Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

И понеже стана дума за дивите сортове да ви покажа някои от любимите.
На първо място са нашите диви божури:

paeonia-tenuifolia - обикновената форма
Изображение

paeonia-tenuifolia - гъстата форма
Изображение

paeonia pelegrina:
Изображение

На Муроф жълтия paeonia mlokosewitschii - кавказки вид
Изображение

paeonia cambessedesii - този е от балеарските острови и майорка - много рядък вид в диво състояние и с все още не съвсем ясна студоустойчивост
Изображение

Paeonia_mascula - южна европа
Изображение

Paeonia_daurica - крим, близкия изток
Изображение

Paeonia anomala - монголия, китай, русия
Изображение

paeonia emodi - паикистан, индия, китай
Изображение

Това са все тревисти и са много популярни сред хибридизаторите, защото ги ползват за да създават разни екзотични сортове на лактифлората, който е основата на съвременните сортове тревисти божури.
На мен ми харесва това че дори и след като прецъфтят остават много красиви компактни храстчета, не се налагат опори и подръжка на цвета и по-дребните форми са подходящи за скални кътове.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31678
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2340 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Изображение
Дали е имало в някаква поръчка с такъв пакистанец?
Блъскам си акъла и не се сещам кой ми е подарил божур, на който първия цвят (още е във фотото) днес се оказа точно такъв.
Мислех първо да си свърша започнатата работа, но само заради божура още сега ще вкарам снимките, за да го разпознае Надин. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31678
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2340 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Изображение

Не знам името на божура и името на форумното другарче, което ми го е подарило. :ufff: :eeeh:
Благодаря за тази красота! :sheart: :sdance: :ssvirka: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Виола »

Мимка, изглежда почти като моя, за който писах, че расте на един корен с лилавия. Отдолу се вижда другия цвят.
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31678
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2340 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Вили, същият е! :ieeee: Моя толкова е бързал, че тръгнал да цъфти само с един ред листенца. :sgiggle: А твоя е изчакал да се наредят всичките. :lol:
Засилих се да те питам за името, но той е под прикритие. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Аника »

hosta127 написа: Фев 17, '19, 12:54 оф, ще го изчакам да видя дали ще пусне поне пъпки, че после да не ми е жал като го пр еместя, сега дърветата нямат листа и е влажна почвата, дано да се осефери ,но лятото става адска суша ,така че при всички случаи му предстои местене :hmmm:
Знам го тоя дядо, той продава дървовидни, имам 2 от него-единия в бургаско, другия в София, на частично слънце. Софийският никога не е цъфтял (близо 5год), бургаският цъфна още на 2-та година след засаждането.Ето го (дано не бъркам, че там са няколко)-сега:



Изображение
Аватар
stanislava.hristova
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Апр 3, '19, 00:31

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от stanislava.hristova »

Здравейте! Имам и аз божур в градинката на блока, наследство от бабата на мъжа ми, тя го е садила. Много е красив и вече се е отрупал с цветни пъпки, с нетърпение чакам да цъфне 😊. Нямам идея какъв е обаче..., някой ако разпознае сорта, ще се радвам да го науча. Ето снимки от миналата пролет.

Изображение

Изображение
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от hosta127 »

Аника написа: Апр 17, '19, 23:56
Знам го тоя дядо, той продава дървовидни, ..... Софийският никога не е цъфтял (близо 5год), бургаският цъфна още на 2-та година след засаждането.
странно ... и каква може да бъде причината да не цъфти ? :hmmm: :hmmm: :hmmm: моя го купих прецъфтял , началото на май последния ден от флората , ако веднъж е цъфтял , каква може да е причината сега да не цъфти ?
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Виола »

Ако, например, е засаден много на дълбоко. В такъв случай дървовидния божур започва да прави собствени корени и може да отнеме няколко години, докато започне да цъфти. Аз имам няколко такива случая, единия от които е с този божур. Засадих го преди не помня вече колко години, бяхме правили една обща поръчка от Китай. Цъфна едва тази година.
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31678
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2340 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Виолка, и при мен се повтаря твоя случай. :lol:

Изображение

Третата пъпка на този божур е с баграта на този цвят! :lol: А този център се оформя като пъпка. :o
По-късно ще щракна и покажа снимките. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”