Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от botan »

Сладури, къ па я познахте, че е най-обикновената като имаме поне 3 вида морфологично сходни до Euphorbia cyparissias. :lol: :lol: :lol:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от Еличка »

botan написа: Апр 17, '19, 19:15 Сладури, къ па я познахте, че е най-обикновената като имаме поне 3 вида морфологично сходни до Euphorbia cyparissias. :lol: :lol: :lol:
Лелеее, пак ни разби! Амиииииии, за мен лично не е много важно името и презимето, важно е да знам как да отглеждам дадено растение. Преди да откопая нещо, го търся дали не е защитено, задължително! И преди месец си откопах една еуфорбия, пак много красива (май всички ги обичам, без тези дето приличат на еделвайс 😹). Първо я снимах и за щастие Plantsnap ми я разпозна, ама пак ѝ забравих името. Стъблото ѝ е по-храстовидно и листата твърди. Виждам, че от корена е изкарала чисто ново стъбълце, душичка ❤️
П. П. Не съм по сантиментите, но мога да съм искрена - Ботане, липсваше!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от Еличка »

Ето я тази еуфорбия, дето снощи писах, снимах я одеве. Колко ли голяма става?
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1724 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от Гео, граф »

botan написа: Апр 17, '19, 19:15 Сладури, къ па я познахте, че е най-обикновената като имаме поне 3 вида морфологично сходни до Euphorbia cyparissias. :lol: :lol: :lol:
Много ми е кеф като се появиш и ни набиеш кофите, дете, и най-често на мене с мойта голяма уста, бързи пръсти и всеизвестна разсеяност :ssmiah: :ssmiah: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от botan »

Това е горска млечка (Euphorbia amigdaloides) тя се отглежда като декоративно растение много отдавна в Европа, даже има и много интересни истории около нея. Като започнем от видовият й епитет, който директно преведен означава бадемоподобен. И кое й е подобното на бадем? Доста се зачудих като за пръв път обърнах внимание на тази странност и си викам тук ще да има някакъв дълбок смисъл, някоя дребна характеристика със сигурност ще прилича до сущ като друга по бадемовите дръвчета, а когато разрових литературата се оказа, че листата просто имали форма на ядката. :ufff: :lol:

Друга пък интересна история се върти около турският подвид, който изначално е бил събран през 1891 г. от една аристократична мадама на име Мари Ан Роб от горите край Истанбул. Тя не била ботаник, за това със сигурност красотата на растението я е подтикнало, ама не върви за дама по онова време да рови и мъкне някакви бозалъци, за това най-грижливо я увила и прибрала в кутията си за бонета и така я е пренесла в Англия. Там растението имало късмета да се захване, намножи и разпространи като декоративно, докато един ден не достигнало до погледа на ботаниците и те тогава станАло мазалото. :mrgreen: Първоначално я описали като нов вид и я кръстили на дамата, ама разликите й с горската млечка са тооолкова тънки, че в днешно време се води като неин подвид E. amygdaloides subsp. robbiae, а разговорно и малко на шега я наричат бонетът на госпожица Роб. До 2011 беше позната само в култивация, никой не знаеше къде точно е била събрана от мис Роб, но турските ботаници успяха да я открият и са обещали, да я изследват на генетично ниво за да се установи точният й таксономичен ранг.

А вие знаете ли, че тя има и сорт, който е с червени листа?
Изображение
Euphorbia amygdaloides 'Purpurea'
:potekoha:

Във важността на имената трудно бих могъл да те убедя, защото работя с тях и не съм безпристрастен, ама ето че са нужни. Ако не знаеше името нямаше как да провериш дали не си сгазила лука на закона. Питаш и колко голяма става - ами всяко латинско име е обвързано с подробно описание на цялото растение и неговите съставни части. Знаейки името, човек може да достигне до много по-детайлна информация. Става 20-70, рядко до 90 см. високо. Трябва да прочетеш Магьосникът от Землемория. Как ще създавате магии ако не можете да им назовете тяхното истинско име, хъмм? :mrgreen: :hihihi:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от Lilly »

botan написа: Апр 18, '19, 16:34 Трябва да прочетеш Магьосникът от Землемория. Как ще създавате магии ако не можете да им назовете тяхното истинско име, хъмм? :mrgreen: :hihihi:
:tzeluvka:
и на мен ми липсваш - къде изчезваш така :hmmm:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от Албена »

И аз се радвам да те видя сред нас ,Ботан! По нашия край викат млечка на това
Изображение
Не е много декоративно . Мисля ,че го използват като билка.
А пък като чуя ,че някой нещо ще вади от гората ,веднага му набивам канчето. :evil: Наскоро една госпожа във ФБ обясняваше как няколко пъти вадила гороцвет /Адонис мисля му е магичното име ;) /, ама той все не се хващал и пак ще си изкоренява. Ми не се сдържах и й изчетох една проповед и даже май я поизлъгах ,че е защитено растение. :oops:
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от mileni »

Албенка, при нас му казват Змийско мляко. Пуска оранжев сок, при късане.
Множи се много бързо.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от botan »

Туй е друга бира, то е от семейството на маковете и на латински му се дума Chelidonium majus. Аз лично го харесвам, даже има селектирани декоративни форми, като 'Laciniata' ми е най-присърце, ама си е плевел.
Адонис му е латинското име. За жалост много ги има такива индивиди, като най-опасни са билкарите и вярващитев разни съмнителни неща. Наскоро стана дума за някакъв човечец дето ожънал дракункулусите на Рупите, единствената популация на този вид в България, която на всичкото отгоре е и малочислена. https://www.facebook.com/groups/1185522 ... 538321417/

Но да се върнем на млечките. Доста растения изпускат латекс при нараняване и това не е показател, че е млечка.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - ГРАДИНСКИ

Мнение от Еличка »

botan написа: Апр 18, '19, 18:44
Но да се върнем на млечките.
С удоволствие!
Благодаря за горската млечка, момче :tzvetentze:!
Я кажи, как да размножим мирсинтската, м? Гледам, започва да прави семенца. :hmmm:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”