Салвия / Salvia sp.

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Di_Va »

Lilly, ти си съкровище! Благодаря ти, мила! :tzvetentze: Още днес ще резна клонки за вкореняване! А презимуваха и двете растения в саксии на остъклен балкон и си бяха супер, на пролет едната сложих в градината и стана чудесна, другата остана в саксията и загина, подозрам, че изсъхна.
А при мен кърито, ако това дето го имам е къри де :lol: , ама това трябва да е, та то си презимува прекрасно вече две зими и без всякакви защити и глезотии, надявам се така да си продължи :stiskam: ! И последен въпрос, кога е добре да извадя салвията от земята?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lilly »

Шах и мат :lol:
Какво къри отглеждаш навън ?
helichrysum italicum - ето това гледам аз , също е 8-ма зона, първата година не го бях догледала и си умря без проблем и вече 2 г го изваждам от земята и го прибирам. Хич не страда - напролет си го слагам обратно там, откъдето съм го извадила.
Кога ги вадя ... това е краят на градинарския сезон :snif: - прибирам маркучи, инструменти...и растенията от 8 зона.
На тия от 7-ма/и не само/ - правя укрития с полудъги и фолио с въздушни мехурчета.
Плектрантуса и ипомеята - резниците трябва да се направят преди да падне под 0-та. Плектрантуса също ще извадя , но той е тропическо растение, така че няма да чакам края на ноември- декември, защото може и да го изгубя.
сакъзчетата стоят до последно навън / -2 - 3 / , завити с агривело нощем.
Многогодишния босилек прибирам преди да стане 0 ..
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от sofy »

Лили, кърито, т.е. helichrysum italicum ;) и при мен преживява безпроблемно зимите.Да не би твоето да е загинало от задържане на вода?
Много го харесвам това растение -на най-големият пек и суша се чувства добре. Имам 4-5 корена. Миналата зима беше по- мека, но предишната си беше сериозна. Наличните тогава 2 корена я преживяха безпроблемно. На отцедливо място е.
Сега се поразрових-наистина го дават 7 зона. Може бе моите растения преди две зими са били много малки и снегът ги е покрил изцяло :hmmm: , а може и просто да съм улучила мястото. Дори не знаех, че зимата може да е проблем за кърито.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lilly »

sofy написа: Сеп 22, '18, 19:18 Лили, кърито, т.е. helichrysum italicum ;) и при мен преживява безпроблемно зимите.Да не би твоето да е загинало от задържане на вода?
Много го харесвам това растение -на най-големият пек и суша се чувства добре. Имам 4-5 корена. Миналата зима беше по- мека, но предишната си беше сериозна. Наличните тогава 2 корена я преживяха безпроблемно. На отцедливо място е.
Почвата наистина е много лоша / тежка глина с камъни/ , ама растението навсякъде е сложено в 8-ма зона :hmmm: , в най-добрия случай - 7-ма
Размножила съм го, защото много го харесвам и ще пробвам тая зима да оставя някое навън - ясно е, че в много от случаите в различните източници просто преписват първата попаднала им информация . Щом вече двама казват, че зимува без проблем ... нямам обяснение.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Di_Va »

Лили, за същото това растение става дума и да, оцелява си, а почвата при мен е също глина тежка. Пробвай да го презимуваш вън, щом като имаш вкоренени резници, може пък да се получи :stiskam: ! Резници от него късно ли е сега да се вкоренят?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lilly »

Многогодишно медоносно растение.
Минималната температура, която издържа е (-5°С).
Използва се като подправка и билка.

ето я информацията на Стрелиция :D за кърито

Мисля, че по-добър сезон е късната пролет - ранно лято /тогава вкоренявам изрязаните след прецъфтяване растения/.
Но сега също залагам резници - есените обикновено са топли, има доста време до големите студове, а когато силно захладнее - прибирам тавите на балкон , който е много светъл и не е много топъл. Честно - не си правя статистика за успеваемост, защото залагам по много резници и ако всичко оживее, няма какво да го правя.
Сега залагам резниците на флокса / той до сега цъфтя-няма как да го изрежа :D / , артемизиите , сакъзчетата..
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Kaira »

От днес
Изображение

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Di_Va »

Ето как изглеждат вкоренените през септември резници Hot lips - вече има цъфнало! Лили, още веднъж благодаря :tzeluvka: :tzvetentze: !

Изображение

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Di_Va »

Аз пак при салвията :) , имам усещането, че моята на двора, зимувала без всякакво укритие, (не че нямах планове за такова ), ще я бъде :stiskam: ! Има си листенца свежи, въобще изглежда екстра за това време на годината, надявам се да оцелее! Имам и три вкоренени резника, които не зная дали е време да слагам на двора, или да почакам още месец :hmmm: ?
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2204
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1140 пъти
Получил благодарност: 472 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от daneda »

Мисля, че трябва да изчакаш с вкоренените резници, да се затопли хубаво земята и тогава /поне така съм чувала от Миша/!
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”