Камелия (Camellia)

Публикувай отговор
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от miltonia »

Ее, Мери, чак пък поклони! :liubov2:
Не мисля, че съм ги заслужила с нещо, просто 'пръчката' се оказа много дуракоустойчива. :angelche:
През второто й лято я бях оставила за една седмица на грижите на децата, които така я бяха преполяли, че остана без листа и даже без кора тук-там. Но оживя! Оттогава от ранна пролет до късна есен е навън, в листака на здравеца, на сянка под смърча. Той си сипе игличките отгоре и й вкислява живота. :mrgreen: Даже не съм я торила редовно, едва миналата година си купих тор за кисело pH.
Аз четох съветите на Миша, затова я прибирам зимата на балкона. Но като гледам камелиите на Бобсъна, Ким и Бреда и една такава хубава завист ме е зачовъркала... :hihihi: Иска ми се и моята да е навън и да расте на воля.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от Breda »

Милтония,щом си чела назад,значи си разбрала,че аз съвет не мога да дам,защото традиционно показвам само пъпки на камелия и няколко цвята.Тази година вероятно няма да изневеря на традицията.Ето я днес.За разнообразие след тази година сме доста по-жълти и чак изгорели от ледените ветрове.Но отново само на повърхността,Навътре е свежа като репичка. .И с всичкия си акъл,въпреки тържествените си обещания пред самата себе си за магнолии и камелии, и въпреки камелийските ми неволи,днес си купих още една - след застудяванията отива директно до другата в градината

Изображение Изображение Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1441 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от Тутти »

Преглеждайки пак темата, установих, че през 2018 г. не съм показала изобщо моята камелия. Сега има по-малко пъпки и аз си го обяснявам със сухата есен. А мой пропуск е, не я поливах специално, тогава и поливната система беше развалена.
Иначе мястото й харесва, завет до дувара, под лъжекипарис, вече две години не я опаковам за зимата, нали бяха сравнително топли.
Ето я миналата пролет.
Изображение
Много ми хареса камелията на Kim, ще търся такъв цвят, място има под една цуга с повдигната корона, на два метра встрани от стъблото й ще й е добре, да не се конкурират. Камелиите не са толкова капризни, добре се чувстват в градините, ако не ги брули директно вятър и не ги пече силно слънце. И ако има кой да ги полива редовно, де. :lol:
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от miltonia »

Оо, Breda, голяма красавица ти е новичката! :potekoha:
Как да удържиш обещанията си пред такава прелест?! :angel2: :mrgreen:
Да расте и да цъфти по- щедро от първата! :daaa:

Тутти, взирах се в снимката ти, с очила и без очила 8-) , и реших накрая, че моята е с подобен цвят. Затова- отива навън! Условията са подобни на твоите- на завет до стената на гаража, под сянката на смърча, наоколо е здравец. Надявам се да не капризничи и да стане като твоята красавица. :stiskam: :nod:
Въпросът сега е- кога да я местя? Дали да изчакам да се изцъфти?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1441 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от Тутти »

Miltonia, моята я засадих след като беше расла три години в саксията веднага след прецъфтяване. И сега може да я засадиш, но все пак да не е толкова студено като днес. Ако температурите са над 0 денонощно, дори над пет градуса май ще е още по-добре, да не се стресира много, сади . Принципно се пресажда пролетта най-късно до края на април. Имай впредвид че може да хвърли пъпките, защото е промяна. Но ще оцелее и в земята ще й е добре.
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от miltonia »

Ще изчакам тогава две- три седмици, защото на камелията не знам дали й е студено , но на мен ми е. :twisted:
Благодаря, Тутти, за напътствията! :tzvetentze:
Последно промяна от miltonia на Фев 22, '19, 20:24, променено общо 1 път.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от Breda »

Тутти,много ти е хубава камелията,не само цветовете,ами лъскава,здрава листна маса,страшна свежарка.
Другата зима смятам параван на мойта да и направя,защото и със завиване съм пробвала,претопля се.А с паравана си мисля,че ще се пази от нашите свирепи ветрове ,а отгоре ще се проветрява и няма да се спарва.
Друго не мога да измисля :ufff:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1441 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от Тутти »

Breda, в онази яка зима 2016/2017 и аз направих на моята параван с три метални пръчки от арматура и два ката зелена мрежа за сянка, свърши работа срещу вятъра. И не ме дразнеше да го виждам. Може и със зеблен чувал, също естествено стои. Твоята много е пораснала. Ти голяма ли я беше купила? Така си спомням, че си споделяла. Красавица е.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от calico »

сега пък камелии
тц..тц..тц...
прекрасни :potekoha: :potekoha: :potekoha:
ама не стават за пустинен климат и варовита глина. Никога не съм ги заглеждала, тях и магнолиите, с очи за купуване. А ми се иска :angelche:
Бреда, твоята е огромна, удивителна, пищна
Тутти, никак не съм обърнала внимание на твоята камелия като съм била при теб, от рози не съм имала очи за нея, и да ми я покажеш специално другия път като дойда
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Камелия (Camellia)

Мнение от shoshy »

Момичета, много са ви хубави камелиите.
Тази есен реших да прежаля една от камелиите, които отглеждам в къщи, и я засадих в градината. Без укритие е. Сега :stiskam: :stiskam: да преживее зимата.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”