Салвия / Salvia sp.

Публикувай отговор
незабравка

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от незабравка »

Много харесвам салвиите ,като дисплей -ето ги моите бели.обаче да ме прощавате-много зле ми мирише-на котешко пишу и не смея да си направя чай ,макар,че е полезна толкова. :|

Изображение

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от libra »

Ами,точно тази полезност я пропускаш тогава.На мен също ароматът е неприятен и не съм си правила чай от салвия.
Можеш да я смесиш с други ароматни билки и така да минава в навалицата.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Албена »

Ето я моята Salvia Nutans, "Танцуващата с вятъра" :ieeemyzh:

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 266 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lilly »

Salvia sclarea var. turkestanica
Изображение

Изображение
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Kaira »

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от calico »

libra написа: Юли 1, '17, 21:54 Ами,точно тази полезност я пропускаш тогава.На мен също ароматът е неприятен и не съм си правила чай от салвия.
Можеш да я смесиш с други ароматни билки и така да минава в навалицата.
Либре, Авицена е казал, че имаш ли салвия в градината, имаш цялата природна аптека. :daaa:
моето храстче го режа веднъж на 2-3 години, иначе не суша листа, то си е вечнозелено и зимата, и си бера 3-4 листенца които слягам към всеки чай. Опитай да пиеш смес от мащерка и 2-3 листа салвия, така ще ти мирише повече на мащерка.
Чаят от салвия е наистина много добър при всякакви грипни и простудни случки.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от libra »

Calico,толкова се захласвам по синичкото на салвията,че си я държа цъфнала докато пусне семена.И не знам кога се бере и как се подрязва.А и тоя вечен дъжд съвсем ме демотивира да си оправям подправките,но вече няма на къде.Наистина трябва да я смесвам с други билки,че много обичам такива чайове.
Като бях малка ,бях много слаба и баба ми беше решила да ме подсилва със сок от салвия.Няма какво друго да е било,като върна лентата.Беше адски горчиво и от тогава не съм с много възхитени чувства към нея.
Сега какво да я правя ,тя е вдървесена ,до къде да я режа?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 350 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Di_Va »

Някой дали е успял да презимува salvia m. Hot Lips? Имах две от Пландорекс 13, едната, засадена на двора и е прекрасно растение в момента, а другата - в саксия на балкона, загина. Сега се чудя как да опазя оцелялата, ако я затрупам с листа, дали има шанс да оцелее зимата :?: или да откопавам и в саксия...ама кога?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 350 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Di_Va »

Di_Va написа: Сеп 18, '18, 09:07 Някой дали е успял да презимува salvia m. Hot Lips? Имах две от Пландорекс 13, едната, засадена на двора и е прекрасно растение в момента, а другата - в саксия на балкона, загина. Сега се чудя как да опазя оцелялата, ако я затрупам с листа, дали има шанс да оцелее зимата :?: или да откопавам и в саксия...ама кога?
Подновявам си питането за салвията, моля за съвет по презимуването ѝ!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 266 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lilly »

А мииии.. на мен не ми стана ясно съвсем :hmmm: .
Ако е Пландорекс 13 , ти си я получила миналата есен . Къде презимува оцелялата ?
Ти казваш - тая в саксията умря, тая в градината е супер. От кога е в градината ?
Погледнах тая салвия - въпреки разминаването в информацията в различните сайтове, тя си е 8-ма зона / потвърдено във форуми/.
Коментирали сме го много пъти - дори морето и Южна Б-я не са в тая зона.
Дори и в топли зими като миналата, винаги има периоди на доста ниски Т - в които дори растения от 7 -ма зона трудно оцеляват.
Така че - какво бих направила аз
-ще направя резници / салвиите се прихващат много лесно/ - и ще ти отгледам заедно със сакъзчетата вътре
-ще извадя растението от градината, слагам в голяма саксия и прибирам ...трябва да се подреже преди това
Така при мен презимува кърито, Salvia elegans, pennisetum atropurpureum, формиум , salvia victoria ..
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”