Ацер

Публикувай отговор
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Ацер

Мнение от gyulcem »

Търсих и не видях такава тема ,тъй като вечеи аз си имам Ацер , исках да питам особености по отглеждането и , не съм я сяла още и исках да питам тези които отглеждат в градините си Ацер палматум. В каква почва трябва да сея , тори ли се колко голямо става. На слънце ли трябва да сея или на полусянка , чудя се дали да не го сея до Ацер фламинго( с бяло зелени листа.)? Или пък до Брезата .? Моля помагайте. Някъде четох че предпочита кисела почва, да слагам ли почва от борова гора.?
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Ацер

Мнение от isa »

Гюлсем, ще споделя малко опит но не е много голям. Имам ацер палматум и ацер платаноидес и двата червенолистни форми. Ацер палматум расте много бавно, но за сметка на това се оказа изключително устойчив на студ и заболявания. Слънцелюбиво дръвче е и по- добре не рискувай с шарена сянка, особено ако е пъстролистна и червенолистна форма. Аз също бях останала с погрешното убеждение, че обича шарена сянка и го засадих близо до две иглолистни дръвчета. За 4-5 години, борчетата порастнаха, засенчиха го много сериозно и в резултат на това ацерчето се изкриви драстично търсейки светлината. Това го забелязах доста късно и сега си имам нещо като външно бонсайче.От три години е засадено на ярко слънце, никакви добавки за постигане на по-висока киселинност на почвата и се развива чудесно, но много бавно. Поради изкривяването и гъстата листна маса прилича повече на храстче отколкото на дърво, а вече е на 8 години.Не правя никаква зимна защита, прекарва си зимите без никакви поражения.За съпоставка с другия ацер /шестил/ с който са на една възраст пускам две снимки. Разликата е невероятна :o Изображение -малкото червено петно вдясно и шестила Изображение
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Ацер

Мнение от Mike »

Ацер фламинго става високо и голямо дърво, а палматума -храстче, растящо с десетина см годишно. Не ги слагай едно до друго.
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Ацер

Мнение от Майкъл »

аз съм за шарената сянка :daaa:
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
dal

Re: Ацер

Мнение от dal »

палматум имам...
и аз да слушам акъли-шарена та шарена сянка , то остави че не расте , ами и не върви , а на всичкото отгоре докато реагирам биде орязан наред с останалите храсти около него.... :ufff: тази резитба го върна отново в предучилищна ; после го смаза дебел сняг , после му де допотрошиха клоните и разцепи основното стъбло...

Изображение

не че не го платих 150 лв, пък ми го насади дамата, дето я виках да планира уж градината ;
честно казано , не знам дали му се радвам ,или го гледам с лека досада , като поомръзнала метреса по която си се някак охарчил...

ако е на слънце пет идеи след шарената сянка -сигурно по добре ще се развива , ама кой го знае ;)

ами май нищо не написах
ацера го броя към няколкото ми причудливи придобивки , дето не знам що ги гледам, ама ей-на-на здрава глава болест и накрая е въпрос на чест да не му дадеш да се спомине....
Последно промяна от dal на Апр 1, '10, 18:17, променено общо 1 път.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Ацер

Мнение от isa »

Гюлсем, направо е наложително да потърсиш и трето мнение, Майкъл предполагам също споделя личен опит и сигурно има основания за това.Пловдив и Несебър са с по-близка климатична зона до Хасково, в сравнение с Тетевен. При мен листата не прегарят от слънцето, но може да се дължи и на по-влажния планински климат :daaa:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Ацер

Мнение от isa »

Дал, много е красиво ацерчето, защо недоволстваш и аз имах други очаквания /най-вече относно растежа и големината/ ама вече и така си го харесвам. :dovolen: Просто трябва да си изберем и още някой друг вид ацери . Оказа се че тяхното семейство е едно от най-многообразните в растителния свят. Скоро ми казваха че били над 800 вида, което направо ме изуми.В тази връзка в една прилично голяма градина/за стандарта в Бг, смятам че трябва да има 3-6 ацера, червени, шарени зелени, кой каквото му е на сърце :hihihi:И съм предприела стъпки в тази посока.
dal

Re: Ацер

Мнение от dal »

е да де , трябва , и какво направи дал-купи си пет дървета за покрай пътя , от които две бяло/зелени вариетета , един червен и два зелено с брик -не им помня сортовете ; дърветата бяха по 4 метра , копаха до австралия дупки , поливах две години и накрая миналата година две дървета изсъхнаха , а другите три се чудят накъде са....всеки ден кой какво прави аз ходя да гледам имат ли пъпки пустите ацери, или са заминали;
може да е от жегата тук , лятото е безчовечно , зимата са планини от сняг и минуси над -20

ацерите имат страхотен ефект като олистяване ,верно са много сортове , много ме кефят /сега ходих да гледам моето плеши има пъпки даже/ ......на хората в градините и по каталозите-много им се радвам :hihihi: :lol:
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Ацер

Мнение от Майкъл »

isa написа:Гюлсем, направо е наложително да потърсиш и трето мнение, Майкъл предполагам също споделя личен опит и сигурно има основания за това.Пловдив и Несебър са с по-близка климатична зона до Хасково, в сравнение с Тетевен. При мен листата не прегарят от слънцето, но може да се дължи и на по-влажния планински климат :daaa:
Веднъж отивам в Тилия е гледам промоция на ацери високи 2 метра дръвчета по 20лв.
Взех две и едното го сях на слънце, другото на шарена сянка....
Това на слънцето загина геройски почти веднага, а на шарената сянка издържа над година и пак загина....
После в едно магазинче видях ацери спарени и бракувани изглежда някъде по запада
и големи около педя бяха по 2 лв.
Взех пак 2 бр. но единия е стелещ се и зелен...
Вече трета година си растат и то доста бързо и ги подрязвам да не правят сянка.
Не мога да ги разбера тия ацери какво искат.
Май че не бива да им обръщаме внимание и те си знаят как да растат.

Ето ги един до друг-зеления и червения.
Изображение
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
dal

Re: Ацер

Мнение от dal »

Майки , само потвърждаваш моите съмнения за ту му млякото горещо ту пък друго нещо :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”