Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Публикувай отговор
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Кампанула

Мнение от дарето74 »

Кампанулата е красиво растение, с бели и виолетови цветове. Издържа на ниски температури през зимата. Аз го имам от моята баба, която си ги държи в мазето. Но ми е казвала, че и е презимувала и в градината.
Моите доскоро имаха по някой друг цвят. Сега имат нови разклонения и свежи листенца, а са на 5 градуса.
Изображение
Аз доста ги торих и не ми цъфтяха особено много това лято. А баба не беше чувала за торене, но саксиите и не се виждаха от
цветове.
Neptune
Кафевар/ка/
Мнения: 944
Регистриран на: Яну 12, '10, 18:06
Местоположение: София

Re: Кампанула

Мнение от Neptune »

Кампанулите са два вида - стайни и градински
ето две стайни:
Изображение

Изображение
И две градински:
Изображение

Изображение
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Re: Кампанула

Мнение от дарето74 »

Нептун, много са хубави твоите. Колко цвят.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от Blue sky »

Кампанулите са голям род, обхващаш около 300 вида едно-, дву- и многогидишни растения, всички с цветове приличащи повече или по-малко на камбанки, като има и някои за които е нужна доста асоциативна мисъл, за да бъдат оприличени на такива. Тякои видове са същински джуджета, други са великани, но основно важат две неща, повечето са сини, и всички са красиви. Много благодатно за градините растение, ползвано като структурно с размерите си, за пълнеж между други по-изявени с цвета си растения или като почвопокривно растение за предната част на бордюра или алпинеума, привличат пеперуди, птици и пчели.
Цъфтят през пролетта и лятото, като ако се премахват прецъфтелите цветове, периодът значително се удължава, а някои от видовете изкарват и втора вълна цъфтеж, ако бъдат изрязани след първия.

Ето никои видове кампанули

C. pyramidalis – стравнително по-топлолюбив вид, произхожда от планините на Южна Европа. Достига 1-1,30 м височина, и пирамидални съцветия от звездички с диаметър до 5 см. Цъфти в края на лятото, в бяло или синьо.

Изображение Изображение

C. Medium – Кентърберийски камбани – двугодишен вид, достига на височина от 60 до 90 см, особено се отличава с големите камбани, някои от които изглеждат като чашка, положена в чинийка. Обикновено са сини, но има и бели, розови и лилави. Цъфти в началото на лятото, възможен е и втори цъфтеж, ако се изреже веднага след първия. Добре се съчетава с всички цветя, но особено добре стои с папрати, хости и екзотичната китайска примула - Primula valii

Изображение Изображение Изображение

C. latifolia – гигантска кампанула, многогодишна, цветовете са сини или бели, достига до метър.

Изображение

C. Trachelium – синьо, бяло, розово, с прости или кичести цветове, цъфти през лятото. Популярен е сортът Бернис.

Изображение Изображение

C. glomerata – много популярен многогодишен вид, обикновено е синьо-лилава, но има и бели и розови сортове, цъфти през пролетта и лятото.

Изображение Изображение Изображение Изображение

C. persicifolia – многогодишен, много популярен вид, бели или сини звездички на високи тънки стъбла, достигащи до 1 м.цъфти от юни до септември, произхожда от Южна Европа. Съчетава се чудесно с астилбе, ехинацея, треви, бели маргаритки и гипсофила.

Изображение Изображение

C. americana – висок вид, с нетипични цветове, при засяване през есента е едногодишен вид, при пролетно засяване, двугодишен.

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от Titi »

Никога не съм предполагала, че има такова разнообразие от кампанули. Благодаря, Блу :tzvetentze:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от greeneyed »

Да споделя личен опит с кампанулите.
1. glomerata- много е красива , размножава се сама, но цъфти в ранна пролет за кратко.
Изображение

2.persicifolia- бяла и синя, обилен цъфтеж през цялото лято до късна есен, не боледува, не капризничи.

Изображение

3.platicodon- син и розов, появява се късно в градината - през юни, има вероятност да бъде унищожен неволно, цъфти с красиви едри цветове.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от Blue sky »

Грийни, пробвала ли си да изрежеш гломератата, за да видиш няма ли да има втори цъфтеж? На мен миналото лято една баба ми даде коренчета, при мен ще цъфти за пръв път. Обаче забелязах че при нея цъфтя много дълго през пролетта, и после изкара, даже без подрязване и втори. беше едно такова, рехаво, никакво, но е факт, че имаше цветчета от страничните пъпки. Мисля си, че ако се изреже старателно и се натори хубаво, и втория цъфтеж ще е обилен.
А втората снимка е на кампанула карпатика. Ето малко инфо, което намерих

C. Carpathica – висока 15 - 30cm много подходяща за алпинеуми или отглеждане в сандъче, Предпочита ярко слънце и добре дренирана, бедна почва. Цъфти от юни до Септември с бели или сини цветове, които напълно покриват растението като килим. Специално белият сорт, е известен и с името булчински букет. В градината добре се съчетава с карамфили, седум, сапонария

Изображение Изображение
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от dal »

Грийни потвърждавам това което Блу пише за гломератата-изрязваш ториш поливаш и продължава да цъфти....имам тъмносиня , последния цвят го навя снега декември :dovolen:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от greeneyed »

Вярно, че беше карпатика, Blue sky. :oops: Като ги пренесох в градината, сляпото куче ги извече до шушка! :snif: Сега имам малко бяла в сандъче, пак ще занеса за бордюр. На терасата се развива чудесно- обсипано е цялото сандъче в цвят, много е ефектна.
И за гломератата ще пробвам да изрежа цветовете, след като прецъфтят.Белким се излъже да цъфне повторно. :daaa: Сега видях и съвета на Дал, добре, че ме светнахте, мили дами! :tzeluvka:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dal

Re: Кампанула - камбанки / Campanula sp.

Мнение от dal »

greeneyed написа:Вярно, че беше карпатика, Blue sky. :oops: Като ги пренесох в градината, сляпото куче ги извече до шушка! :snif: Сега имам малко бяла в сандъче, пак ще занеса за бордюр. На терасата се развива чудесно- обсипано е цялото сандъче в цвят, много е ефектна.
И за гломератата ще пробвам да изрежа цветовете, след като прецъфтят.Белким се излъже да цъфне повторно. :daaa: Сега видях и съвета на Дал, добре, че ме светнахте, мили дами! :tzeluvka:
мераклийка съм аз за карпатиките....все от някъде ще намеря едно бяло и едно синьо стръкче ; иде пролет , хора :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”