Оооо, кал в ноктите ми!

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1013 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от Мария Николова »

Няколко дребни неща, когато за пръв път ноктите се напълнят с кал.
Как да разберем кога да пишем "сея", кога "садя".
Това, което има корени, го слагаме да "седне", садим го, като заравяме корените му с пръст. С най-малко пръст се заравят корените на божури - само 4-5 см. - и на ириси, като дебелите им корени остават почти открити. Луковиците на лилиумите пък се засаждат на различини дълбочини.
Това, което няма корени е семе. Смената те ги садим, а ги сеем.
Има заводи, които произвеждат изкуствени торове.
"Торове" е в мъжки род, множествено число.
Когато срещнеш във форума "тора" уж ;) в ж.р., вместо правилното "торът" в м.р. - приеми го като... фриволност, която старите пушки могат да си позволят. И го забрави. :hihihi:
Помни, че е тор, торът, торове - в мъжки род. :daaa:
Когато гледаш прекрасни форумни градини, помни, че те всички много се различават по това
- къде в страната се намират
- на каква височина са
- какви са почвите в тях
- на колко години са
и определи тези параметри за твоята градина.
Когато имаш някакъв въпрос, преди да го зададеш, първо се в върни в началото на темата и започни да четеш. Някой вече е задал същия въпрос и само трябва да стигнеш до отговора. Инвестирай време за това, което те влече.
Не чакай някой да сдъвче отговора, да го изплюе в тензухче и да ти го пъхне в устата.
Имаш ли вече кал в ноктите, ще ти трябват и време, и пари.
И от двете по много! :swait:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от botan »

Много странна амалгама между "Как да ползваме форума удобно", "Ботанически речник" и "Съвети за начинаещият градинар". :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Разликата между глаголите сея и садя е в действието, което от своя страна определя обекта. Семената могат и да се садят, но това значи че го правиш на точно определено и полагаш грижи това точно така да се случи, но растения, в повечето случаи, не можеш да сееш защото това значи да ги хвърлиш, разпръснеш произволно.

Това което няма корени не е семе, а адаптирано растение към специфични условия. Всяко семе има корен, наречен първичен корен, но не при всяко растение този корен се развива във функциониращ орган.

И като сме на тази тема да споделя нещо, което силно ме разтърси последните години, въпреки че е безумно глупаво. Оказа се, че в българският език такава дума като цветонос няма. Правилната дума е съцветие и тази структура е съставена от ос и цветни дръжки.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от Daniela Pargu »

Е, за това ви обичам :liubov: :tzeluvka:
Усмихнахте ме от сутринта!
Няма нищо по-хубаво от това да си пиеш първото кафе,четейки
разговорите на уникални,любими чешити :tzeluvka: :tzeluvka:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от kim »

Мария, като те прочетох се сетих за една уникална птича и лъвска тор. :ssmiah: .Така също се използва думата "тортА", да не се бърка с "тОрта".
botan написа: Фев 3, '19, 08:26 И като сме на тази тема да споделя нещо, което силно ме разтърси последните години, въпреки че е безумно глупаво. Оказа се, че в българският език такава дума като цветонос няма. Правилната дума е съцветие и тази структура е съставена от ос и цветни дръжки.
Наистина си е ръзтърсващо това...не мога да се спра... :ssmiah: :gush:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1013 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от Мария Николова »

Разликата между глаголите сея и садя е в действието, което от своя страна определя обекта.
Скъпи, :sbear: ти да не си помислил, че съм писала научен труд! :o
На мен ми стига, когато за пръв път някой си напълни ноктите с кал, да не казва тортА, да не сее рози и да не сади райграс - само толкова! :mrgreen:
Оказа се, че в българският език такава дума като цветонос няма. Правилната дума е съцветие и тази структура е съставена от ос и цветни дръжки.
А ти знаеш ли, че като бях на твоите години, нямаше такава дума като компютър? Правилната дума беше електронно-изчислителна машина за едни огромни "гардероби", които дупчеха едни бавновъртящи се книжни ленти. "Човешкия фактор" дежуреше денонощно някоя перфолента да не стане на калчища. Придружавах един "човешки фактор" на нощно дежурство. :hihihi:
Цветонос е дръжката, на която са пъпките и цветовете на ирисите и хемерокалисите. Цветоносът на амарилиса завършва с 4-5-6 цвята, а глицинията има гроздовидни съцветия.
Думата, която наистина я няма в българския език е драснипалниклечица. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от botan »

Скарай се на банаджии що не са отразили тази дума в речника: http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/ :hihihi:
А, докато им се караш питай и защо, как и кога изписването на "цъвтеж" се е превърнало в "цъфтеж".
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1013 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от Мария Николова »

Няма да питам банаджиите, знам. Беззвучната съгласна в преминава в звучната съгласна ф, защото народния певец е намерил това за по-благозвучно в песента "Цъфнало цвете в Цариград.

Все пак ги попитах. :swink:
Източник - БАН Речник на съвременния български книжовен език, т. ІІІ Р-Я, С.1959 г. стр. 596, 597:
цЪфвам, несв., цЪфна мин. св. вр. 1. За растение - образувам, разтварям цветове /..../ 2. Преносно - За предмет - разпуквам се, разкъсвам се /..../ 3. Преносно, разговорно, иронично - за човек - изпадам в тежко положение или състояние /.../

цъфтЕж, цъфтЕне, цъфтЯ - съответно за растение и преносно за човек.
Няма да можем да ги накараме да внесат промяна за наш хатър. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10036
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 617 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от greeneyed »

botan написа: Фев 3, '19, 08:26
Разликата между глаголите сея и садя е в действието, което от своя страна определя обекта. Семената могат и да се садят, но това значи че го правиш на точно определено и полагаш грижи това точно така да се случи, но растения, в повечето случаи, не можеш да сееш защото това значи да ги хвърлиш, разпръснеш произволно.

Това което няма корени не е семе, а адаптирано растение към специфични условия. Всяко семе има корен, наречен първичен корен, но не при всяко растение този корен се развива във функциониращ орган.
Безрезервно подкрепям Мария-рози не се сеят,садят се , аргументите на Ботан са неприемливи, ала бала ...адаптирани растения. ;)

И за безкрайно повтарящите се въпроси с аргумент нямам време да чета. Досадно е . :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Оооо, кал в ноктите ми!

Мнение от botan »

Ами ако розите са от семена и ги хвърлиш в райграса? Тогава розите ще са били посяти. :o :lol:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”