Книфофия, тритома (Kniphofia)

Публикувай отговор
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от valentina64 »

Не видях тема за това красиво растение, затова си позволих да направя такава.
Семейство (род): Xanthorrhoeaceae
Вид: Градинско - Цъфтящо - Многогодишно
Изложение: Слънце
Поливане: Умерена нужда от вода

Изображение Цветето е назовано на името на ботаника Йохан Книфоф . Заради триъгълните листа растението е известно с името тритома. Родината му е Южна Африка. Популярни видове са Kniphofia sarmentosa, Kniphofia ichopensis, Kniphofia baurii и други.
Растението е многогодишен полухраст, достигащ височина 60 - 120 см. Листата са удължени с мечовидна форма. Книфофията цъфти от юли до август. Цветовете са обагрени в жълто или в червено, оранжево, кремаво, но може да са и двуцветни. Сортовото разнообразие на новите селекции е голямо.
Корените на тритомата са дебели, месести и образуват тръстикови фуги. Растението е топлолюбиво и вирее на светли места и е влаголюбиво. То се развива много добре на места, където има подпочвени води. Почвата трябва да бъде ботата и влагопропусклива, защото има опасност корените за загният.
Растението презимува, като се покрива със слама или шума, а през лятото растението се тори само с минерални торове.
Книфофията се размножава със семена и чрез разделяне на туфи през пролетта. Отделните части се засаждат на влажно и огряно от слънцето място.
Когато цъфти създава интересен ефект в градината.Подходящо е за украса на цветни петна в градини, акценти в алпинеуми и отрязан цвят.
След прецъфтяване се намаляват поливките за да позволи на листата бавно да пожълтеят.
Това е периода на изхранване на коренището и 'детките'.
Не е необходимо да се вадят и разделят коренищата всяка година.Това може да става през 2-3 години.

Изображение Изображение Изображение Изображение

Ето и моята красавица - вече започна да отваря цветчетата си от долу на горе:

Изображение
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от sofy »

Книфофията е едно от растенията,които упорито търсех и когато вече я намерих и посадих,в този форум някъде прочетох,че привличала змии.Не знам доколко това е задължително и вярно,но ме притесни и искам да попитам какъв е вашият опит ?
wenche

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от wenche »

Изображение
За змии не знам, но моята е 5-звездно скривалище за охлювите.
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от valentina64 »

sofy, до сега не съм виждала змии :sdevil: в книфофията и малко ми е лишено от логика, защото ако има змия в двора, то вероятността да се увие около книфофията е същата , като около всяко друго растение. Но и да е така, за целта имам 3 котки, които цял ден са като бодигардове :lol: :lol: :lol: в двора и не пропускат пиле да прехвръкне! Виждала съм на село как за секунди и късат главата и я умъртвяват, тъй, че не се притеснявам. А за охлювите, както казва wenche е вярно! :ufff: Много "приятна" тема за лека нощ! :zzz:

wenche, туфите явно са на повече години и е страхотна книфофията с тези цветоноси като огнени ракети! А и камъкът като фон - просто е чудесно!
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от sofy »

Това е добре,много харесвам книфофията,но бях готова да се разделя с нея :eeeh: А на снимката на wenche е мечта!
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1682
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от darina1960 »

Аз споменах за змии в основата на храста на тритомата. Понеже туфите стават големи след 2/3 години, листата образуват някаква форма като "фонтан". И там в основата се беше закътала хубавицата /и то неведнъж/, защото има разстояние от основата на храста до мястото където опират листата. Не съм казала, че привличат змии, а че могат да се скрият в храста. А за охлюви... просто е развъдник - имам наблюдение, че там си снасят яйцата. Има всякакъв калибър охлювчета - от грахово зърно до огромни екземпляри. Иначе като цъфнат тия оранжеви лампи... :o :o :o
Много впечатлителна трева.

Изображение

Изображение

Изображение

Вече не са на това място.
Аватар
margis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1345
Регистриран на: Фев 10, '11, 13:52
Местоположение: Бургас

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от margis »

Момичета,на това нещо листата целогодишно ли са зелени :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от Мария Николова »

m999666 написа:Момичета,на това нещо листата целогодишно ли са зелени :hmmm:
Да. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от marka »

А от къде се поръчва тази красота :?:
Аватар
margis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1345
Регистриран на: Фев 10, '11, 13:52
Местоположение: Бургас

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от margis »

Щом са зелени през цялата година - и аз питам същото - от къде да си го намеря,ама по това време,ако е възможно
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”