Магнолия/ Magnolia

Потребителски аватар
alina
Кафе машина
Регистриран: чет окт 31, 2013 9:36 am

Re: Магнолия/ Magnolia

Мнение от alina » чет сеп 21, 2017 10:56 am

Margaritenia написа:Едно геройче, магнолия Джени, разсад едноклечков,
който засадих есента 2016. Оцеля суровата зима и сега е много симпатична:)
Металния ринг го сложих, за да спра да я настъпвам...
Изображение
:dovolen: Същата история и с моята Джин.Съпруг я окоси.. Сбогувах се..но реших да я обградя с бетоново кръгче от тръба..Поливах , ей така за компания с другите..И, о боже..тя бързо почна да наваксва в растежа..Радвам се на нея, като на болникаво дете, което извъднъж набра сила и почна да расте..
shoshy Сега за кафевите петна,изрових тази инфа:
// Пятнистость может вызываться различными видами грибов — септориоз, ржавчина и т.д. Обработайте магнолию топазом, фундазолом или скором. Также пятна и пожелтение листьев могут быть связаны с дефицитом железа, который возникает на щелочных и нейтральных почвах. Для магнолии оптимальна кислая реакция почвенного субстрата. Подкормите ваши деревца комплексным удобрением (без кальция), подкисляющим почву. Это может быть удобрение для хвойных или для рододендронов. // Струва ми, че скор ще даде ефекта.Да я поливаш редовно, обилно, и да подхраниш като смесиш торф с тор за иглолистните или за рододендроните..

bpetrova
Кана кафе
Регистриран: пет май 06, 2016 7:40 pm

Мнение от bpetrova » чет ное 23, 2017 5:05 pm

Изображение
Това дали е цветна пъпка? На Blue Opal е и, но не е ло малка, ако е наистина такава...Ох, дано да е, че умирам от нетърпение.

hosta127
Виенско кафе
Регистриран: пет мар 31, 2017 9:50 pm

Мнение от hosta127 » чет ное 23, 2017 6:32 pm

bpetrova, твоята магнолия много е подранила с цвета , аз нямам цъфнала до сега магнолия но и такава пъпка не съм виждала ,на цвят ми прилича ,мила дано да те зарадва през пролетта ,знам че през лятото образуват цветни пъпки а твоята е образувала ми се струва ,дано да не греша но мисля,че не . :gush: хич не е малка ,като гледам колко е дебело клончето съвсем и подхожда да цъфне . :ieeee:

Потребителски аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Мнение от Тутти » чет ное 23, 2017 8:21 pm

bpetrova, това е цветна пъпка. Магнолията се е подготвила да цъфти през пролетта. Цвета е облечен в това космато (мъхесто) кожухче, за да издържи зимата. В ранната пролет ще нарастне още и ще отвори цвят. Радвай й се. :stiskam:
Следващия септември може да я наториш и да не й спираш поливането и ще заложи повече цветове за следващата пролет.

Потребителски аватар
mds777
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб мар 09, 2013 4:11 pm

Мнение от mds777 » чет ное 23, 2017 8:28 pm

Тутти , ти с какво ториш магнолиите си?
А какво имаш предвид с : " да не спираш с поливането " ? До кога по-обилно поливане да правим?
Аз имам за първа година магнолии, това ще им е първа зима, поливах ги два пъти седмично до края на септември. Октомври и сега разчитам на дъждовете.

Потребителски аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Мнение от Тутти » чет ное 23, 2017 9:34 pm

Най-добре е торф и тор от калифорнийски червеи. Иначе може и друга тор, но умерено. Торфа може да се замени с опадали иглички от иглолистни. А поливането е до края на септември, за да заложат пъпки, стига магнолиите да са достатъчно пораснали . Засушаването преди октомври ги принуждава да хвърлят пъпките, затова е важна влагата.

Потребителски аватар
mds777
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб мар 09, 2013 4:11 pm

Мнение от mds777 » чет ное 23, 2017 10:09 pm

Благодаря за изчерпателната информация! :tzvetentze:

Потребителски аватар
хортензия
Кана кафе
Регистриран: нед фев 12, 2012 4:44 pm

Мнение от хортензия » съб фев 03, 2018 10:10 am

Есента си засадих Yellow bird,беше около 50см .и я увих старателно с плат и отгоре стреч фолио да не измръзне.В двора ми идват непрекъснато съседските кучета и тая седмица какво да видя :o Явно са я взели за играчка, счупена е от земята и всичко раздърпано :cry: Дали ще избие напролет или да си търся друга?

bpetrova
Кана кафе
Регистриран: пет май 06, 2016 7:40 pm

Мнение от bpetrova » съб фев 03, 2018 10:27 am

Еее, ужас. Много мразя такива моменти. На мен пък точно преди месец една съседска котка ми пречупи част от Green Diamond, а имаше цели 5 пъпки...Същата магнолия и при мен е наскоро засадена, но не е прекършена чак до земята, а само странично разклонение. И все пак се притеснявам, защото тези растения не са благоприятно настроени към подрязване. Освен да снимаш, за да видим щетите и да преценим, друго не виждам какво може да се направи.

