Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от молина »

Илико, божурът ти е голям красавец! :liubov2: Аз подкрепям nadin- не го мести! Аз имам само няколко от бабините божури, но я направих тази грешка да разкопая и местя голямо растение. Ами две години оттогава и още не се възстановил напълно! :ufff: Всъщност съм благодарна, че изобщо оцеля, защото целия го бях осакатила при ваденето. А твоя е още по- голям. Няма ли възможност да преместиш другите растения?

Може ли информация от къде си го купувала? :tzvetoman:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
илико
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1378
Регистриран на: Яну 30, '11, 21:28
Местоположение: Варна

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от илико »

Ох,всеки ден премислям какво да правя :ufff: В момента е 1,5 на 1,5 метра и е вързан.Отпред има ограда,отдясно смокиня,отляво роза.Пак ще умувам.

Купен е от китайската форумна поръчка.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Аз на мойте рокита режа клоните които полягат и оставам само старите които растат на горе, защото искам да растат във височина. така като се вдигнат нагоре прави корона на мойта височина а всички ниски клони ги режа. Така добива вид на малко дръвче и не пречи на ниските около него. Но не знам твоят има ли подходяща структура за такова рязане.
Аватар
илико
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1378
Регистриран на: Яну 30, '11, 21:28
Местоположение: Варна

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от илико »

Благодаря,Nadin ,това е много добро предложеие :ieeee: Ще стане,като прецъфти ще го оформя.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Илико, специално за теб с няколко фотки да те светна, че нямаш представа с какво се каниш да се захванеш.
Беше ми по-лесно да отворя албума, вместо да търся 50-100 страници назад къде съм показвала през 2015 г. подвига си.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Божурът беше стар сорт - Maksima - бял с 1-2 капки червено в средата. Беше на 7-8 години. Сега на новото място стърчат два стръка с листа и една мижава пъпка. :evil:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
илико
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1378
Регистриран на: Яну 30, '11, 21:28
Местоположение: Варна

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от илико »

Мери,добре,че отвори дума за лилиумите,та Надин да ме светне как да спася положението :tzeluvka:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Изображение

След изправянето на Римозата, Quitzin е малко посмачкан :hihihi: от бурята и нея, но е читав! :ieeee: :ieeee:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mileni »

iv.tarlen написа: Май 8, '19, 22:15 Милени на цветарка като теб да обяснявам, иска храна и много любов/второто го има в изобилие, убедена съм/.Цветята и животните се гледат като малките деца!
Ив, храня го, но дебелее само на стебла. Като разперя двете си ръце, не го обхващам, в обръч.
Чудя се, дали да не го разделя наесен :hmmm:

Надин, делила ли си итох?
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

не. Местила съм успешно само тревисти. Те се възстановяват най-лесно. Няма начин да изкопаеш какъвто и да е стар божур без да му начупиш корените и то обикновено най-големите моркови. Веднъж местих една от Барцелите но беше на другата година след първото засаждане и още нямаше големи вкоренени корени. Дървовидните се възстановяват най-трудно а итохите са по средата.
Сега деленето не помага за цъфтежа. При божурите обикновено колкото по-голям е корена толкова по-обилно цъфти. Ако не ти цъфти проблемът е в нещо друго. Освен това итохите се делят доста по-трудно от тревистите, защото пъпките им не са по корените а по началото на стеблата, а те се делят по-трудно.
Моят съвет е първо да видиш дали го грее слънце достатъчно, второ след като изрежеш есента или на пролет изсъхналите листа виж къде са пъпките. При големите туфи обикновено имаш няколко, които са в основата на стеблата на около сантиметър над почвата, трябва да са големи и тъпи отгоре. Това са пъпките от които ще излезнат първите и най-ранни цветоноси. Това е защото не всички пъпки цъфтят по едно и също време. Трябва да имаш и пъпки по-ниско в земята. Ако са големи и те ще цъфнат. Но ако на 2 сантиметра в дълбочина не виждаш обли големи пъпки, няма да ти цъфти. За Итохите правилото за дълбокото засаждане не важи в такава сила като при тревистите, защото те си правят пъпки по стеблото независимо на каква дълбочина са корените.
При мен основен проблем с липсата на обилен цъфтеж при итохите е липсата на слънце, защото са садени на по-сенчести места. Второ нередовно поливане през лятото. Понякога се случвало да не ги поливам близо две седмици. Не вехнат но това се отразява на храненето и образуването на цъфтежни пъпки, защото исползват резервите на морковите вместо да натрупват за следващия сезон. И трето студените зими - есента ако забележите част от пъпките са се образували високо в стеблото, растението ги е хранило и залагало цяло лято. Това е следствие на дървовидния родител. Но зимата тези стебла заедно с пъпките изсъхват и така се отнема част от цъфтежа. Та моят съвет е ако лятото забележите че започват да се формират пъпки в основата на листата на повече от педя над земята и живеете като мен в студен район на България направо ги махайте. Няма смисъл да се изтощава растението. И трето махайте веднага прецъфтелия цвят за да не почне да прави семена. Та това е от мен, дано съм била полезна, че и моят опит с итохите не е кой знае колко голям.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от iv.tarlen »

Чела съм, че не обичат да има до тях в близост големи храсти и дървета заради корените, не обичат да им бъдат закачани.И много слънце.А това изрових от гуглето, причини заради които не цъфтят:
-Те са засадени твърде дълбоко
-Няма достатъчно слънчева светлина
-Вашата почва е тежка за азота
-Растенията са още млади
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”