Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от сюзан »

dar написа: Май 13, '19, 15:04 Сюзан, чудни! Как се казва втория?
Angel cheeks, dar. Миналата година май беше лекичко по-розов, сега е почти бял.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от botan »

Не знам дали чухте за резила в защитената местност на теснолистният божур край Божурище, Софийско. Собствениците на ниви покрай местността с оранта я засегнаха и сега някакви коренища тъжно се подават из буците. Не вярвам тези коренища да оцелеят ако някой не се погрижи за тях. Знаете ли дали са предприети някакви мерки?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Дим написа: Май 13, '19, 16:20 Мери,може ли един неделикатен въпрос?На колко етажа ти е градинката та събираш толкоз много красота А?? ;) ;) ;)
Диме, :gush: мястото ми е болезнено много за ставите, пък красотата ми взема акъла и тъй, без капка акъл, :sgiggle: поръчвам без да се сещам за ставите. :srofl:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

botan написа: Май 13, '19, 19:06 Не знам дали чухте за резила в защитената местност на теснолистният божур край Божурище, Софийско. Собствениците на ниви покрай местността с оранта я засегнаха и сега някакви коренища тъжно се подават из буците. Не вярвам тези коренища да оцелеят ако някой не се погрижи за тях. Знаете ли дали са предприети някакви мерки?
Още есента след като бяха изкопали грудките след оран писах в групата във фесбука за дивите цветя, дето бъка от ботаници и еколози, да вземе някой да отиде и да събере току що изровените грудки и да ги засади в саксии. Един от администраторите каза че ще отиде и толкоз от тогава ни вопъл ни стон. Аз много се дразня защото се пишат оплаквания и се гони като империалист, всеки който се е снимал с откъснато растение, но като дойде време да се спаси някое растение нищо не се прави. Ако някой от нас беше отишъл да събере грудките щеше да се вдигне врява до небесата че се крадат защитени растения, така че аз и затова не отидох. Трябваше да се направи от някой който има разрешение за събиране на редки растения, но така и не разбрах какво е станало, а щом все още се виждат стари и изсъхнали грудки значи нищо не се е направило по въпроса.
Иначе един теснолистен божур от семка до цъфтеж му трябват най-малко 5 години при опитмални условия. Това го казвам от опит. Тези грудки не бяха малки и може би за около 3 години щеше да има малки цъфтящи растения на ново място по-далеч от нивите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от botan »

С пролетната оран са забърсали нова двуметрова ивица до колкото разбрах. Може и да са свежи.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

botan написа: Май 13, '19, 19:06 Не знам дали чухте за резила в защитената местност на теснолистният божур край Божурище, Софийско. Собствениците на ниви покрай местността с оранта я засегнаха и сега някакви коренища тъжно се подават из буците. Не вярвам тези коренища да оцелеят ако някой не се погрижи за тях. Знаете ли дали са предприети някакви мерки?
Не са собствениците. :sneee: Арендаторите са. :sdaaa: Те и полските пътища разорават, за да добавят към блока си още 600-700 кв.м.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от clock »

Днес, от сутринта до привечер

Julia Rose
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
илико
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1378
Регистриран на: Яну 30, '11, 21:28
Местоположение: Варна

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от илико »

coral sunset
Изображение
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2389
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mds777 »

Днес ми цъфна за първа година този. Трябваше да е Red Sarah Bernhardt, но мисля, че не отговаря на този в интенет.

Изображение
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от maleas »

mds777 написа: Май 15, '19, 20:34 Днес ми цъфна за първа година този. Трябваше да е Red Sarah Bernhardt, но мисля, че не отговаря на този в интенет.

Изображение
При теб ли беше объркването?
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”