Иглика(Primula)

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

май е по-вероятно просто да е махнат увехналия цвят :)
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от greeneyed »

O, да има един отстранен цвят, изсъхнал беше и разваляше визията на растението. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

при игликите съм забелязала нещо много странно - в един период на цъфтеж отгоре на цвета са или плодника или тичинките, а след време май се сменят. Предполагам че това е механизъм да не се самоопрашват, но все пак е интересно дали това става за едно растение или един корен са само с тичинки на повърхността, а друг само с плодници, или просто в началото са с тичинки, а после стават с плодник и точно как се сменят.
На снимката горе на Грини се вижда че в момента всичките цветове са с тичинките навън, а на тази долу се вижда че цветовете са с плодниците навън. Ботанчо кажи нещо по въпроса че ми е любопитно:

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10730
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 373 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от botan »

nadin написа: Фев 7, '19, 09:58 май е по-вероятно просто да е махнат увехналия цвят :)
Говоря за чашката, иначе виждам че венчето е махнато. Обикновената чашка изглежда по този начин:
Изображение
Чашката при Грийни се е превърнала отново в обикновени листа, какъвто е и произхода на чашките. Всички дялове на цвета представляват аналози на обикновени листа, които в процеса на еволюцията са се специализирали да извършват определена функция, различна от обикновените листа за това и са загубили тяхната формата и баграта и са приели нов облик. При някои мутации се формират нови характеристики, а при други, както може би е в случая на Грийни, мутациите връщат белези присъщи за прароднините им. Другият вариант е да е предрусано растението с хормони, и тогава само част от чашките няма да са нормални, а друга нормални, което може и да бъде химеризъм, но по-малко вероятно.
nadin написа: Фев 7, '19, 10:26 при игликите съм забелязала нещо много странно - в един период на цъфтеж отгоре на цвета са или плодника или тичинките, а след време май се сменят. Предполагам че това е механизъм да не се самоопрашват, но все пак е интересно дали това става за едно растение или един корен са само с тичинки на повърхността, а друг само с плодници, или просто в началото са с тичинки, а после стават с плодник и точно как се сменят.
Нямам наблюдения над игликите, но има някои растения които много страдат при самоопрашване, за това са си изградили механизми да го предотвратят, като един от тях е точно "узряването" на мъжките и женските органи да става по различно време. При някои растения узряват първо мъжките, а след това женските, при други обратно. Този мотив обикновено е еднакъв за растенията от един род, а се засичат различни растения в различна фаза благодарение на различията в микроклимата.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Миша »

...Другият вариант е да е предрусано растението с хормони......
При мен така се получава почти винаги, когато ги отглеждам на изкуствено осветление, дори без хормони
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10730
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 373 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от botan »

Интересно! В такъв случай би трябвало да е фенотипно изменение за справяне с неблагоприятни условия. Би било интересно да се наблюдава как се държат при различни условия. Дали другата година при естествена светлина би цъфнала с нормална чашка.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от greeneyed »

Миша написа: Фев 8, '19, 15:11
...Другият вариант е да е предрусано растението с хормони......
При мен така се получава почти винаги, когато ги отглеждам на изкуствено осветление, дори без хормони
Ако оцелее до следващата пролет, ще го снимам да видим без да е дрогирано как ще изглежда.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Миша »

В нормални условия същите растения са с нормални чашки.
Между другото и при някои хибридни петунии съм наблюдавала същото изменение, при Пикосото е почти задължително, при някои сурфинии също, при нормалните петунии от семена не съм забелязала
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7594
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1879 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от pepelqshka71 »

Първата за тази година
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Албена »

Новата ми хубавица! Само Blue без зебра. ;)

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”