Хемерокалис Hemerocallis

Публикувай отговор
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Leila123 »

miltonia написа: Окт 13, '18, 23:32 Лейла, ти умора нямаш ли?! :nod:
Току-що приключи с тегавите таблици и вече не те свърта- рози ти се режат, хемета разсаждаш.. :hihihi:
За розите- добре, но с хеметата малко си сбъркала, те цъфтят повече, когато направят туфа от няколко ветрила.
А и според Мерка времето им за разсаждане е в края на август. Аз обаче това не го знаех и миналата година ги разсаждах ноември и пак оцеляха. :angelche:
Хемерокалисът е лятно цвете, цъфти през юли-август за различно дълъг период според сорта. Малко са сортовете, които са реблуминг и цъфтят повторно през есента.
Ами ходихме да зазимяваме вилата днес, както си разбрала :lol: Аз нищичко не знам за хемерокалисите. Купих ги от една Флора преди 2 години май беше, засадих ги и от тогава не съм ги пипала. Обаче не цъфтят всички ветрила, а само едно. И това е за цяло лято. Затова реших, че сигурно им е тясно и да ги поосвободя.... :mrgreen: Е, дано оцелеят! И да цъфтят. Засега повече не смятам да взимам, въпреки че разбрах, че не са капризни и оцеляват при всякакви условия.
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 228 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от miltonia »

Търпение! Следващото лято едва ли ще цъфнат, но след две-три години :!: :twisted: ще имаш истински букети. Вярно е, че не всички ветрила цъфтят, но ако туфата е достатъчно пораснала, ще пусне 4-5 цветоноса с по 20-30 пъпки на всеки. Някои сортове образуват по 250-300 цвята за сезон. Идеално цвете за вилата е- издържа на всичко и не иска никакви грижи, само изрязваш пожълтелите листа в късна есен и се радваш, като нацъфти! :ieeee:
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 228 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от miltonia »

И да отбележа края на сезона при мен със цвят на Moonlit Masquerade.
Изображение

Проверих, първата снимка на хеме в темата е на Kim от 4 май, пак негова, струва ми се. :nod:
Кой казва, че хеметата цъфтят кратко?! :angelche:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2192 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Изображение
Ехааааа! :o :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: Имаме хеме рекордьор - Moonlit Masquerade!!! :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh:
от kim » пет май 04, 2018 8:34 pm

Първият цъфнал днес

Изображение
Его го!!!
Той Е първенецът по най-дълго цъфтене! :liubov2: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Неделя »

Здравейте!
Имам скъп подарък от едно щедро сърце /сещате се за кого говоря/...3 броя хемерокалиси ..и понеже мястото, което ще обитават в бъдеще в момента се тъпче от майстори всякакви, съм ги насадила в големи саксии, дори пуснаха доста нови листа. Питането ми е, ако се наложи, могат ли да зимуват така или трябва да са в градината преди да започне да замръзва земята?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от libra »

Най-добре ги засади,за да не ги мислиш.А и така ще са си най-добре.По вашия край има топло до по-късно време.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Неделя »

Благодаря, Либра! :tzvetentze:
Ще ги насадя, веднага след като "измета" след майсторите, чакам този момент с огромно нетърпение. А на тях май не им се отива :eeeh: :snif: Дано не е започнало да замръзва
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от libra »

Дори да замръзне в някой момент,след това ще има хубаво време.Това растение си има резерви в коренището.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2192 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Като изметеш след майсторите, Неделя, мястото ще е отъпкано като асфалт подир валяк. Обърни с права лопата, прекопай с мотика, а накрая дръпни търмъка. Изрови им по-големки дупки. Насипвай пръстта и я стръсквай, за да се промуши между корените, въздух да не остава. Засипваш докъдето е бил в саксията и поливаш обилно.
Накрая подсипи пръст върху полятото място.
Това са ти всичките грижи за китката. :mrgreen: Събираш търпение да направят поне по 3 ветрила и ще имаш цвят. :stiskam:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Неделя »

Благодаря Либра, Мария, за подробното разяснение! :gush: :gush:
Ще бъде направено! :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”