Ацер

Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Ацер

Мнение от РОУЗ »

Аууу, този лишей го борихме в неделя, но не съм се сетила да прегледам и ацерите.
Силве, при мен тръгна от една джанка, зарази пинусчето под нея, както и близката ела, съвсем млади растения, както и по почти всичките по-стари плодни дървета, за ацерите не съм се сетила, че може да ги налази, ще ги прегледам и тях. В неделя пръскахме с 3% разтвор на зелен камък, така ни казаха.
Алина, не разбрах изречението "лишайник сам ще отпадне, останалото да се отстрани с дървена лопатка", кое останало?
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Ацер

Мнение от Силвия »

незабравка написа: Силве,дай снимка по-отблизо на стъблото.Вероятно става дума наистина за лишей-често сме го виждали по кората на дърветата в гората.Ако е лишей ,не е голям проблем мисля,от влагата е .Лишеите са доста безобидни,те не са паратизиращи организми и не могат да навредят на дърветата.По-скоро са признак,че дървото е с намален имунитет и има нужда от подхранване през следващия сезон на вегетция-напролет.Няма нужда от третиране с химикали,пръскане с железен препарат е достатъно.
Ще го снимам утре на светло :D Дано да е така, наистина е възможно влагата да му е дошла в повече, късно спряхме капковото.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Ацер

Мнение от Силвия »

По-близо от това не можах, странно изглежда :hmmm: когато е мокро, наистина прилича на лишей, когато е сухо изглежда все едно такава е кората.. сега и някакви черни петънца виждам

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Ацер

Мнение от маргото »

Два ацера и от мен...
Изображение
Изображение
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

На 3 Февруари присадих няколко кленчета в домашни условия от по ценни видове.
Първия ранобудник е Mikawa Yatsubusa (калем от Vasi ) :dovolen:
Изображение
Изображение
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ацер

Мнение от Vasi »

:stiskam: Чудесна новина!
"A garden that is finished is dead."
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ацер

Мнение от shoshy »

Тишо, извинявам се предварително за тормоза :oops: :oops:
Изгледах доста клипове с подрязване на кленове, за премахване на изсъхнали, повредени клони - разбрах, но не бих казала че ми се изясни процеса. Имам няколко растения, които изглеждат доста зле след пречупване от снега през миналата зима и се чудя какво да ги правя.
Би ли препоръчал източник за самообучение или споделил общи насоки за оформянето на кленове.

Кленчетата с присадки са :potekoha: :potekoha:.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

shoshy написа:Тишо, извинявам се предварително за тормоза :oops: :oops:
Изгледах доста клипове с подрязване на кленове, за премахване на изсъхнали, повредени клони - разбрах, но не бих казала че ми се изясни процеса. Имам няколко растения, които изглеждат доста зле след пречупване от снега през миналата зима и се чудя какво да ги правя.
Би ли препоръчал източник за самообучение или споделил общи насоки за оформянето на кленове.

Кленчетата с присадки са :potekoha: :potekoha:.
Най добре ще е да сложиш някоя снимка на повредените когато можеш.
И аз постоянно се изненадвам как кленовете растат уж хаотично, а спосле сами са се оформили по начин, който не съм си и представял, че мога да постигна.
Като цяло, гъстите се режат отвътре да се разреди короната и равномерно да се осветява(дисектумите)
Ако пък се режат крайните една-две пъпки през Март-Април, се постига по гъсто разклоняване .
Ако искаш централен водач, избира се най дългата клонка и се привързва към колче за една година.
С привързване може да се направят много неща.
Преди години в немски разсадник видях 2м фиданка от бук, привързана с 10-ина бамбука да расте като плоско ветрило на цена от 300 евро.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ацер

Мнение от shoshy »

Тишо, благодаря за отговора :tzvetentze:
Ще постна актуални снимки за съвет.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Ацер

Мнение от boggy »

Здравейте :)
Искам да попитам,ако някой има тези два ацера - Acer palm. 'Orangeola ,Acer palm. 'Tamukeyama' кой колко висок става и на какво изложение може да ги посадя? Вече 1г седят в нтейнерите и мисля следващата седмица вече да ги позиционирам :) Благодаря :)
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”