Потребителски аватар
хортензия
Кана кафе
Регистриран: нед фев 12, 2012 4:44 pm

Мнение от хортензия » съб фев 03, 2018 10:54 am

Ами то няма какво да снимам, счупена е точно на нивото на земята, сложих пръст отгоре и сега нищо не се вижда, дори и да избие доста ще се забави в развитието, но ще я оставя да видим като се стопли :stiskam:

Потребителски аватар
mucunka
Кафе машина
Регистриран: нед ное 29, 2009 7:57 pm

Мнение от mucunka » съб фев 03, 2018 11:11 am

Миналото лято засадих млада магнолия.Четох, че първата година им трябва защита. Завита е с агривело и чул със слама. Да отвивам ли е рано още?
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени

Потребителски аватар
незабравка
Кафе машина
Регистриран: пон яну 02, 2012 8:29 pm

Мнение от незабравка » съб фев 03, 2018 12:39 pm

хортензия написа:Есента си засадих Yellow bird,беше около 50см .и я увих старателно с плат и отгоре стреч фолио да не измръзне.В двора ми идват непрекъснато съседските кучета и тая седмица какво да видя :o Явно са я взели за играчка, счупена е от земята и всичко раздърпано :cry: Дали ще избие напролет или да си търся друга?
Щом съществуват вероятности от бели от животни,аз бих ви посъветвала,докато растенията са млади да си направите една конструкция от строителна мрежа -забивате четери колчета около растението и ги обикаляте в кръг със строителна мрежа ,като я закрепяте към колчетата с тел.Допълнително предимство-зимата може да увиете около тази конструкция някаква рогозка ,която да пази завет от студените ветрове,а вътре ,а около корена да мулчирате с пласт борови кори.
Ето една подобна малка конструкция около розовата лавандула,в случая за да държи туфата спретната и изправена.Срешу набезите на кучетата естествено конструкцията трябва да бъде по-висока,по широка и много здраво укрепена ,за да не я съборят.

Изображение
Разсадник
Изображение

http://www.nezabravkaflowers.com/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Светът е оцелял,защото се е смял!

Потребителски аватар
незабравка
Кафе машина
Регистриран: пон яну 02, 2012 8:29 pm

Мнение от незабравка » съб фев 03, 2018 12:42 pm

mucunka написа:Миналото лято засадих млада магнолия.Четох, че първата година им трябва защита. Завита е с агривело и чул със слама. Да отвивам ли е рано още?
Зимата засега се очертава топла,но никога не са изключени неочаквани обрати и късни студове.Изчакай до март,нали нямаш найлон или нещо друго,което би могло да я запари при сегашните температури?
Разсадник
Изображение

http://www.nezabravkaflowers.com/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Светът е оцелял,защото се е смял!

Потребителски аватар
Margaritenia
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт апр 07, 2015 6:24 pm

Мнение от Margaritenia » съб фев 03, 2018 1:44 pm

Никога не съм си увивала магнолиите за зимата и не съм имала щети.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение

Потребителски аватар
jozefin
Баш кафе майстор
Регистриран: съб дек 05, 2009 11:28 am
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат

Мнение от jozefin » съб фев 03, 2018 1:54 pm

хортензия, наистина си е за яд, голям яд.
Щом е счупена в основата, ако е присадена ще избие от подложката. Ако е на собствен корен ще си имаш пак същата магнолия, но и в двата варианта е върната назад в развитието си. Не ми се вижда удачно да я затрупваш с почва.
mucunka , какъв сорт е? Ако е достатъчно студоустойчива за твоя район не е било необходимо да я завиваш при положение, че е успяла да се вкорени до началото на зимата. По-опасни са пролетните мразове (дано тази година няма такива), които попарват цветовете. Могат да ни лишат от цвят, но не и да убият растението.
За новопосадени магнолии, по-лошо е продължителното засушаване през летните жеги. Но в градините ни това няма как да стане :dovolen:

Отговори

Върни се в “Градински цветя и растения”