Арум / Arum italicum

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от ljuboznatelna »

Не бързайте с изводите кое е дама, кое кавалер, след красивия подобен на кала цвят, тази година вече си имам и плод. Сега ще го чакам да стане и червен:) Вероятно се потвърждава първоначалното ми предположение, че след цъфтежа има и плод. Някак не приех да са мъжко и женско.

Изображение
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Бобсъна »

Растението е еднодомно-т-е и женският и мъжкият цвят са на едно растение,един над друг ,в нещо като клас:

Изображение

Най напред разцъфва долният цвят,който е женски и се опрашва от мухи,привлечени от миризмата които се свличат по финийката в долната част и не могат да излезнат нагоре заради нишките във средната част!!
След опрашването ,разцъфтява мъжкият цвят ,който е в гонрата част!!
Така природата се е предпазила от самоопрашване!!(защо,само тя си знае)!! :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Магдалена »

:hmmm: Някой би ли ме упътил как да постъпя? Получих си от Чешката поръчка 2 грудчици на арум италикум.Сега да ги засадя ли или е вече късно? Някъде четох ,че се засажда през зимата и сега цъфти; другаде пък споделят, че го садят напролет и цъфти през лятото; и как да се ориентирам коя част от грудката е "горе" и коя "долу" ,или да го посадя хоризонтално? Предварително ви благодаря! :sflower: :sflower:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Магдалена »

Ето и снимки на грудката на арума- в каква посока да я ориентирам при засаждането? :eeeh:

Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от DarinaN »

това от трета снимка нагоре
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Магдалена »

:liubov: Дари, благодаря за бързия отговор! :sflower:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Виола »

И аз си взех тази пролет, но като не знаех как да ги сложа, ги зарових полегнали. :hmmm: Дано избият. :stiskam:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Магдалена »

:stiskam: Дано успеем да го докараме до цвят. Аз го издирвах от миналата пролет, та чак сега се ощастливих с придобивката! :lol: :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от calico »

Магдалена написа::stiskam: Дано успеем да го докараме до цвят. Аз го издирвах от миналата пролет, та чак сега се ощастливих с придобивката! :lol: :lol:
Цвета е просто нищо особено, бих казала даже че е грозно. Защото когато даде цвят и той стане на топчета и почне да почервенява, листата се скриват и стърчат от земята едни клечки с червени топчета. Стърчат така 4-5 дни и после полягат- ами грозна гледка. чакам 2-3 месеца да избият новите листа та да се махне оголеното там, и това посред лято и есен.
най-красив е във фаза само листа, ако можеше изобщо да не цъфти и да си седи като хостичка, ееех
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Арум / Arum italicum

Мнение от Магдалена »

:hihihi: Ей, Calico, ти съвсем уби ентусиазма ми;пък аз ще го сложа в участъка с хостите и папратите ; дано поне там не изглежда така празно и грозно, както казваш.Че някъде споделят и за ужасния му аромат!!Защо го преследвах тогава? Заради красивите снимки, публикувани в Нета!? :twisted: :twisted:
Явно съм голяма :ovtza:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”