Аюга, срещниче (Ajuga)

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от botan »

Семейство Устноцветни (Lamiaceae)

Името на рода идва от гръцки, а (без) и jugum (хомот), и се отнася до особената характеристика на рода, при която горната устна на венчето или отсъства или е много слабо изразена. Дори и с преносното значение на думата хомот, името идеално пасва на тези растения - "без тегло" и наистина аюгите са абсолютно безпроблемни за отглеждане. Декоративни са с цветове и с листа. Типичната багра на цветовете в рода е синя, жълта или кремавожълта, но са селектирани форми с розови и бели цветове, освен това за бонус нерядко и присъцветните листа са ярко обагрени. Използват се предимно като почвопокривни и има много сортове с декоративни листа, които включват червени форми и различни типове пъстролистност. В България натурално са разпространени 6 вида.

В Стара планина си намерих една розова форма на пълзящото срещниче (Ajuga reptans)
Изображение

Изображение

Изображение
Струва ми се с по-различен нюанс от Ajuga reptans 'Rosea'. :hmmm: Ако някой има 'Rosea' бих се радвал да сподели, много ми се ще да ги сравня. :)
Ето един от видовете с кремавожълти цветове - Ajuga laxmannii, снимана в дивото:
Изображение
Не е от най-декоративните представители на рода, но определено и тя привлича погледа със светло зелените си листенца и едри цветовете с лилави жики. А също така е и пухкава! :liubov2:

Аюгите са предимно многогодишни, рядко едно- до дву- годишни тревисти ниски растения. Те те са силно зимоустойчиви (до 3-та зона, което е приблизително до -40оС)и запазват листата си изцяло или частично през зимата. Цъфтежа им започва от ранна пролет та чак до юли, като пиковите месеци са май и юни. Предпочитат добре дренирани, кисели почви с рН 3,7-6,5, но толерират широк спектър от почвени характеристики. Харесват влажни почви, но се справят със сушата невероятно добре. Могат да растат на всякаква осветеност, от пълно слънце до пълна сянка, но при по-силно огряване листата ще бъдат по-малки, розетките по-компактни, а цветоносните стъбла повече. Нявмат нужда от допълнително наторяване.

Може да се окажат агресивни, защото имат бърз растеж. Освен това, тъй като повечето видове, от които са селектирани сортовете, които познаваме, са натурално разпространени по нашите земи то не е изключено и да се самонасяват. За това трябва да се полагат грижи относно ограничаването им, като например да се садят в заградени участъци, да се разреждат често и да се премахват прецъфтелите цветоноси. Когато са засадени на слънце се държат по-прилично тъй като растежа им се забавя. Имат здрави дълбоки корени и се използват за закрепване на ерозирали почви, за това е хубаво разреждането да става още докато са млади столоните.

Друга грижа, която всъщност се отнася предимно до пъстолистните сортове е да се следи за типични или албиносни столончета. Трябва да се почистват тъй като първите ще се развиват по-бързо и може накрая цялата туфа да ревертира до по-малко декоративно растение, а албиносите се явяват паразити.

Размножават се чрез столони или разделяне на вече утвърдени розетки. Най добре пре/засаждането да става ранна пролет или есента, като растенията се остават на 25-30 см едно от друго. Единственият проблем, за който знам при аюгите е стъбленото гниене, каквото може да се появи ако розетките са засадени твърде дълбоко или са твърде на гъсто.

Привличат пчели и пеперуди.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от Албена »

Изображение

Май си имам аюга . :D Дворът ни е пълен с такива сини туфички. Любими са на пчелите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от botan »

Да, имаш си пълзящото срещниче (Ajuga reptans) с типичният син цвят. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31677
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1022 пъти
Получил благодарност: 2339 пъти

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от Мария Николова »

Албенче, като се откъснеш цветченце и го смукнеш от дъното, сладИ!!! :ssmiah:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от Албена »

Мария Николова написа:Албенче, като се откъснеш цветченце и го смукнеш от дъното, сладИ!!! :ssmiah:
Ми те пчеличките не са глупави.Сигурно и на тах им слади! :D
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1029 пъти

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от МГХ »

Тази темичка не върви , а много харесвам аюгите .Имам диви в градината и са перфектните сини бурени. А имам и шаренийка цъфнала :lol: :lol: :lol:
Изображение
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от venetka70 »

Ако не греша, това, което имам в алпинеума и сега е цъфнало е вид аюга.
Изображение
Дори не помня от къде го купих. Някой знае ли точния вид на тази красота?
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1029 пъти

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от МГХ »

Ето я моята ,дивата ,самонастанила се в цветята . Изображение
Има я навсякъде.Дори в тревата ,която косим.И в лехите със зеленчуци. Издържа на суша.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1029 пъти

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от МГХ »

Вижте каква красавица имало Ajuga reptans ‘Catlin’s Giant’ Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Аюга, срещниче (Ajuga)

Мнение от botan »

Ajuga reptans 'Valfredda' в комбинация с колхикум и лизимахия
Изображение
Сорта Валфреда се подвизава и под синонима 'Chocolate Chip', характерно за него са тесните тъмни листа.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”