Голтерия за градината

Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Голтерия за градината

Мнение от Leni »

Момичета надявам се няма да се сърдите че почвам тази тема, но не намерих тема за Гаултерия, пък си мисля че онези от вас, особено с външни градини ще харесат растението.
Става въпрос за Гаултерия.
Тази година се сдобих с него (подарък от мама), но по-скоро заради малката площ ще го гледам като декоративно растение и на пролет ще го размножим за балкона.
Страшно ми хареса тъй като (особено сега преди Коледа) придава един особен чар и уют....

Изображение
Изображение

Иначе малко инфо взето от тук-там

Гаултерия (Gaultheria fragrantissima) представлява вечнозелен, ароматен полухраст, принадлежащ към семейство Ericaceae.
Gaultheria adenothrix е вечнозелен храст, достигащ на височина до 0.3 метра. Принадлежи към семейство Ericaceae. Растението се явява почвопокривно. Расте в основата на дървета и храсти, в местата на естественото си разпространение.
Всъщност на височина не е много, но пък на ширина може да се разпространи неограничено, стига да има място. По принцип е външно растение, много подходящо за градина, но може да се отглежда и като декоративно в саксия – стои много кокетно. Лятно време може да цъфти с дребни бели цветове подобно на камбанки, а в началото на есента образува дребни червени (подобно на горски) плодове, които се задържат и през зимата. Освен това някои сортове Гаултерия през зимата обагрят и листата си в червен цвят. По нашата тук-там вече са започнали.
Освен като домашно растение обаче, Гаултерията може и да ви е допълнение към домашната билкова аптека. Оказва се че растението има много ползи за организма. Червения плод е със специфичен аромат, а от листата може да са правят запарки за чай срещу стомашни разтройства. По принцип червения плод е ядлив, но не и директно откъснат от растението. По-скоро влиза в състава на други продукти и се използва и в козметиката и ароматерапията, като успокояващо средство.
Хубавото на Гаултерията е, че се приспособява към различни условия (горещини и студ) важното е да вирее в почва която почти никога не изсъхва.

Ето и един линк с доста подробна информация
http://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE% ... 0%B8%D1%8F

Ако някой гледа да дава акъл :tzvetentze:
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Галутрерия за градината

Мнение от muny7 »

Гледам е силно казано, но да споделя. Миналата зима си взех и от страх да не измръзне го държах в стая с парно и си отиде бързо бързо :snif: . Тази есен пак си взех и направо го забодох със саксията в градината, защото напролет така или иначе ще го местя, но ще зимува на вън, засега е добре :daaa: . Наблюденията ми са че няма да е по-високо от педя но за сметка на това ще расте на страни. От семейство ерикови е така че кисела почва/торф и мека вода + шарена сянка. Ето го

Изображение
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Галутрерия за градината

Мнение от къщичка »

Това е разкошно! Щом естествения му хабитат е под дърветата, значи обича сянка, така ли?
Имам място под дърветата, вие откъде си купихте растението?

П.П. Дават го зона 8, не е за мен :snif:
И височина 1-2 м в различни сайтове. А камбанките били ароматни и много красиви.
Ех, жалко!
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Галутрерия за градината

Мнение от muny7 »

Споко Светле ! Ако презимува при мен ще имаш от него :daaa: . Няма да стане метри или поне не на височина, може след някакви години на широчина да се разрастне. А важния въпрос при теб е с каква твърдост ти е водата ???
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
незабравка

Re: Голтерия за градината

Мнение от незабравка »

Голтерията е много капризно растение по отношение на киселинността на почвата.В седма зона издържа без проблем.Ако стриктто спазвате условията за отглеждане може да имате успех с него.Могат да го убият-варовита почва,универсален минерален тор,пепел,оборска тор,чешмяна вода,вода с по-висока минерализация,силно слънце и горещина.Има страхотни сортове с червени,нежнорозови,цикламени и бели плодчета. :nod:
Аватар
ljutamila
Виенско кафе
Мнения: 398
Регистриран на: Май 24, '11, 19:48
Местоположение: София

Re: Голтерия за градината

Мнение от ljutamila »

Вече 6-7 години убивам поне по една. Отглеждам ги на място, където рододендрони и азалии растат без проблеми: влажен въздух, кисела почва, мека вода... Но не й харесват ниските зимни температури.
През зимата нормално става за няколко дни -15 до -20 градуса. А толкова ги харесвам. Ще продължа да ги мъча.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”