Арабис, Гъшарка (Arabis)

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от botan »

Имам си един арабис, сорт на Arabis procurrens, който селектирах докато работех в БАН. Заради високите температури зимата милият се излъга и напуска цветонси, пък и аз малко го форсирах, на топличко вкъщи докато го подредя на мястото му. Интересно е, че стоически издържа -17оС со се цветонсите и те не се повредиха. Почервеняха му листата от сруд, което скри пъстролистието, но е невредим макар и в саксия на балкона.
Изображение
Една част си я прибрах зимата в неотоплявана стая за всеки случай и те изглеждат така:
Изображение
Било им е по-тъмничко, но пък пъстролистието се вижда. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от libra »

Интересен е ,особено в червеното си състояние.Баща му е по-светъл и вариегатен,нали?
Ще чупиш ли малко? Ще ти дам розАв,вече е цъфнал при мен.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от botan »

Не го размножавам, използвах това че е цъфнал за да отворя тема за арабисите. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 857 пъти
Получил благодарност: 1721 пъти

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от Гео, граф »

Имам обикновен бял арабис. Не ме питайте за сорт, защото нямам идея какъв е. Преди пет години забодох четири (4) коренчета в един проливен дъжд. Хванаха се три от тях. На следващата година вече можех да раздам няколко пъти повече. На третата се налагаше да намалявам популацията с минимум 70 %, защото се оказа голям агресор. Почти по всяко годишно време с изключение на най-големите студове и най-силните жеги може да се размножава този любим бурен. Прави чудни почвопокривни килими, а през април за около 2-3 седмици те се увенчават с разкошни облаци от цвят, като пяна върху чаша бира :nod: . Обича слънце, няма никакво значение върху каква почва се сади, важното е да я има и докато се прихване, да получава повечко вода. Непретенциозно и благодарно цвете за бордюри или петна. Който има нужда и го харесва - да сФирка на лични :daaa:

Ето една снимка от 19 април 2015 :!:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от botan »

Голяма част от арабисите са бели, така че цвета не може да се използва като видов признак. Също така има и с жълти и розово-лилавеникави венчелистчета.
Твоят ми прилича на Arabis caucasica, но снимката е доста далечна и не съм сигурен. А тази кавказка гъшарка каква страхотна пъстролистна форма имаа... :potekoha:
Изображение
:liubov2:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
bell

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от bell »

Е, много е хубав твоя, Ботан :tzvetoman:
При мен от вчера цъфти този, но още не е отворил масово, някакъв пъстролистен е.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
За обличане на камъни е прекрасен и превзема всичко и май имам още един друг бял, но още му е рано.
А, тази кавказка гъшарка ще зимува ли у нас?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от botan »

Хубав защото снимката е от близо, ако той е на земята, а ти го гледаш изправена няма дори да си личи, че е с двуцветни листа. :mrgreen:
Кавказката гъшарка е Arabis caucasica, презимува и още как, мяркал съм пъстролистният й вариант из на някой градините, ама не мога да си спомня на кого. :nod:
Твоят арабис също е Arabis procurrens . С пъстрите листа е сорт 'Variegata', а с тъмните листа са или ревертирали до дивият вариант растения (което е по-честото явление) или се е формирал като моят сорт заради химерната природа на "белият" сорт.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
bell

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от bell »

Ботан :tzvetentze:
botan написа:Не го размножавам, използвах това че е цъфнал за да отворя тема за арабисите. :)
Е, размножи го с времето, а при студовете май всички пъстролистни потъмняват и при аюгата съм го забелязала :hmmm:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от botan »

Не, той си се множи като всеки арабис - с еспоненциални темпове, ама не искам да го разпространявам за момента. Някой ден живот и здраве. :stiskam:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
bell

Re: Арабис, Гъшарка (Arabis)

Мнение от bell »

Ко? .... не.... :lol:

/това с темповете не го схванах/
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”