Saxifraga

Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Saxifraga

Мнение от greeneyed »

Отварям тема за саксифрагата, защото ми се иска третият опит да е успешен. Не знам какво не им харесва, от влагата ли през зимата изгниват, като ги купя пролетта, на другата пролет ги няма. Сега тази е с етикет saxifraga ansersonii. Чета за нея- хималайско цвете, живее над 4000 м - майко мила, откъде да и ги взема. :hmmm: Курдисах я в каменно легло- камъни, пръст, пясък, в най-суровото място в градината. Да видим дали няма стане като миналия път! :lol:

Изображение

Та... приемам съвети. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Saxifraga

Мнение от Milena Orchid »

Грийни и при мен са така. :sdaaa: Много ги харесвам и всяка пролет си купувам.

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Saxifraga

Мнение от Lilly »

ето Искра какво ни казва за саксифрагата

Saxifraga X arendsii
Описание: Многогодишно тревисто растение с вечнозелени нарязани листа, събрани в гъсти свежо зелени розетки. Листната маса е ниска и плътно покрива почвата. Тази популярна саксифрага всъщност не се среща в природата и е градински хибрид. Цветовете са разположени поединично на крехки дръжки. Напълно зимоустойчиво растение.
Размер: Височина до 10-15 см, в ширина се разраства до 30-40 см.
Декоративност: Декоративно е цялото растение - компактната и туфеста листна маса и многобройните цветове, люлеещи се на своите крехки, тънки дръжки.
Цъфтеж: Цъфти в края на пролетта - м.май. Цветовете, в зависимост от сорта могат да бъдат на по-къса или дълга листна дръжка и да варират от бяло, през нюанси на розовото до тъмно цикламено.
Отглеждане: Свежа, т.е. достатъчно влажна и в същото време отцедлива градинска почва. В никакъв случай на припек и пълно слънце. Най-добре се развива на лека полусянка, сгушена между камъни.
Използване: Алпинеуми и скални кътове.

Аз съм си купувала от нея, прекрасно растение, но следващата пролет го нямаше вече.
Нооо...мили дами, бъдете патриотки - като си го купуваме всяка пролет, подпомагаме българския бизнес :D
https://www.zoostrast.com/catalogsearch ... 0%B3%D0%B0 - ето ги 4 сорта
Някъде беше категоризирано като саксийно растение, защото не е достатъчно студоустойчиво - но не обърнах внимание за кой сорт ставаше дума.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Saxifraga

Мнение от Миша »

Саксифрагите при мен

Изображение

на около десетина години са , садила съм ги на ръба на повдигната леха, отдавна лехата не е повдигната, но и те не са там, където съм ги била настанила, разпростират се където искат , вадя всяка година от тях .Почвата е глинеста червена , имат сходни условия с хостите


Ето тук се вижда как са на ръба на лехата
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Saxifraga

Мнение от greeneyed »

Как изглежда саксифрагата ви в този месец? Моята е една изсъхнала кафява маса . Та значи .... :hmmm: няма ли я вече? :snif:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Saxifraga

Мнение от iv.tarlen »

Гътнала се е!
На моята и сложих и кисела почва, червена, красива, но и при мен следващата година я нямаше.

Изображение

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Saxifraga

Мнение от greeneyed »

Нагоре в темата е написано " Многогодишно тревисто растение с вечнозелени нарязани листа," - щом сега няма листа, лятото се гътва, а не зимата. Горещо му е сигурно, макар да е в най-северната част, скриено зад чешмата, почти неблизвано от слънчев лъч, поливано ... :hmmm: да му се не види, няма да купувам повече, с него и левизията не можахме да се спогодим. 8-)
Гледам на Миша туфата саксифрага е заедно с хостите, при мен хостите са царе, а саксифрагата умира. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Saxifraga

Мнение от iv.tarlen »

Грийни, ливизията я отглеждам успешно в саксия на прозореца.Стои си и зимата там.Справя се отлично.Аз ще опитам така и със саксифрагата.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Saxifraga

Мнение от iv.tarlen »

Аз имам от тази каменоломка.Бързо се разраства, под орехова сянка е, вечнозелена, но цвета трябва да го гледаш с лупа.

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Saxifraga

Мнение от greeneyed »

Иве, имам и от тази саксифрага, не се е разраснала, защото е от есента. Очевидно ще се задоволя с нея! ;)

А последните 5 левизии ги гледах в саксии, една по една заминаха, някъде по 3-4 години живяха. :snif:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”