Хемерокалис Hemerocallis

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

libra написа: Юли 1, '18, 16:18 Meрко ,ти така измисли конкурса ,че твоята колекция да не участва.За това имаш лична задача от мен да представиш твоята класация от твоята колекция ,може да включва и други.Ако някъде пък си срещнала нещо ,което да ти е грабнало окото,няма проблем да го включиш..Очакванията са ми за 10-на любими хемета.
Идеята ми е да излъчим десетина сорта,които най-много са ни впечатлили.Защото,за мен ,ако не е в цял ръзст и снимка на цвета ,не бих могла да преценявам сорта.Също ,интересуват ме сортове ,които се размножават бързо.
Споко, девойко! Нека да свърши конкурса и тогава да направя класация на моите хемета, за мен ще е... ъъъъ... ами истинска порция мелба!
Като стана дума, нека да ви кажа нещо като една видна ценителка на сладолед и мелба.
Както има дизел на Дизел, силует на финансов м-р Силует, има и мелба на Мелба. Нели Мелба е артистичното име на австралийска оперна певица от 20-те и 30-те години на миналия век. (Двете й рожденни имена са с по 12-13 букви и трябва да имаш резервен език, след като го изкълчиш в опит да ги разчетеш. :evil: )
С почит към таланта й, някой е измислил съвсем нов десерт, дал му името мелба и направил неочаквано голям бизнес-удар.
Със светкавичната бързина на модата във всички времена, мелбата обиколила целия свят.
И продължава да го владее, след като имената на десетки оперни светила са изпратили в забвението името на някогашната прима Нели Мелба.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7665
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2214 пъти
Получил благодарност: 1232 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от pepelqshka71 »

Мери, благодаря за специалната фотка :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka: . Хеметата ти са убийствени. Някои от тях разпознавам и в моята градина. Не мога да слагам снимки през телефона, но като остане време ще се похваля и аз с новозагорчетата.
Имам стела доро :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: , само, че при мен е по скоро светло оранжев, отколкото наситено жълт. Такъв един с нежни тънички листета и прекрасни цветове :ieeee: :ieeee: :ieeee:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Албена »

Мерко,поляната ти е вълшебна! :potekoha:

Сортова характеристика ли е това ,че листата на цвета са подвити назад? Цъфти за първи път ,макар че е две годишен .Върви доста хилав. Може би при мен не му харесва. :hmmm:

Изображение
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Неделя »

Мария Николова написа: Юли 1, '18, 15:59
Изображение

Поглед към полянката от втория етаж с варио. :daaa: :dovolen:
Леле... :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Мерси, Неделя!
Албенче, нямам го този хубавец, но на всички показвани снимки тук е все с така силно подвити листенца.
Несъмнено е сортова особеност! :daaa:
Имам 1-2, които доста се подвиват, но по-слабо и понякога ги мързи. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 253 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Skio »

Murof написа: Юни 30, '18, 20:44
Стана ми интересно и се разрових, установих , че на Hemerocallis lilioasphodelus му казват "лимонена лилия"... утре пак ще го мириша...днес духаше вятър и може да съм се объркал, а има вероятност, моя да не е lilioasphodelus. :hmmm:
Hemerocallis minor би трябвало да притежава лек аромат. Приятен.

Благодарение на вас научих нещо ново и ми олекна на сърцето. Срещах споменати някакви си турски и златни спонтанни лилиуми и като кръстосвам(най-вече за орхидеи) все се оглеждах с трепет, да не би да ми блесне нещо невиждано пред очите.
Пък те, италианците, имали същата народна дума и за лилиум, и за хеме... :lol: :lol:

Та H.fulva се оказа "турският", а H. lilioasphodelus бил въпросният "позлатен лилиум". И двата сорта биват ползвани за храна - мариновани пъпки и полуотворени цветове. А на фулвата и петалите, сурови.
То вярно, че няколко дни все за снимки и цветове говорихме, но забелязах, че наистина разни продавачи въртят снимката на H.drumondii за lilioasphodelus(не мога да знам какво доставят на клиентите си) и понеже твоят(на твоята снимка) определено оранжевее, то ти само трябва да задълбаеш да установиш, но ароматът му единодушно го описват като приятен, сладостен.

H. lilioasphodelus в Европа се среща спонтанен само в Италия и Франция. Потърсих снимка, направена лично от някого, и ето това е Златният лилиум, Лимонена лилия и т.н.

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 253 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Skio »

Албена написа: Юли 2, '18, 08:02

Сортова характеристика ли е това ,че листата на цвета са подвити назад?
Албена, ако ти се занимава, метни поглед тук и ще ти стане ясно :P

https://www.daylilies.org/ahs_dictionar ... _form.html

Мария, и аз съм любопитна как ще си направиш класацията на само 10 хемета.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от libra »

Ами,гледах да не съм много нахална да й искам класация на 100-те.Искаше ми се класация Грабна ми окото или Не е за изпускане
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 253 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Skio »

mama_li написа: Юни 30, '18, 18:02 Моля, не ми се сърдете, че са без имена! Трябва да ровя из файлове от 2011г!

Изображение


Мама-ли, отваряш ми работа :lol: Това красиво нещо абсолютно трябва да го гласуваме в другата тема, да би му изнамерила името.

Либра, класация "Не е за изпускане" е много точно казано. Всъщност в конкурса е това, което се прави колективно, и ще бъде интересно да се узнае доколко мнението на Мерка се припокрива с вкусовете на тълпата.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Всъщност в конкурса е това, което се прави колективно, и ще бъде интересно да се узнае доколко мнението на Мерка се припокрива с вкусовете на тълпата.
Енергично протестирам срещу употребата на поставената в курсив на дума, която е неуместна в Хобикафе.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”