Магнолия/ Magnolia

Публикувай отговор
mi_a
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 1, '10, 23:33
Местоположение: Стара Загора

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от mi_a »

Моята болнава магнолия е Соланжова, ако това има значение за проблема и де...
dal

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от dal »

mi_a написа:Моята болнава магнолия е Соланжова, ако това има значение за проблема и де...
мила миа , прочети темата , натори , поливай , да е на огрянко место...и дано се оправи :stiskam:
трудно е да дозираме ако и липсва желязо или нещо друго , има комбинирани торове -попитай или виж тук темата с торове и препарати-...
ако е варовита почвата е възможно да не и спори вървенето , и за тези проблеми е споделяно в темата
успех , снимай я де? и пиши :tzvetentze:
понеже имаш две мнения ,ние тука почти всички сме прости любители , споделяме опит , аз поне не знам да имаме академици лесовъди , та заповядай и ти с твоя опит , ще излекуваме магнолията , па ако толкова -ще вземеш друга
на колко каза че е години?!
и друго , кажи ми има ли около нея оксалис от тая буренливата детелина, плевела дето расте?!
какви плевели растат около магнолията ти?! ако снимаш ще ти кажа каква е почвата ти...
mi_a
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 1, '10, 23:33
Местоположение: Стара Загора

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от mi_a »

Дал, магнолията е купена преди година от Баумакс. Беше около 60 см висока. Сега е повече от метър, разклонява се, цъфна с цял един цвят :dovolen: , тази пролет. Край нея няма никакви бурени /майка ми е много старателна :dovolen: /. За растенето - даже доста добре си расте, жълтеенето започна да намаля след торенето, но пък съхненето на листата по върховете ме притеснява. Понеже водата в Сливенско е много варовита, предполагам, че и почвата ще е такава. След малко ще се помъча да кача снимки, но за съжаление съм снимала само листата, не цялото растение. Ето снимките: http://milla776.snimka.bg/flowers/magno ... 5.19035978" onclick="window.open(this.href);return false; и http://milla776.snimka.bg/flowers/magno ... 5.19035947" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от calico »

Аз обаче имам от тая детелинка плевелна, Дал. И то много, из целия двор. Това какво значи?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от johnstalker »

Тези листа, по-точно това по тях... Прилича ми на някакво Х гниене.. нямам и идея дали магнолиите страдат от такива болести. Предполагам, че едно пръскане с фунгицид нема да навреди, но това са само предположения на един любител. Иначе, на ранчото където е нашата магнолия водата е ужасно варовита.. но листата и са прекрасно зелени. Торим само с прегорял оборски тор и никакви химии.. :hmmm:
dal

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от dal »

това е заболяване някакво , дано Миша погледне или другите спецове...
и честно казано ,много и е кръгъл цветът за да е солангиана , може би да е друг сорт , но това няма толкова значение ;

колкото до детелинката -тя си е индикатор за алкални варовити почви
на тях кофти ще виреят магнолии ,рододендрони , азалии , камелии а чудесно ще се развиват алпинеумни и многогодишни тревисти растения , най схематично казано ;торф се разпръсква и привечер ще пиша повече
ще потърся в моите книги кои преобладаващи плевели сочат киселинна ,или алкална почва ; щото има и такива за плодородна почва-паламида и коприва , например... :dovolen:
има ли мъх и взеленяване-това е сигурно че има лош дренаж на конкретната почва
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от orkud »

Дал, много ще се радвам, ако намериш тази информация за плевелите, много ми беше полезна като купихме вилата, но я загубих. Сега структурата на почвата е различна, плевелите също, но нямам инфо за ориентир :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от calico »

orkud написа:Дал, много ще се радвам, ако намериш тази информация за плевелите, много ми беше полезна като купихме вилата, но я загубих. Сега структурата на почвата е различна, плевелите също, но нямам инфо за ориентир :hmmm:

ако Дал не я намери, или няма враме, аз ще прочета в една книга и ще пиша, знам че имаше такова нещо там. Спомних си щото си бях определила почвата спрямо плевелите, аз имам много коприва, паламида, детелина, и това значеше нещо. И понеже знам че моята е алкална, около магнолията всяка година слагам торф, ама явно това не й стига.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от Миша »

За магнолийката на Миа.Нямам опит с магнолии,така че говоря по принцип.Това завиване и обезцветяване е признак на стресова реакция,било от уплътняване на почвата,било от липса или претоварване с някой хранителен елемент.Листата в последствие се заразяват с различни гъбни и бактериални болести,особено във влажно време като тази година.Но според мен първото нещо е да се промени средата,в която се гледа магнолията,да се отстранят болните листа и да се направят няколко профилактични пръскания с фунгициди + листно торене.Забравих да пиша-задължително торене с желязо,при липсата му листата така побеляват с ясно изразени зелени жилки.
Съжалявам,че не мога да дам по-точна препоръка.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mi_a
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Юни 1, '10, 23:33
Местоположение: Стара Загора

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от mi_a »

Благодаря на всички, които помогнаха със съвети! Ще взема мерки за пръскане с фунгицид и торене. Нямам идея къде може да се премести, ако мястото и е проблем. Много го мислехме преди за посадим - та да е на завет, да не нито на сянка, нито пък на големия пек, слагахме оборска тор ... сега ме хвърлихте в размисъл пак :dovolen: Ще пробвам с другите мерки и местенето е последното. Почвата не смея да разрохкам, че нали и били чувствителни корените пък? Абе ще я мъча, дано оживее. Относто вида и - такива спомени имам от етикета, а и не съм специалист, не знам как точно би трябвало да изглежда цвета... :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”