земята (не знам как да преведа точно mounding).
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ацер

Мнение от shoshy »

Тишо, благодаря за помощта!
Незабравка, благодаря за идеята за оформяне!

Сега, както са привързани клоните, не личи, но без подпора клоните лежат по земята в калта. Без подпора няма да стане!
Благодаря за съветите :tzvetentze: :liubov:
незабравка

Re: Ацер

Мнение от незабравка »

Тихомир написа: Мар 14, '18, 19:54 Вече имаме един отговор https://www.houzz.com/discussions/51909 ... s-disectum
Привързва се плътно към колче един централен водач, ако се търси изправен растеж.
Или се оставят свободно да си растат , но тези двете колчета се махат и вместо тях се слага нещо като оградка.
Тогава ще си расте "вълнообразно " по земята (не знам как да преведа точно mounding).
mound-могила,демек във формата на къртичина ше изглежда :D ,като моята Изумрудена дантела, в миналото,зад Шайна-

Изображение
незабравка

Re: Ацер

Мнение от незабравка »

Тихомир написа: Мар 6, '18, 09:56
Албена написа: Мар 6, '18, 08:21 Имам една дилема. Ацерчетата от последната поръчка са в саксии навън. Има възможност да са под навес или под открито небе. Кое е по-добре за тях? Бяха под снега и са доста подгизнали ,а и от време на време вали дъжд ,та се притеснявам да не им е много водата. Обаче ,ако са под навес не зная как да ги поливам.Все ми се струва ,че почвата е суха или пък много мокра. Не просто дилема,ами направо страданията на младия Вертер . :lol:
Под навес ще е по добре, заради сланите след като се разлистят
За поливането, забиваш пръста си в субстрата и ако на2- 3 см ти се струва сухо, тогава поливаш.
Докато нямат листа и е хладно, преводняването не е проблем.
В леката почва в саксийките не е проблем наистина.Ама ако са в по-плътна почва е проблем точно зимното прогизване,резултатите се появяват обаче чак късна пролет,дори лятото може да се чудим защо аджеба ми изсъхна кленчето без причина,пък то си е боледувало бавничко .
То това ти си го казвал вече мисля,но да припомним ,подгответе си добър дренаж при по-тежките градински почви. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”